آموزش و پرورش ما چه وضعی دارد؟

آموزش و پرورش ما چه وضعی دارد؟

مدیریت آموزش: وضعیت كلی آموزش و پرورش از نظر تعداد دانش آموز، سرانه ی فضای آموزشی، نسبت دانش آموزان غیردولتی و دولتی چگونه است؟ آیا آموزش پایه ی كشور دارد به سمت خصوصی شدن پیش می رود؟ دولت نسبت به گذشته برای آموزش هر دانش آموز چه قدر هزینه می كند؟برای پاسخ به این سوالات، نكات زیر را دنبال كنید:

۱- آن طور كه وزیر آموزش و پرورش می گوید امسال با افزایشی نزدیك به ۸۰۰ هزار نفری، ۱۴ میلیون دانش آموز به مدرسه رفته اند كه از این میان حدودا ۱۱.۵ درصد آنها، راهی مدارس غیردولتی شده اند. تعداد دختران و پسران دانش آموز، سال به سال، بیشتر به هم نزدیك می شود؛ به صورتی كه در آخرین آمار موجود در مركز آمار ایران كه مربوط به ۱۳۹۵ است، این فاصله به ۳۰۰ هزار نفر رسیده است؛ فاصله ای كه ده سال قبل از آن، نزدیك به ۶۰۰ هزار نفر بود.

۲- در هر مدرسه ی دولتی، به صورت میانگین، ۱۱۵ دانش آموز و در هر مدرسه ی غیردولتی ۱۰۹ دانش آموز به تحصیل می پردازند. به نقل از وزیر آموزش و پرورش، سرانه ی فضای آموزشی كشور، ۵ متر مربع به ازای هر دانش آموز و در بعضی استان ها ۳ متر مربع است؛ حال آنكه میزان مطلوب جهانی ۸ مترمربع است.

۳- اگر به آمار بانك جهانی از دانش آموزان مدارس غیردولتی كشور نگاهی بیندازیم، به نكته های جالبی پی می بریم. نكته هایی كه می توان چكیده شان را این گونه بیان كرد: از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۴، نسبت دانش آموزان مدارس غیردولتی به كل دانش آموزان، حدودا ۱۰۰ برابر شده است. در سال ۱۳۷۰، از هر ۱۰۰۰ دانش آموز، حدودا ۱ نفر در مدرسه ی غیردولتی درس می خواند؛ مقداری كه در سال ۱۳۹۴ به ۱۰۴ نفر و تا سال پیش (بنا بر آمار سازمان برنامه و بودجه كشور) به ۱۱۵ نفر رسیده است. این آمار، گرایش شدید آموزش و پرورش به واگذاری بخشی از وظایف خود به مدارس غیردولتی را نشان داده است كه با عنایت به روند مورد اشاره، امروز هم دنبال می گردد. این گرایش به خصوصی سازی آموزش پایه در بعضی كشورهای جهان اول همچون آلمان و كانادا هم دیده می گردد اما با سرعتی بسیار كمتر از كشور ما. برای نمونه در كشورهای كانادا و آلمان، در همان مدت مشابه، نسبت دانش آموزان مدارس غیردولتی، حدودا ۲ و ۳ برابر شده است (مقایسه كنید با ۱۰۰ برابر شدن آن در ایران).
میزان هزینه كرد دولت برای هر دانش آموز بر حسب درصد از سرانه ی تولید ناخالص داخلی
منبع: بانك جهانی

1397/08/11
00:36:53
5.0 / 5
5074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین