با دستور وزیر آموزش و پرورش ابلاغ شد

دستورالعمل تقویت و اجرای فرهنگ نماز در مدارس

دستورالعمل تقویت و اجرای فرهنگ نماز در مدارس

مدیریت آموزش: با دستور وزیر آموزش و پرورش، دستورالعمل تقویت و اجرای فرهنگ نماز در مدارس به سراسر كشور ابلاغ گردید.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا و به نقل از مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، متن این دستورالعمل به شرح زیر است: «قرآن، عترت و نماز از مبانی و اركان اصلی سند تحول بنیادین در وزارت آموزش و پرورش است و با توجه به پیام مقام معظم رهبری مدظله العالی به بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز مبنی براینكه: «مسئولان نظام اسلامی باید امكانات گسترده خویش را در خدمت این دعوت بگذارند. روحانی، معلم، مربی، مدیر و مسئول در همه جا مخاطبان و دایره نفوذ خویش را به این سو بكشانند و از آنان دعوت كننده به خدا و نماز بسازند»تكلیف ما را برای اقامه باشكوه نماز در برنامه ها سنگین تر می گردد.
همینطور با عنایت به اینكه اقامه نماز نخستین وظیفه الهی (الَّذِینَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ ) (حج، ۴۱) و بهترین وسیله تقرب ما به خداست (اِنَّ الصَّلاة قُربانُ المُؤمِن) و با نصب العین كلام گهربار حضرت علی(علیه السلام) كه فرمودند: تمام خدمات شما تابع نمازتان است. (وَ اعْلَمْ أَنَّ كُلَّ شَیْ ءٍ مِنْ عَمَلِكَ تَبَعٌ لِصَلَاتِك)، توجه به تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مدارس سراسر كشور بعنوان مهمترین اولویت وزارت آموزش و پرورش است درسال تحصیلی ۹۸-۱۳۹۷ است، بنابراین ضروریست مدیران كل محترم بعنوان مسئول ستاد اقامه نماز در تحقق هرچه بیشتر منویات مقام معظم رهبریمدظله العالیو اجرای بندهای ذیل، همه تلاش و همت خویش را در این جهت مصروف دارند:
ستاد اقامه نماز به ریاست مدیركل استان و رؤسای ادارات شهرستانها و مناطق با هدف اجرایی كردن مفاد سند طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ نماز در مراكز آموزشی و تربیتی به صورت منظم تشكیل گردد.
ترتیبی اتخاذ شود تا در همه مدارس نماز جماعت تا حد امكان در وقت شرعی اقامه شود.
در همه مدارس امام جماعت توانمند و مجرب (اعم از روحانی یا همكار فرهنگی)انتخاب و منصوب شود.
شرایط برای پخش اذان به وقت شرعی از بلندگوهای مدارس مهیا شود.
به منظور اقامه منظم و مستمر نماز جماعت در مدارس زنگ نماز در متن برنامه رسمی روزانه مدارس در تمامی دوره ها و پایه های تحصیلی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در وقت نماز تعیین شود.
خیرین مسجدساز به ساخت و تجهیز نمازخانه مدارس فاقد نمازخانه، جذب و هدایت شوند.
مدیران مدارس تمهیدات لازم را برای حضور حداكثری داوطلبانه همكاران و دانش آموزان در نمازجماعت فراهم نمایند. حضور مدیران ستادی و مدارس و عوامل اجرایی آموزشگاه مورد تاكید است.
به آراستگی فضای نمازخانه ها و تجهیز نمازخانه ها به امكانات لازم توجه گردد.
مدیران مدارس نوبت دوم، زمینه اقامه نماز را برای همكاران و دانش آموزانی كه موفق به اقامه نماز در اول وقت نشده اند، فراهم نمایند.
برای برقراری تعامل پویا و سازنده میان مدارس، مساجد و جامعه محلی با تاكید بر اجرای طرح پیوند مدرسه با مسجد و نمازهای جمعه برنامه ریزی شود.
در جهت اجرایی شدن راهبردهای «طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراكز آموزشی و تربیتی» و تفاهمنامه بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد مركزی اقامه نماز، با همكاری ستاد اقامه نماز استان و سایر مراكز فرهنگی، دورههای توانمندسازی با مبحث نماز برای همكاران فرهنگی و دانش آموزان و اولیاء آنها برگزار گردد.
تاكید می نماید در وقت نماز ترتیبی اتخاذ شود تا هیچگونه فعالیت دیگری مانندكلاس درس، كارگاه، آزمایشگاه، همایش و... انجام نشود.1397/07/28
22:02:39
5.0 / 5
4537
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین