وزیر علوم در نامه ای به رئیس جمهور اعلام كرد

آمادگی وزارت علوم برای تأمین كادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش

آمادگی وزارت علوم برای تأمین كادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش

مدیریت آموزش: وزیر علوم در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رئیس جمهور، آمادگی این وزارتخانه را برای «كمك به تأمین كادر آموزشی وزارت آموزش و پرورش» اعلام نمود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، در متن نامه دكتر غلامی وزیر علوم خطاب به حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهور آماده است: وزارت آموزش و پرورش طی سال های پیش رو و بخصوص پنج سال آینده با موج گسترده ای از بازنشستگی روبه رو می گردد. به صورت حتم موضوعاتی چون حفظ كارآیی و پاسخ گویی به نیازها و مطالبات عمومی، فراهم كردن شرایط مناسب و همكاری و همگامی برای تأمین نیروی انسانی جوان و كارآمد متناسب با نیازهای آموزش و پرورش كشور و هماهنگ با خروج نیروهای بازنشسته مهم ترین دغدغه مسئولان وزارت آموزش و پرورش است.
وزیر علوم در نامه خود به رئیس جمهوری آورده است، هیئت امنای دانشگاه فرهنگیان، با نگاهی واقع بینانه و ژرف در جلسات مختلف كارشناسی با حضور نمایندگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان برنامه و بودجه كل كشور و همینطور وزارت آموزش و پرورش مبتنی بر ظرفیت های مصوب و محورهای مطرح در برنامه راهبردی و هم با رعایت مأموریت مندرج در اساسنامه دانشگاه مذكور، تصمیم هایی درمورد تعیین شیوه و روش های پذیرش تا سال ۱۴۰۴ شیوه های دوره پیش خدمت و حین خدمت اتخاذ نموده است.
دكتر غلامی درمورد دوره پیش خدمت، سه اقدام را برشمرده است اول اینكه پذیرش از دیپلم و تحصیل در دانشگاه فرهنگیان (دوره كارشناسی) با جذب سالیانه ۱۰ هزار دانشجو (۴۰ هزار دانشجو در یك دوره چهارساله)، دوم پذیرش سالانه ۱۰ هزار نفر از دانش آموختگان رشته های مرتبط دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم با استفاده از برگزاری دوره یك ساله كسب شایستگی معلمی بر مبنای مفاد ماده «۲۸» اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و سوم پذیرش سالانه ۱۰ هزار نفر با استفاده از برگزاری دوره كارشناسی با مشاركت سایر دانشگاه ها، حوزه های علمیه و مؤسسات علمی آموزشی معتبر (۲+۲) از میان دانشجویانی كه حداقل سه نیم سال و حداكثر پنج نیم سال تحصیلی را با موفقیت گذرانده اند را گزینش كرده و امكان ادامه تحصیل آنان را در دانشگاه فرهنگیان برای دریافت دانشنامه كارشناسی آموزش فراهم آورد، مطرح كرده است.
وی در این نامه بر توانمندسازی معلمان مشغول به فعالیت با استفاده از فراهم كردن زمینه ورود به دوره های تحصیلی مقطع كارشناسی ارشد سالیانه به میزان ۳۸۰۰ نفر و دوره دكتری سالیانه به میزان ۱۰۰ نفر را به صورت دوره حین خدمت تاكید كرده است.
دكتر غلامی آورده است كه در اجرای تصمیمات اتخاذ شده فوق، سالیانه ۳۰ هزار نفر نیروی جدید آماده ورود به آموزش و پرورش شده و همینطور نسبت به ارتقا و توانمندسازی ۳۹۰۰ نفر از نیروی انسانی موجود اقدام می گردد.
وی در این نامه تصریح كرده است: بر مبنای برآوردهای جدید، میزان بازنشستگان فراتر از ظرفیت های بوجود آمده در دانشگاه فرهنگیان می باشد و در كوتاه مدت می بایست در یك برنامه ضربتی، با تاكید بر روش های مختلف همچون ماده ۲۸ اساسنامه، زمینه تأمین زودهنگام نیروی انسانی آموزش و پرورش را با تاكید بر دانش آموختگان دانشگاه های خوب كشور فراهم نمود و بدین ترتیب نیاز به اشتغال جوانان تحصیل كرده را هم بیش از پیش تأمین نمود.
وزیر علوم در نامه خود به دكتر روحانی، اجرای قانون برنامه ششم توسعه و به منظور افزایش سهم آموزش های مهارتی، توجه به تربیت دبیر فنی را هم گره گشای موانع توسعه دانست و از آن جایی كه «حدود ۳۸ درصد دانش آموزان در دوره های كار دانش و هنرستان های فنی و حرفه ای به سر می برند»، نیاز به دبیران رشته های مختلف فنی و حرفه ای را یكی از نیازهای اساسی كشور عنوان كرده است.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، ایشان در ادامه آورده است: دانشگاه فنی و حرفه ای كشور با دارا بودن ۱۷۳ دانشكده و آموزشكده مستقل دختران و پسران و جمعیت دانشجویی حدود ۲۰۰ هزار نفر در رشته های مختلف مهارتی در سراسر كشور می تواند فرصت های مناسبی را هم برای تربیت كادر آموزشی مدارس متوسطه كار دانش و هنرستان های فنی و حرفه ای فراهم آورد كه این مهم علاوه بر پاسخ به كمبود معلمان در نظام آموزش و پرورش، خود زمینه ساز مناسبی برای جذب دانش آموختگان این دانشگاه خواهد بود.
دكتر غلامی در انتها آمادگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برای اجرایی كردن موارد فوق در كمك به تأمین كادر آموزشی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش اعلام نمود.1397/05/17
17:06:10
5.0 / 5
5167
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین