تبدیل مدارس متروكه به دهسرا به كجا رسید؟

تبدیل مدارس متروكه به دهسرا به كجا رسید؟

مدیریت آموزش: طرح ˮتبدیل مدارس متروكه به دهسراˮ در روستاها كه حدود یك ماه پیش از جانب وزارت كشور به آموزش و پرورش پیشنهاد داده شد، هنوز بی جواب مانده است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، در نیم قرن اخیر روند شهرنشینی در ایران سیر صعودی داشته است؛ به صورتی كه برپایه آمارها در سال ۱۳۹۰ جمعیت شهری ایران از مرز دوسوم كل جمعیت كشور فراتر رفت و انتظار می رود روند شهرنشینی در ایران همچنان به سیر صعودی خود ادامه داده و در سال ۱۴۳۰ به حدود ۸۵ درصد برسد. روند افزایشی شهرنشینی با تبدیل سكونتگاه های روستایی به شهر و افزایش ثروت در شهرها پدیدار شد؛ به صورتی كه روستاییان برای كسب معاش روانه شهرها شدند و همین امر سبب كاهش جمعیت روستایی و به تبع آن افزایش جمعیت شهرنشینی شد.این روند به حدی پیش رفت كه امروز در بعضی روستاها چندین خانوار ساكن هستند و برخی هم حتی خالی از سكنه شده اند.
با افزایش مهاجرت روستاییان به شهر و یا استفاده آنان از امكانات شهری بعضی از فضاهای كاربردی در روستاها بدون استفاده مانده است.به طور مثال بعضی از فضاهای آموزشی در روستاها كه روزگاری شاهد حضور پررنگ دانش آموزان بود امروزه به دلیل ناكارآمدی و تغییر سبك زندگی روستاییان متروكه شده كه اگر به این فضاها به موقع رسیدگی نشود ممكن است به فضاهای ناامن و پاتوق بزهكاران و معتادان تبدیل گردد و این امر می تواند سلامت محیط را به خطر بیاندازد.
ازاین رو اگر این فضاها به درستی مورد استفاده قرار گیرند، نقش موثری در اعتلای فرهنگی، بهبود معیشت و ارتقای آموزش روستاییان خواهند داشت و در آینده هم اتفاقات مثبتی را برای روستاها رقم خواهند زد؛ زیرا توانمند سازی روستاییان و آموزش آنان منجر به افزایش كارآفرینی، تولید اشتغال و در نهایت جذب سرمایه به روستا خواهد شد.
در همین راستا چندی قبل در پیشنهادی از جانب وزارت كشور به آموزش و پرورش این مورد عنوان شد كه مدارس متروكه و بدون استفاده كه تعداد آنها به حدود 2000 مدرسه می رسد در اختیار سازمان دهیاری های وزارت كشور قرار گیرد تا آنها از این مدارس بعنوان "دهسرا" یا "خانه روستا" استفاده كنند.به عبارت دیگر مقرر است این دهسراها در روستاها همان فرهنگسراهای شهری در مقیاس كوچك باشند. كه در آنها كلاس های آموزشی برای زنان، دوره های توانمندسازی، دوره های مشاوره اجتماعی و بهداشتی برای خانواده ها و كلاس های ورزشی برای جوانان و...برگزار شود.


در مورد این طرح سعید رضا جندقیان-معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور هم به ایسنا می گوید: برپایه نامه ای به استانداری و احصای این مدارس دریافتیم كه در روستاهای كشور حدود ۲۰۰۰ مدرسه متروكه وجود دارد و به علت اینكه هزینه ساخت بنا هم زیاد است. تصمیم گرفتیم در صورت امكان از همین مدارس استفاده نماییم. بنابراین قرار شد كه با وزارت آموزش و پرورش هماهنگی های لازم صورت گیرد تا آنها این مدارس متروكه را در اختیار دهیاری ها قرار داده و از این مدارس بعنوان "دهسرا" یا "خانه روستا" استفاده گردد.
معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های كشور با اشاره به اینكه اعتبار این "دهسرا" از بودجه دهیاری ها تأمین می گردد و همینطور می توان این بودجه اندك را با مشاركت های مردمی افزایش داد، می افزاید: این طرح برای وزیر آموزش و پرورش فرستاده شده است و منتظر پاسخ ایشان هستیم و فكر می كنم با عنایت به رویكرد مناسب وزیر آموزش و پرورش بزودی به پاسخ برسیم.
با وجود گذشت حدود یك ماه از پیشنهاد طرح "تبدیل مدارس متروكه به دهسرا" از جانب وزارت كشور به آموزش و پرورش، اما هنوز پاسخی برای این پیشنهاد از جانب آموزش و پرورش داده نشده و این طرح همچنان در صف انتظار پاسخ بطحائی مانده است.


1397/03/03
21:30:18
5.0 / 5
4533
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین