بررسی سهم فرهنگیان در حقوق مالکانه صندوق ذخیره

بررسی سهم فرهنگیان در حقوق مالکانه صندوق ذخیره

به گزارش مدیریت آموزش مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن اعلام آمار ۷۲۴ هزار نفری اعضای فعال صندوق ذخیره فرهنگیان، به تبیین اقداماتی در جهت ارتقای شفافیت عملکردی این صندوق پرداخت و از عرضه چند طرح جدید خدماتی و رفاهی به اعضاء در آینده نزدیک اطلاع داد.


جواد نوری در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی پیرامون مطالبه جدی فرهنگیان در زمینه افزایش شفافیت و پاسخگویی به مطالبات شان اظهار نمود: چند اقدام مهم دراین زمینه صورت گرفته است. نخست پیگیری اجرایی سازی طرح سهیم شدن فرهنگیان در حقوق مالکانه صندوق است که مهم ترین نقطه ابهام فرهنگیان و یک مطالبه به حق است و تلاشهای بسیاری برای رفع ابهامات موجود در حال انجام می باشد.
وی ادامه داد: مشخص شدن ارزش افزوده دارایی ها، یک فرایند فنی و حقوقی پیچیده دارد. این که هر همکار فرهنگی چه سهمی از این دارایی دارد هم باید روشن شود که امور مربوط تا ۹۰ درصد پیش رفته و درحال بررسی و نهایی شدن است. فاز در ارتباط با نهایی کردن فرمول ارزش افزوده تا دو ماه آینده به سرانجام می رسد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلان اینکه انتشار آمار، اطلاعات، گزارش فعالیت ها و عملکرد مالی موسسه که در گذشته کمتر اتفاق می افتاد هم حالا در وبسایت و پیج اینستاگرام موسسه بارگذاری می شود و شفاف سازی را از این طریق دنبال می نماییم اظهار داشت: همکاران می توانند به صورت آنلاین سرمایه خود، میزان واریزی، میزان واریزی دولت و میزان سود حسابداری افزوده شده به سهم الشرکه خویش را ببینند.
نوری افزود: ما امانت دار معلمان هستیم و هیچ بهانه ای نداریم که بخواهیم عملکردمان را پنهان کنیم؛ مگر در جهت حفظ منافع معلمان ملاحظه فنی و حقوقی در بین باشد.
وی با اشاره به حضور سه تن از معلمان منتخب بعنوان نماینده جامعه فرهنگیان در هیئت امنای صندوق ذخیره اظهار داشت: معلمان منتخب مستمراً در جریان جزئیات برنامه ها و عملکرد صندوق قرار دارند؛ ضمن آنکه طبق اساسنامه جدید صندوق، در آینده نزدیک تعداد معلمان منتخب به شش نفر می رسد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از طراحی برنامه های ویژه خدماتی و رفاهی در صندوق ذخیره فرهنگیان اطلاع داد و اظهار داشت: یک تناقض در صندوق میان عرضه خدمات رفاهی و انجام کار اقتصادی وجود دارد. بنابراین به سبب وجود این حساسیت ها و این تلقی که هر عرضه خدمتی مستلزم هزینه کرد است، تقریباً سطح عرضه خدمات به لحاظ کمی و کیفی در صندوق پایین آمده است. در مقاطعی بحث لیزینگ خودرو و لوازم خانگی انجام می شده که در سالهای اخیر بسیار کمرنگ شده است؛ در حالیکه اگر به اقتصاد دنیا توجه گردد بخش قابل توجهی از سودآوری از مسیر عرضه خدمات محقق می شود.
نوری تصریح کرد: ما صندوق را اندوخته فرهنگیان می دانیم و به لحاظ شرعی، قانونی و اساسنامه اجازه نداریم از جیب معلمان برداریم و برای غیر معلمان هزینه نماییم. حتی اجازه نداریم از جیب معلمانِ عضو برداریم و برای غیر اعضا هزینه نماییم. معتقدیم میتوان خدمات بسیاری را طراحی و عرضه کرد بگونه ای که هم کرامت معلمان حفظ شود و رضایتمندی آنها را به دنبال داشته باشد و هم درآمدزایی هم برای صندوق داشته باشد.
وی اضافه کرد: ازاین رو، طرح هایی را در حوزه سلامت و بیمه تکمیلی، تأمین جهیزیه برای فرزندان فرهنگیان، گردشگری، سفرهای سیاحتی و زیارتی، خودرو و مسکن در دستورکار قرار داده ایم، با این قید که این خدمات وجهه اقتصادی و درآمدزایی برای صندوق داشته و در جهت منافع اعضاء بوده باشد. عرضه خدمات معیشتی و رفاهی، از دیگر مطالبات جدی و به حق اعضای صندوق است. فرهنگیان خودشان را با دیگر شرکت ها و مؤسسات که چنین خدمات و رفاهیاتی عرضه می دهند مقایسه می کنند و متأسفانه محروم هستند. امیدواریم طرح های اولیه تا دو ماه آینده آماده شده و به تدریج فعال شوند.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلان اینکه فرهنگیان در دوره اشتغال، ماهانه واریزی به صندوق دارند ولی هیچ منفعتی از آن نمی برند، مگر یک مرتبه آن هم در زمان بازنشستگی که مبلغی را برداشت می کنند اظهار نمود: با طرح های جدید، فرهنگیان عضو طی دوره اشتغال می توانند از خدمات متنوعی هم برخوردار شوند. امیدواریم این طرح ها طی یک بازه زمانی سه ساله همگی به مرحله اجرا رسیده باشند.
نوری افزود: با عنایت به پیشینه ای که از تیم جدید در این عرصه سراغ دارم، با شبکه گسترده ای از عرضه کنندگان کالا و خدمت آشنایی داشته، مذاکرات لازم را انجام داده اند و قراردادها در شرف انعقاد هستند. با دو بانک اجتماعی «رسالت» و «مهر ایران» هم توافقاتی برای عرضه تسهیلات به فرهنگیان انجام شده است. علاوه بر این، تعاملاتی شکل گرفته تا بتوانیم در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن، بخش ها و بلوک های اختصاصی برای فرهنگیان داشته باشیم که هم به رونق کار در گروه ساختمانی معلم منجر می شود و هم تعداد قابل توجهی مسکن برای فرهنگیان با شرایط سهل تر و متمایزتر فراهم می شود. هماهنگی های کلی این زمینه هم انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد که پیشبرد طرح خدمات رفاهی، دو سه مقدمه و اجبار دارد که یکی از آنها همراهی و تعامل وزارت آموزش وپرورش در تکمیل اطلاعات و سایر موارد است تا فرهنگیان بتوانند بدون احتیاج به رجوع حضوری خدمات لازم ازجمله گواهی کسر از حقوق برای دریافت تسهیلات و غیره را دریافت نمایند.
نوری، همینطور توضیحاتی پیرامون خدمات جدید صندوق عرضه داد و اظهار داشت: عرضه خدمات به جامعه فرهنگیان در ردیف اولویت های هلدینگ تدبیرگران اطلس قرار گرفته است. با تمام بازیگران موجود در بازار در حوزه عرضه خدمات مذاکره کرده ایم و هدف اول ما این بوده است که همکار فرهنگی ما از هیچ گروه مشابه خودش چون بازنشستگان نیروهای مسلح، بانکها و شهرداری ها و امثالهم به هیچ عنوان خدماتی کمتر دریافت نکنند.
وی اضافه کرد: نهایتا از یک ماه آینده سامانه عرضه خدمات ما به جامعه مخاطبان راه اندازی و رونمایی خواهد شد و در تلاشیم به مرور زمان و ظرف دو سه ماه آینده خدمات متمایزتری هم عرضه نماییم. با اغلب فروشگاه های زنجیره ای در زمینه خرید تخفیف دار و اقساطی کالاهای اساسی، لوازم خانگی و غیره مذاکره شده است و اساسا به نسبت آنچه تابحال در صندوق ذخیره در چارچوب لیزینگ وجود داشته، خدمات متمایز و متنوع با هزینه بسیار کمتری عرضه خواهد شد.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اعلان اینکه هدف ما کاهش هزینه سبد مصرفی خانوار است اظهار داشت: طرح هایی چون خرید لوازم خانگی با اقساط بلندمدت، خرید کالای دیجیتال اقساطی و سبد مصرفی تخفیفی و تقسیطی را از بهترین برندهای موجود در بازار خواهیم داشت.
وی درباره خدمات جدید بیمه تکمیلی هم اظهار داشت: در حوزه بیمه تکمیلی مطالعات زیادی انجام و کارگروه بیمه تکمیلی را در صندوق ذخیره شکل دادیم که مباحث مختلفی را در دست پیگیری دارد. این کارگروه با محوریت بیمه معلم شکل گرفته و در تلاش است یک سبد بیمه ای معرفی نماید که بیمه تکمیلی، خدمات اعتباری، تخفیفی و غیره را هم در برمی گیرد.1401/02/11
12:23:49
0.0 / 5
310
تگهای خبر: آموزش , خدمات , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین