جزییات برگزاری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد

جزییات برگزاری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد

به گزارش مدیریت آموزش رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی جزئیاتی از برگزاری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد را اعلام و اظهار نمود: در مجموع 3155 اثر به دبیرخانه رسیده است. 105 کشور در جشنواره شرکت داشته اند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، حسن ملکی در نشست خبری پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد و رونمایی از پوستر رشد با اعلان اینکه جشنواره فیلم رشد یک رویداد بی نظیر علمی، فرهنگی، هنری و تربیتی در داخل کشور است اظهار نمود: جشنواره های خرد و کلان بسیاری برگزار می شود، اما در این میان، جشنواره فیلم رشد ۵۱ امین دوره خودرا پشت سر می گذارد.
وی ادامه داد: «دانش در آیینه تصویر» شعار این دوره از جشنواره است.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ایجاد زمینه مناسب برای رشد خلاقیت های فیلمسازان حرفه ای و غیرحرفه ای، شناسایی انتخاب و معرفی فیلم های آموزشی، علمی و تربیتی از ایران و جهان، تبادل فرهنگی با جوامع دیگر، ارتقاء جایگاه فیلم های آموزشی و تربیتی به لحاظ کمی و کیفی و تشویق هنرمندان به تهیه فیلم های آموزشی و تربیتی را بعنوان اهداف این جشنواره برشمرد و اظهار داشت: تلاش می شود تا حد زیادی به این اهداف دست یابیم.
ملکی افزود: قالب آثار رسیده به جشنواره شامل داستانی کوتاه، داستانی بلند، مستند کوتاه، مستند بلند و پویانمایی بوده است. تعداد فیلم های خارجی دریافت شده ۱۹۸۰ اثر و تعداد فیلم های ایرانی دریافت شده ۱۱۷۵ اثر بوده و در مجموع ۳۱۵۵ اثر به دبیرخانه رسیده است. ۱۰۵ کشور در جشنواره شرکت داشته اند که هندوستان، آمریکا، ایتالیا، ترکیه، روسیه و اسپانیا بیشترین مشارکت را در آثار ارسالی داشته اند.
وی ادامه داد: بیشترین آثار از کشورهای اسلامی از ترکیه، مصر، بنگلادش، پاکستان، اندونزی، قزاقستان، مراکش، مالزی، لبنان و افغانستان بوده است.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلان اینکه ۱۴ کشور عربی ۱۱۸ فیلم جهت شرکت در جشنواره ارسال کرده اند که بیشترین آثار از مصر و کمترین از عربستان، یمن، بحرین و فلسطین بوده است عنوان کرد: تعداد ۵۳۰ دانشجوی خارجی برای جشنواره رشد فیلم ارسال کرده اند و شش گروه سه نفره از اساتید عرصه سینما و اساتید دانشگاه آثار ارسالی را بعنوان داور بررسی نموده اند.
ملکی اضافه کرد: هدف اصلی ما از برگزاری این جشنواره غنی سازی محتوای آموزشی و تربیتی ارائه شده به مدارس سراسر کشور است. خصوصاً امسال که یک حرکت فناورانه جدید در کتب درسی ایجاد کردیم و رمزینه های سریع پاسخ نصب شدند که جهت تکمیل و بهسازی کتب درسی از فرآورده های این جشنواره استفاده خواهیم کرد.
وی با اشاره به این که در چند بُعد می توانیم از فیلم های این جشنواره بهره برداری نماییم اظهار داشت: کاربردی کردن محتوای آموزشی، تقویت بعد هنری و زیباشناختی کتب درسی نیز دراین زمینه مدنظر است.
رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با اعلان اینکه سازمان از دوسال قبل تا کنون مشغول تدوین بسته های تربیت و یادگیری برمبنای سندتحول بنیادین است اظهار داشت: یکی از اجزای این بسته ها، چند رسانه ای ها هستند که آنها را با بهره گیری از آثار فیلم رشد غنی تر خواهیم کرد.
ملکی اضافه کرد: امسال فیلم های برگزیده نسبت به سالهای قبل، غنی تر و آموزشی تر هستند.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محمد ابراهیم محمدی، دبیر پنجاه و یکمین جشنواره فیلم رشد نیز در این جلسه با اعلان اینکه امسال در فراخوان، موضوعات کتاب های درسی را بعنوان محور اعلام کردیم اظهار داشت: اگر مانند سنوات قبل اقدام می کردیم شمار آثار واصله به بالای ۵۰۰۰ می رسید، اما امسال برمبنای نیاز اقدام کردیم.
وی ادامه داد: ما سعی کردیم توزیع متناسبی داشته باشیم. ۱۰۵ کشور خارجی در جشنواره شرکت کردند که در این حوزه دیپلماسی فرهنگی بطور ویژه مدنظر قرار داشت. بعنوان مثال تاکید داشتیم کشورهای اسلامی خوب بدرخشند. این جشنواره می تواند به گفتمان فرامنطقه ای در حوزه تعلیم و تربیت برسد.
دبیر این دوره از جشنواره فیلم رشد با اعلان اینکه اگر فرصت بیشتری داشتیم و در وضعیت کرونائی نبودیم حتما کشورهای بیشتری شرکت می کردند اظهار داشت: بخش «معلمان هنرمند» را در جشنواره کلید زدیم. آموزش های خوبی دراین زمینه انجام و کارگاه های آموزشی هم اجرا شد. سینما فلسطین فیلم های جشنواره را اکران خواهدنمود و فکر می کنم باتوجه به وضعیت کرونا، زمینه برای ارائه این ظرفیت ها به تدریج برقرار شود.
وی با اعلان اینکه جشنواره فیلم رشد از ۲۰ تا ۲۶ آذرماه برگزار می شود اظهار داشت: ۳۱۰ فیلم دانش آموزی و ۹۶ فیلم از طرف معلمان به جشنواره رسیده است.
محمدی درباره تبادل فیلم با کشورهای خارجی اظهار داشت: در فراخوان، گزینه ای بمنظور جلب رضایت جهت استفاده فیلم ها در کتب درسی وجود داشت. برای ادامه کار و تهاتر باید وارد مذاکرات بعدی بشویم. ۸۰ فیلم بلند داریم و برای تبادل آنها باید فعال عمل نماییم.
منبع:

1400/09/15
22:34:46
0.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین