در گزارش مدیریت آموزش مطرح شد

نقد به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس قابل بررسی است

نقد به اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس قابل بررسی است

به گزارش مدیریت آموزش معاون پایش و نظارت اداره كل محیط زیست استان تهران اظهار داشت: اگر برآورد این بود كه شاخص آلودگی هوا به ۱۵۰ می رسد از ۴۸ ساعت قبل تعطیلی مدارس را اعلام می كردیم ولی نقد به اعلام دیرهنگام وارد است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، اعلام دیرهنگام تعطیلی مدارس ابتدایی و مهدهای كودك و پیش دبستانی های تهران در شامگاه روز گذشته، هم سبب گلایه خانواده های بسیاری شد و هم اینكه سبب دردسر برنامه ریزی برای بچه ها خصوصا برای والدینی كه كارمند هستند، شد. والدین گلایه دارند كه ساعت ۱۰ نیمه شب زمان مناسبی برای اعلام تعطیلی مدارس نیست در صورتی كه مسؤلان درباره آلودگی هوا به قدر كافی اطلاعات داشته اند. آنها كه كارمند هستند به هنگام تعطیلی مدارس با چالش بیشتری رو به رو هستند چون كه یا باید یكی از والدین مرخصی گرفته و در خانه بماند، یا باید یكی از والدین فرزند یا فرزندان خویش را به سركار ببرد و یا به كمك بستگان برای نگهداری فرزندشان متوسل شوند كه در همه این موارد برنامه ریزی در دقیقه ۹۰ سخت می شود. حتی غیبت گسترده در چنین مواقعی در ادارات و محل كار افراد می تواند كار را برای آن اداره و شركت هم سخت كند و.... حتی امكان دارد این اعلام دیرهنگام سبب شود خیلی از والدین از مبحث خبردار نشوند؛ كمااینكه امروز هم برای خیلی از والدین این اتفاق رخ داد. اینها همه در حالی است كه همزمان با تعطیلی مدارس تهران، استانداری تمهیدی برای تاخیر در آغاز به كار ادارات هم در نظر نمی گیرد در صورتی كه در خیلی از شهرهای دیگر به هنگام تعطیلی مدارس این اتفاق روی می دهد. از جانب دیگر این تعطیلی ها هیچ وقت مورد پذیرش آموزش و پرورش نبوده است كه علل این مخالفت را می توانید اینجا بخوانید.
اما شاید نكته مهمتر در این ماجرا این باشد كه با عنایت به اعلام تعطیلی زنگ ورزش مدارس از آغاز هفته تا انتهای هفته و اطلاعیه های فراوان هواشناسی و مركز پایش آلودگی هوا در مورد تداوم آلاینده ها، این تعطیلی می توانست قابل پیشبینی باشد.
محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره كل محیط زیست استان تهران در مورد انتقاد به نحوه اطلاع رسانی دیرهنگام مدارس تهران و این مورد كه با عنایت به اینكه از قبل می دانستیم با تداوم آلودگی هوا رو به رو هستیم، می شد این تعطیلی را هم پیش بینی نمود، به خبرنگار مهر اظهار داشت: بله می شود پیشبینی هایی در این خصوص كرد. اما ما برای تعطیلی مدارس تابع دستورالعمل هستیم و باید شاخص آلودگی هوا به عدد ۱۵۰ در متوسط ایستگاه ها برسد كه بتوانیم مدارس را تعطیل نماییم و در این چند روز ما به این عدد نزدیك نشدیم.
روز گذشته این تصمیم تعطیلی گرفته شد چون در مجموع وزارت بهداشت تاكید داشت كه دوره آلودگی هوا طولانی شده است و در این شرایط بهتر است كه مدارس ابتدایی را تعطیل نماییم. چون كه كودكان در این شرایط صدمه می بینند. اگر برآورد ما از قبل این بود كه عدد ما به ۱۵۰ می رسد مطمئن باشید از ۴۸ ساعت قبل اعلام می كردیم
وی در پاسخ به این پرسش كه امروز هم شاخص به ۱۵۰ نرسیده است، پس چرا امروز تعطیل اعلام شد، اظهار داشت: روز گذشته این تصمیم تعطیلی گرفته شد چون در مجموع وزارت بهداشت تاكید داشت كه دوره آلودگی هوا طولانی شده است و در این شرایط بهتر است كه مدارس ابتدایی را تعطیل نماییم. چون كه كودكان در این شرایط صدمه می بینند. اگر برآورد ما از قبل این بود كه عدد ما به ۱۵۰ می رسد مطمئن باشید از ۴۸ ساعت قبل اعلام می كردیم. ولی ما الان تداوم پایداری را داشتیم ولی این نقد وارد است و می شود در جلسه آتی بررسی نماییم كه زمان زودتری در این موارد تصمیم گیری شود. برای خود من هم شخصا بارها همین معضل پیش آمده كه فرزند خودم را در این شرایط چه كار كنم.
وی در مورد گلایه ها در این مورد كه چرا فقط در این موارد دبستانی ها تعطیل می شوند، آیا بچه های متوسطه اول در معرض این الودگی نیستند، اظهار نمود: بچه ها هر چه كوچكتر باشند سیستم ایمنی و تنفسی آنها ضعیف تر است. دلیل ثانویه هم این است كه از نظر ترافیكی اثر تعطیلی مدارس ابتدایی بیشتر از تعطیلی دبیرستانی هاست چون كه بخش اعظمی از دبیرستانی ها خودشان مدرسه می روند اما در مقطع ابتدایی عموما والدین بچه ها را می رسانند و این رفت و آمد به ترافیك بیشتر می انجامد. البته دلیل اصلی و مهم همان صدمه پذیرتر بودن كودكان است كه قابل قیاس نیست.
رستگاری در پاسخ به این پرسش كه آیا در ارتفاع یك متری میزان آلودگی بیشتر از ارتفاع یك متر و نیم است و این می تواند دلیلی برای خطرناك تر بودن آلودگی برای بچه ها باشد، بیان كرد: نه این میزان تفاوت را نمی توان منظور كرد. وقتی بچه ها در خیابان تردد داشته باشند و نزدیك اگزوز خودرو ها باشند، می شود این مبحث را بیان كرد اما این آلودگی به ارتفاع ربطی ندارد.
وی درباره شاخصی كه این روزها اعلام می شود بیشتر از همه عدد بالاتری است PM۲.۵ هم بیان كرد: این عدد درباره ذرات معلق كمتر از ۲.۵ میكرون صحبت می كند كه می تواند به راحتی وارد سیستم تحتانی تنفسی شود. ذرات معلق با قطر ۱۰ میكرون این خاصیت را ندارد و بیشتر در گردو غبار بالا می رود. ذرات معلق هر چه كوچكتر باشند آثار سوء آن بر بدن بیشتر است. ما برای PM۲.۵، عدد ۳۵ میكروگرم بر متر كعب می گوییم آلوده ولی برای PM۱۰ عدد بالاتری را می گوییم.
معاون پایش و نظارت اداره كل محیط زیست استان تهران در انتها با سفارش به والدین در ایام آلودگی اظهار داشت: خوشبختانه شهروندان با موارد آلودگی آشنایی دارند اما گاهی شاهد می باشیم در ایام آلوده والدین فرزندان خویش را به پارك یا مراكز خرید و ورزشگاه می برند. تعطیلی مدارس به این معنا نیست كه والدین دست فرزندانشان را بگیرند و دنبال كارهای عقب مانده خود بروند. سفارش اكید این است كه اگر كار ضروری ندارند فرزند خویش را بیرون نیاورند.

1398/09/08
10:22:46
5.0 / 5
4393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین