نخستین برخورد معلم در مدرسه را یادتان است؟

نخستین برخورد معلم در مدرسه را یادتان است؟

مدیریت آموزش: یك جامعه شناس، نخستین برخورد معلم با دانش آموزان را مهم ترین تأثیر در شكل گیری شخصیت آموزشی و تربیتی او عنوان نمود و افزود: اگر این برخورد، مهربانانه و همراه با تبسم و خوش رویی باشد دانش آموزان به درس و مدرسه و معلم علاقه مند می گردد.


محمدرضا صالحی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه دوره دبستان از جهت تعلیم و تربیت، بهترین دوران است، اظهار نمود: در این دوره كودك خصوصیت های روانی و آمادگی كاملی برای تربیت پذیری و ادب آموزی دارد. آموزش رسمی كودك از این مرحله آغاز می شود، ازاین رو این دوران طلایی را كه بهترین فرصت برای تعلیم و تربیت كودك محسوب
این استاد دانشگاه با اشاره به ارتباط مستقیم كیفیت نظام آموزشی و امكانات مدارس اظهار داشت: وجود فضا و زمان مناسب و كافی، نخستین نیاز در یادگیری است.
صالحی، نظام آموزش و پرورش مناسب را یكی دیگر از پایه های پیشرفت در جوامع امروزی دانست و بیان كرد: سرمایه گذاری در جهت ارتقای سطح كمی و كیفی آموزش، هرچند بازده فوری ندارد، اما قدم اول برای تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه است.
این استاد جامعه شناسی تصریح كرد: در سال های نخست تحصیل، كودك میل شدیدی به رفاقت با هم سالان خود دارد و این كار در خانواده امكان پذیر نیست.
وی با بیان این كه یادگیری و علم آموزی در محیط خانه معمولاً مقدور نیست و اگر امكانات لازم برای آموزش كودك در خانه فراهم باشد و مادری بتواند كودك خویش را آموزش دهد، باز هم كودك از حضور در مدرسه بی نیاز نیست، خاطرنشان كرد: زندگی با هم سالان و تن دادن به زندگی جمعی با تمام خصوصیات، آثار و نتایج مربوط به آن چیزی است كه هیچگاه خانواده قادر به ایجاد آن نخواهد بود.
وی ادامه داد: معلم توانا و دل سوز به خوبی می داند كه هرگونه تهدید، تحقیر و تنبیه، اضطراب بچه ها را بیشتر می كند و در عوض چهره گشاده و متبسم معلم، صدای آرام و جملات دل نشین و اطمینان بخش او، می تواند اضطراب آنها را كاهش داده، اعتماد به نفسشان را تقویت نماید.
صالحی با بیان این كه یكی از كارهای خوب آموزش و پرورش در سال های اخیر بازگشایی مدارس برای كلاس اولی ها پیش از شروع سال تحصیلی است، اظهار نمود: برگزاری جشن برای سال اولی ها آثار مفیدی در تقویت حس اعتماد به نفس كودكان و هم چنین كاهش دلهره دارد. بازدید از مدرسه قبل از شروع سال تحصیلی به كودك كمك می نماید كه در محیط جدید اعتمادبه نفس پیدا كند و خویش را با آن وفق دهد.
1397/07/02
16:08:40
5.0 / 5
4532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین