مسابقه كودكان هوشمند برگزار شد؛

وقتی پای ماشین حساب در بین نیست، چالش نابغه های كوچك با اعداد

وقتی پای ماشین حساب در بین نیست، چالش نابغه های كوچك با اعداد

مدیریت آموزش: ششمین جشنواره ملی كودكان هوشمند بامداد امروز با حضور ۳۲۳ كودك ۷ تا ۱۳ سال از ۲۳ استان كشور برگزار گردید.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، بامداد امروز یكی از سالن های ورزشی در خیابان حجاب تهران، شاهد حضور متفاوت كودكانی بود كه در نیم ساعت مهارت خود در حل معادلات ریاضی به صورت ذهنی را به چالش كشیدند. ۳۲۳ نفر از كودكان سراسر ایران -۱۷۳ دختر و ۱۵۰ پسر- با یكدیگر به رقابت پرداختند و ۷ برگه متفاوت معادلات ریاضی را در سه دقیقه و یك دقیقه و تنها با ابزار چرتكه پر كردند؛ در صورتی كه بیش از نیمی از این كودكان حتی دست به چرتكه های خود نزدند. با اینكه این مسابقات به مسابقات «محاسبات ذهنی چرتكه» معروف است اما اغلب كودكان هوشمند ترجیح می دهند با تكان دادن دست و حتی رفتارهای ابتكاری دیگر این معادلات را به صورت ذهنی حل كنند؛ وقت مشاهده این مسابقات می شد تصور كرد فیلمی را روی دور تند گذاشته اند. امسال ششمین دوره مسابقه «كودكان هوشمند» برگزار گردید تا اعضای منتخب تیم ایرانی محاسبات ذهنی چرتكه، برای اعزام به مسابقات جهانی مالزی كه دی ماه برگزار می شود، انتخاب شوند. سال قبل كودكان نابغه ایرانی توانستند رتبه نخست مسابقات ژوهانسبورگ را از آنِ خود كنند و در صورتی كه سال قبل برای اولین بار به این مسابقات اعزام می شدند، هر ۱۱ كودك ایرانی قهرمان شدند.
هم اكنون تنها نماینده رسمی انجمن جهانی «پاما» در ایران برای برگزاری مسابقه محاسبات ذهنی، موسسه «كودكان هوشمند» است كه ۱۵۰ نمایندگی در كل كشور دارد. روح الله مخبریان مدیرعامل موسسه كودكان هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر در حاشیه این مسابقه اظهار داشت: مجموعه كودكان هوشمند پس از گذشت ۷ سال به نقطه مطلوبی رسدیه است و ما با خانواده كودكان هوشمندی كه امروز اینجا حضور دارند دو سال همراه بوده ایم. وی افزود: امروز شاهد مسابقه بین ۳۲۳ كودك از ۲۳ استان و ۴۳ شهرستان هستیم. استاندارد برگزاری این مسابقه در حد استانداردهای جهانی است و نمایندگان «پاما» از مالزی كه میزبان این دوره از مسابقات جهانی هستند هم امروز میهمان ما هستند. از سوی ما به صورت بورسیه ۴ نفر قهرمانی كه امروز در هر ۴ سطح مسابقات مشخص می شوند به این مسابقات اعزام می شوند اما ما ۴۰ سهمیه داریم كه پیش بینی من این است هر ۴۰ سهمیه از سوی خانواده ها اعزام بشوند. مخبریان با اشاره به اینكه مسابقات دیگری هم با این عنوان در كشور برگزار می شود، بیان كرد: مهم این است خانواده ها بدانند كه ما تنها نماینده رسمی پاما هستیم كه مقر اصلی اش در تایوان است. استاندارد بودن این مسابقات بسیار مهم می باشد. امروز شما شاهد بودید كه بچ ها ۷ برگه امتحانی از آسان تا سخت را پر كردند و خانواده ها باید بدانند در هر آموزشی شركت نكنند.
وی با تاكید بر اینكه كودكانی كه طی این فرایند آموزش می بینند لزوما از ابتدا نابغه نیستند و این عملیات نوعی مهارت آموزی است، اظهار نمود: آموزش محاسبات ذهنی ریاضی یك جور نخبه پروری است. این بچه ها از ابتدا نابغه نبودند. ما به صورت كامل با حمایت آموزش و پرورش كار می نماییم و می خواهیم در دراز مدت این نخبه ها را به باشگاه نخبگان معرفی نماییم تا از ظرفیت آنها استفاده گردد. در واقع این عملیات روی فعال شدن نیمكره راست بچه ها كه مسئول عملیات فضایی و ذهنی است متمركز است و آن را تقویت می كند كه به صورت طبیعی سبب بالارفتن عملكرد مغز می گردد. مخبری اظهار داشت: ما كودكان ۵ تا ۱۳ سال را تحت پوشش داریم اما از اول مهرماه جدیدترین آموزش را برای كودكان ۳ تا ۵ سال خواهیم داشت. وی در پاسخ به این پرسش كه كه متاسفانه والدین تا عنوان نخبه یا نابغه روی كودكانشان می آید، این عنوان را مانند برچسبی روی كودك می گذارند و از او متوقع می شوند، با این چالش چه می كنید، بیان كرد: ما شعارمان این است كه این بچه ها با تمرین به این مرحله رسیده اند. خانواده هایی داریم كه روزی ۵ ساعت با فرزندانشان كار می كنند و خودشان شاهد هستند كه این مهارت با تمرین به دست آمده است. ما این فرهنگ را برای خانواده ها جاانداخته ایم كه اگر با فرزندتان كار نكنید او رشد نمی نماید. متاسفانه در جریان نخبگی در كشورمان تعاریف تحریف شده و این افراد را موجودات عجیبی كه توانمندی ذاتی دارند در نظر می گیرند در صورتی كه نخبگی نوعی آموختن مهارت است. ما جریان نخبگی را ایزوله می نماییم و عموما سیستم آموزش كشور ما مهارت پرور نیست. اینجا ما روی صداقت و واقعیت ها بسیار تاكید داریم.

1397/05/11
23:11:31
5.0 / 5
5499
تگهای خبر: جشنواره , موسسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین