معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش عنوان كرد

ورود بدون كنكور ۱۲ درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی

ورود بدون كنكور ۱۲ درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی

مدیریت آموزش: معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه طبق قانون باید به تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها صرفا با استفاده از سوابق تحصیلی تكمیل شود، اظهار داشت: در آخرین كنكور ۱۲ درصد دانش آموزان در دانشگاه های دولتی هم صرفا بر اساس سابقه تحصیلی ۱۰۰ درصدی پذیرفته شدند.


علی زرافشان در گفت وگو با ایسنا، درباره سهم سوابق تحصیلی در كنكور سراسری اظهار نمود: تاثیر سوابق تحصیلی در كنكور سراسری مصوبه مجلس است. قانون می گوید اعمال سوابق باید به نحوی باشد كه بتدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه ها با استفاده از سوابق تحصیلی پر شود كه سهم سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد است.
وی ادامه داد: اما برای باقی رشته ها دو روش دیگر در قانون آمده كه یكی "اعمال سابقه تحصیلی و كنكور عمومی" و دیگری "اعمال سابقه تحصیلی و كنكور عمومی و اختصاصی" است. در واقع در هر صورت در برگزاری كنكور، سابقه تحصیلی اثرگذار و این اصل قانون است. به همین جهت مادامی كه كنكور برقرار باشد سابقه تحصیلی هم در آن اعمال می گردد.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تاكید قانون در خصوص تكمیل ظرفیت ۸۵ درصد دانشگاه ها با استفاده از سوابق تحصیلی عنوان كرد: اكنون در دفترچه های ثبت نام سنجش بر اساس سابقه تحصیلی، یكسری رشته اعلام می گردد كه می توان ثبت نام كرد و بدون كنكور وارد شد. در آخرین كنكور ۱۲ درصد دانش آموزان در دانشگاه های دولتی هم صرفا بر اساس سابقه تحصیلی صد درصدی پذیرفته شدند.
زرافشان اضافه كرد: قانون گذار تاكید كرده است كه در سال اول اجرای قانون، سهم سوابق تحصیلی ۲۵ درصد است. تا سال ۹۵ آن ۲۵ درصد به صورت قطعی اعمال می شد؛ اما به دلیل شكایت یك كنكوری به دیوان عدالت اداری رای جدیدی صادر شد. در تعریف سابقه تحصیلی آمده بود كه سابقه تحصیلی مشتمل بر نمره دروس نهایی دوره متوسطه است. كسی كه شكایت كرده بود گفته بود كه تمام دروس متوسطه در سابقه تحصیلی نمی گنجند و دروس سوم و فقط چهار درس پیش دانشگاهی در سابقه تحصیلی می آید.
وی افزود: بر اساس آن شكایت، تعریف سابقه تحصیلی تغییر نمود و بر مبنای آن سابقه تحصیلی، نمرات نهایی "برخی دروس" دوره متوسطه و تاثیر آن به صورت مثبت است.
معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینكه هر چه سهم سابقه تحصیلی افزایش یابد، سهم نمره كنكور كم می گردد عنوان كرد: در واقع اگر قرار باشد طبق پیشنهاداتی كه برای افزایش سهم سوابق عرضه دادیم، سهم نمره كنكور كم شود باید سهم سوابق تحصیلی به صورت قطعی افزایش یابد. امسال هم در نهایت در شورای برنامه ریزی آزمون ورودی دانشگاه و مراكز آموزش عالی مقرر شد تأثیر سوابق تحصیلی به ۳۰ درصد قطعی برای سال تحصیلی ۹۸ برسد.
زرافشان اضافه كرد: سه سال است كه پذیرش هم به طریق كنكور با اعمال تاثیر مثبت سابقه تحصیلی و هم به طریق اعمال ۱۰۰ درصدی سابقه تحصیلی انجام می گردد و با این وجود تعداد داوطلبان كنكور كاهش نیافته چونكه همه تلاش می كنند اول شانس خویش را در دانشگاه دولتی محك بزنند بعد به سمت دانشگاه های بدون كنكور بروند.1397/05/06
14:46:46
5.0 / 5
4736
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین