عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفتگو با مهر:

عدالت آموزشی نداریم، پیشنهادی برای سازمان سنجش و آموزش و پرورش

عدالت آموزشی نداریم، پیشنهادی برای سازمان سنجش و آموزش و پرورش

مدیریت آموزش: عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اظهار داشت: در خیلی از مناطق معلم با سواد نداریم و همین سبب افت تحصیلی شده است؛ برای همین تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در كنكور عادلانه نیست.ضیاء الله اعزازی ملكی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره تاثیر ۳۰ درصدی قطعی سوابق تحصیلی در كنكور سال آینده اظهار داشت: طبیعی است كه امكانات در همه شهرهای ما یكسان نیست و در یك سفری كه به چابهار داشتم و از مدارسشان بازدید كردم، این مطلب عنوان شد كه در آنجا معلمان متخصص وجود ندارد. ما در خیلی از مناطق معلم با سواد نداریم و یا حتی كمبود معلم داریم و همین سبب افت تحصیلی شده است. این یك تبعیضی است كه متاسفانه وجود دارد. برای همین تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در كنكور عادلانه به نظر نمی رسد.
وی افزود: من یك پیشنهادی دارم به سازمان سنجش و آن این است كه اگر مقدور باشد سهمیه مناطق را در معدل ها اعمال كنند. مناطق بر مبنای برخورداری منطقه بندی شده اند و ما این منطقه بندی را در تاثیر سوابق در نظر بگیریم یا یك ضریبی به آنها بدهیم. اینكه ما در كل كشور همه را یك جا ببینیم نه انصاف است و نه دقت نظرهای لازم لحاظ شده است.
عضو كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس همینطور اظهار نمود: البته در مبحث خود كنكور هم بحث ناعدالتی وجود دارد چون به هر حال كسانی كه معدل پایین تری دارند یعنی كمتر از سوادی كه لازمه رتبه آوردن در كنكور است برخوردار می باشند. در كنكور هم افرادی كه معدل بالاتر دارند با هم رقابت می كنند. پس این ناعدالتی در ذات كنكور هم وجود دارد. به نظرم باید برای رفع ناعدالتی آموزشی در كشور به صورت كلی گام های موثری برداریم.
وی همینطور اظهار داشت: پیشنهاد مشخص من این است كه در جهت تقویت معلمان در تمام شهرها و استان ها، دانشگاه فرهنگیان تقویت شود. آموزش و پرورش خوب می داند در كدام مناطق معلم متخصص كم دارد و می تواند در دانشگاه فرهنگیان آن منطقه را در اولویت بگذارد و نیروی بومی جذب كنند. حتی برای رشته هایی كه به صورت خاص نیروی متخصص كمتر است می توانند این تخصیص را بدهند. بالاخره پس از چهار سال با عنایت به شروع تقویت دانشگاه فرهنگیان باید خیلی از مشكلات ما حل شود.

1397/05/03
15:27:31
5.0 / 5
5161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین