عضو كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی:

آموزش و پرورش به جذب ۷۰ هزار نیرو در سال ۹۷ نیازمند است

آموزش و پرورش به جذب ۷۰ هزار نیرو در سال ۹۷ نیازمند است

مدیریت آموزش: عضو كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مشكلی برای اداره كلاس های عادی وجود ندارد اما در دوره فنی كه هنرستان ها سه ساله می شوند آموزش و پرورش به حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار نیرو نیاز پیدا می كند.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، محمد بیرانوند در برنامه تلویزیونی پرسشگر كه با مبحث تعیین تكلیف معلمان حق التدریس بر روی آنتن شبكه آموزش رفت، با اشاره به فعالیت ۹۲۵ هزار پرسنل فرهنگی برای تربیت بیش از ۱۱ میلیون دانش آموز اظهار نمود: سال قبل ۴۰هزار نفر در سن بازنشستگی قرار گرفتند كه البته ۸ هزار نفر باقی ماندند و استمرار خدمت داشتند.
وی اضافه كرد: سال آینده برای نخستین بار دوره فنی سه ساله می گردد و در مجموع به حدود ۷۰ هزار نیرو نیاز داریم. البته بخشی از فرهنگیان تمایل به ادامه همكاری دارند و مجرب اند و خواهش می نماییم هركدام بتوانند و توانایی تدریس دارند بمانند و ادامه دهند.
این عضو كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه سال آینده ۱۰ هزار خروجی از دانشگاه فرهنگیان داریم و حدود ۸ هزارنفر از محل ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان جذب و وارد مدارس می شوند، اظهار نمود: از ۳۵ هزار نیروی حق التدریسی هم هم اكنون برای حدود ۳۰ هزار نفر كد پرسنلی صادر شده و در كلاس ها هستند و چهار، پنج هزار نفر باقی مانده بودند كه آنها هم تا ماه آینده صاحب كد پرسنلی خواهند شد و ازاین رو می توان اظهار داشت كه ۳۵ هزار نیروی مورد نیاز آموزش و پرورش در سال آینده با استفاده از حق التدریس تامین می گردد.
بیرانوند اضافه كرد: با احتساب مجموع ورودی های سال آینده می توان گفت مشكلی برای اداره كلاس های عادی نداریم و تنها در دوره فنی كه هنرستان ها سه ساله می شوند به حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار نیرو نیاز پیدا می نماییم.
وی با اشاره به وجود ۲۳۰ رشته كاردانش و ۴۰ رشته فنی و حرفه ای عنوان كرد: حدود ۲۷۰ رشته در هنرستان داریم در حالیكه دانشگاه های فرهنگیان و رجایی برای ۹ تا ۱۰ رشته دانشجو معلم تربیت می كنند. راهی به جز برون سپاری برای تامین نیروی انسانی در این شاخه نداریم.
این عضو كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه تعدادی از جوانان ما بر مبنای نیاز آموزش و پرورش سال هایی را خدمت كرده اند و مجلس در سال ۹۴ و ۹۵ مصوبه ای داد كه دولت را مكلف كرد آنها را به صورت حق التدریس جذب نماید، اظهار داشت: روزگاری سازمان امور استخدامی مقاومت می كرد كه چرا باید این افراد استخدام شوند.
بیرانوند خطاب به سازمان استخدامی اظهار نمود: تكلیف آموزش و چرخ مملكت كه باید به خوبی بچرخد در دست همین ۳۵ هزار نیروی حق التدریسی هم هست. طرح تعیین تكلیف این نیروها را بنده و چند نفر دیگر از همكاران نوشتیم و دغدغه داشتیم كه اكنون فرزندمان كه معلم حق التدریس دارد به فردای شغلی اش اطمینان ندارد و حقوق به اندازه كافی دریافت نمی كند و ما باید این ۳۵ هزار نفر را با این نگاه كه امروز آموزش فرزندان ما در دست آنهاست استخدام نماییم. اینها حق دارند.
وی با تاكید دوباره بر اینكه این ۳۵ هزار نفر باید حتما استخدام شوند اظهار نمود: در طرح اولیه آزمون لحاظ نشده بود كه در كمیسیون رای نیاورد و اعضا روی برگزاری آزمون تاكید نمودند. آموزش و پرروش اعلام نموده بود سازمان امور استخدامی به اندازه كافی ردیف استخدامی برای یك سال صادر نمی كند ازاین رو نیروهای حق التدریسی باید در چند سال و به صورت پلكانی جذب شوند.
بیرانوند اضافه كرد: مبنای ما این است كه طی آزمون ریزش جذب نداشته باشیم؛ مگر انها كه سنشان بالاست و خواستیم سناوت تدریسشان در سابقه كارشان لحاظ شود. همینطور قرار شد اگر استخدامی صورت می گیرد تحت نظر كمیته ای متشكل از نمایندگان چند نفر دیگر باشد تا برخی نور چشمی ها جذب نشوند. همینطور طبق مصوبه پذیرفته شدگان تحت دوره های آموزشی قرار می گیرند. از همكاران سازان استخدامی می خواهیم ما را ناچار نكنند در بحران تصمیم بگیریم و باور كنند كه تامین نیرو، نیاز آموزش و پرورش است.
این عضو كمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه البته هنوز طرح مذكور در صحن علنی مطرح نشده است اظهار داشت: حق التدریسی ها دغدغه نداشته باشند، زیرا مقرر است برای جاماندگان هم كد پرسنلی صاردشود و چه آزمون باشد و چه نباشد نگران نباشند.

1396/10/23
23:34:35
5.0 / 5
4461
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین