مهر پای درد دل معلمان نشست؛

ده سال کج دار و مریز گذراندیم که روزی معلم شویم

ده سال کج دار و مریز گذراندیم که روزی معلم شویم

مدیریت آموزش: همزمان با برگزاری آزمون استخدامی، عدم تعهد وزارت آموزش وپرورش به جذب نیروهای خرید خدماتی و ندادن حقوق معوقه این دسته از فرهنگیان، نیروهای خرید خدماتی را به شدت ناراحت کرده است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، کمبود نیرو در وزارت آموزش وپرورش هر ساله یکی از اصلی ترین مشکلات نظام آموزشی کشور است. در چند سال قبل وزارت آموزش وپرورش بصورت موقت این مشکل را حل می کرد و در صورتیکه تعداد زیادی از نیروهای خودرا هم به سبب بازنشستگی از دست می داد؛ بصورت موقت نیروهایی را در قالب نیروهای خرید خدمات به کار می گرفت. مشکل از آنجا آغاز می شود که به خیلی از این افراد این طور وعده داده شده بود که بعد از مدتی می توانند بصورت پیمانی و اندکی بعد بصورت رسمی با وزارت آموزش وپرورش همکاری کنند. این زمان برای تعدادی از افراد به بالای ۱۴ سال رسیده است. آموزش وپرورش هر ساله از استخدام این نیروها خودداری می کرد تا این که امسال با هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی، امکان جذب ۲۸ هزار نفر فراهم گشته است که بوسیله یک آزمون استخدامی این افراد به آموزش وپرورش جذب خواهند شد. صادق ستاری فرد معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش ششم اسفند ماه در یک نشست خبری با اعلان اینکه تامین نیاز ما درحال حاضر برای دوره ابتدایی است؛ اظهار داشت: ما در این مرحله ۲۸ هزار معلم نیاز خواهیم داشت که از این بین ۲۳۳۲ معلم استثنایی و ۹۹۲ معلم ویژه مناطق عشایری و مرزی مورد نظر ماست. همزمان با برگزاری این آزمون استخدامی، عدم تعهد وزارت آموزش وپرورش به جذب نیروهای خرید خدماتی و ندادن حقوق های معوقه خیلی از این نیروها که به ۶ ماه رسیده؛ نیروهای خرید خدماتی را به شدت ناراحت کرده است. بطوریکه در هفته های اخیر بارها در مقابل مجلس شورای اسلامی، ساختمان مرکزی وزارت آموزش وپرورش و نهاد ریاست جمهوری تجمع و تحصن کرده اند.
یکی از همین نیروهای خرید خدماتی از استان اصفهان که چند روزی است بگفته خود در تهران بدنبال احقاق حقوق معوقه خود است؛ در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما نیروهای خرید خدماتی استان اصفهان امروز به ازای شش ماه فعالیت، ۴ میلیون تومان حقوق گرفتیم اما مشکلات ما فقط حقوق هم نیست. این فرهنگی معترض اظهار داشت: به ما در ابتدا گفته شده بود نیازی به شرکت در این آزمون ندارید؛ بعد از مدتی گفته شد که اگر در آزمون استخدامی قبول نشویم آموزش وپرورش از ادامه همکاری با ما معذور است؛ با این وجود پس از چند روز آقای منادی رییس کمیسیون آموزش مجلس به ما آگاهی داد که آموزش وپرورش باز هم با نیروهای خرید خدماتی ادامه همکاری می کند. واقعاً اگر نیاز به نیرو دارند چرا حقوق ما را نمی دهند؟ وی با اعلان اینکه من ۹ سال است که با آموزش وپرورش همکاری می کنم؛ اظهار داشت: آموزش وپرورش ۴۳۰۰ نیروی خدماتی در استان اصفهان دارد؛ در این آزمون ۱۶۰۰ نفر در استان اصفهان پذیرفته می شوند که ۴۰۰ نفر از آنها هم جزو سهمیه ایثارگران هستند؛ یعنی ۱۲۰۰ نفر فرد عادی تنها در این آزمون پذیرفته می شوند و این بدین معناست که حتی اگر همه پذیرفته شدگان از نیروهای خرید خدماتی باشند؛ باز هم ۳۳۰۰ نفر از نیروهای خرید خدماتی پذیرفته نمی شوند. این فرهنگی اصفهانی با اشاره به این که سنجش و مصاحبه قبل شروع همکاری است نه پس از آن؛ اظهار داشت: ما هم مصاحبه های زیادی داده بودیم و بسیاری از افراد در آزمون های جذب نیروی خدماتی پذیرفته نشده بودند؛ ۱۰ سال است که هر سال دوره های ضمن خدمت داریم؛ حالا پس از ده سال این قانون کل صلاحیت وزارت آموزش وپرورش را زیر سوال می برد. اگر فردی مثل من صلاحیت کار در آموزش وپرورش را ندارد؛ چرا ده سال به عنوان معلم با او کار کردید؟ این معلم معترض افزود: من عمر و جوانی خودرا گذاشتم حالا اگر آموزش وپرورش که من ده سال در آن فعالیت کردم من را قبول نکند کجا دیگر من را قبول می کند؛ اگر آموزش وپرورش می خواست صلاحیت من را بررسی کند چرا در سالهای قبل بررسی نکرده است. ما نه سال است که کج دار و مریز با این حقوق ساخته ایم به این امید که روزی معلم شویم. وی با اشاره به این که نیروهای خرید خدماتی هر ساله بهترین نیروهای تدریس می شوند اظهار داشت: در روزهای کرونا و پس از آن نیروهای خرید خدمات بهترین شیوه های تدریس را اجرائی می کردند و در ارائه و طراحی بهترین شیوه های تدریس از فرهنگیان برتر می شدند و با خلاقیت خود شیوه های نوین ارائه می کردند. با چنین سابقه ای این روزها تعداد زیادی از خانواده ها از هم متلاشی گردید به جهت اینکه به نیروی خدماتی حقوقش را نمی دهند.

1401/12/29
13:11:29
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین