در گفت وگو با مدیریت آموزش اعلام شد

جزئیات تولید سابقه تحصیلی برای کنکوری ها

جزئیات تولید سابقه تحصیلی برای کنکوری ها

مدیریت آموزش: رییس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش، روند تولید «سابقه تحصیلی برای داوطلبان کنکور» را تشریح و از طرح پیشنهادات جدیدی به شورای عالی آموزش و پرورش برای ترمیم معدل داوطلبان در شاخه های مختلف تحصیلی آگاهی داد و اصرار کرد که نگرانی از بابت ترمیم معدل و تولید سابقه تحصیلی برای کسانی که می خواهند در کنکور شرکت نمایند وجود ندارد.


محسن زارعی در گفت گو با ایسنا، در پاسخ به این که باتوجه به برگزاری دو نوبت آزمون سراسری در دی سال جاری و تیرماه سال آینده، سابقه تحصیلی برای دانش آموزان چه زمانی تولید می شود؟ اظهار نمود: در خرداد ماه که دانش آموزان امتحان نهایی می دهند، سابقه تحصیلی برایشان تولید می شود.
وی ادامه داد: در آزمون دی، رتبه ای برای داوطلب تعیین نمی گردد، بلکه نمره و تراز در آزمون مشخص می شود. یک نوبت آزمون هم در تیرماه داریم و پس از آزمون تیرماه، رتبه نهایی اعلام می شود.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در آن زمان، اگر فردی در هر دو نوبت شرکت کرده باشد، نمره بالاتر را برایش لحاظ می کنند و اگر تنها در یک نوبت شرکت کرده باشد نمره همان آزمون را برایش درنظر می گیرند و دیگر تفاوتی ندارد که آزمون دی باشد یا تیرماه اظهار نمود: هر دو آزمون به یک اندازه مهم هستند و اینطور نیست که مثلاً آزمون تیرماه، آزمون اصلی باشد یا برعکس. در واقع کنکور دو بار برگزار می شود، اما در هرسال هر داوطلب یک مرتبه اجازه انتخاب رشته دارد که آن هم در مردادماه صورت خواهد گرفت.
او همینطور در رابطه با ترمیم معدل اظهار داشت: یکی از نگرانی های موجود، همین ترمیم نمره است. هم اکنون مصوبه ۹۱۵ شورایعالی آموزش و پرورش را داریم که طبق آن به هر داوطلب آزاد (نه فقط دانش آموز، بلکه هرکسی که فارغ التحصیل شده و دیپلم دارد) فرصت داده می شود تا یک بار، نمراتش را ترمیم کند که حالا یا امکان دارد همه دروس را انتخاب نماید یا یک درس را؛ در مجموع برای هر درس یک مرتبه فرصت ترمیم نمره برای کنکور سراسری وجود دارد.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش اضافه کرد: روال این گونه بود که دانش آموزان نظام جدید خودشان می توانستند در مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنند و دانش آموزان نظام قدیم باید به منطقه درخواست می دادند تا رای صادر و موافقت شود که در امتحانات نهایی شرکت نمایند.
زارعی با اشاره به اینکه حالا پیشنهاد دادیم مصوبه مذکور که تنها به «ترمیم» اشاره داشت به «ایجاد سابقه و ترمیم» تبدیل و تعمیم یابد تا داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند هم بتوانند از این فرصت استفاده نمایند اظهار نمود: این مورد شامل کسانی می شود که فارغ التحصیل هستند و پیش از سال ۱۳۸۴ دیپلم گرفته اند و آن موقع سامانه ای وجود نداشته که نمراتشان ثبت و ضبط شود.
وی افزود: درست است که امتحاناتشان نهایی بوده، اما ثبت و ضبط نشده است و ما می گوییم فاقد سابقه در سامانه هستند. اینها می توانند در چارچوب «ترمیم»، ایجاد سابقه تحصیلی داشته باشند یعنی به آنها اجازه داده می شود در امتحانات نهایی شرکت نمایند. بر این اساس جای نگرانی نیست و هرکس فاقد سابقه است می تواند در چارچوب ترمیم معدل برای خودش ایجاد "سابقه" کند.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش در پاسخ به این که آیا امکان دریافت پرونده های تحصیلی و ورود نمرات این افراد از کارنامه به سامانه وجود ندارد؟ اظهار داشت: تعداد این افراد بالا نیست و کسانی هستند که بیشتر از ۱۷ سال از صدور دیپلمشان می گذرد. یک علت این کار اینست که تفاوت هایی با گذشته وجود دارد، گاها برخی دروس در آن زمان نهایی نبوده و کتب تغییر کرده اند. به همین جهت تصمیم گیری واحدی شد که بیایند و ایجاد سابقه کنند.
زارعی در رابطه با ترمیم معدل هنرستانی ها هم توضیح داد و اظهار داشت: هدف از دوره هنرستان، آماده کردن بچه ها برای حضور در آموزش عالی نیست و مقرر است مهارتی کسب کرده و با همان مهارت وارد بازار کار شوند و تحصیلاتشان را در دانشگاه های فنی و حرفه ای مختص خود ادامه دهند. ولی خب در به روی این افراد هم بسته نیست و اگر بخواهند در کنکور سراسری به رقابت بپردازند این امکان را دارند.
وی ادامه داد: باتوجه به این که دروس عمومی از کنکور حذف شده و در چارچوب سابقه تحصیلی، سنجش می شود، این افراد می توانند دروس عمومی شان را در کنار دانش آموزان شاخه نظری، امتحان بدهند. پیشنهاد کردیم این امکان از همین دیماه برای آنها فراهم گردد تا بتوانند بیایند ثبت نام کرده، امتحان نهایی بدهند و تولید سابقه کنند.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش افزود: اگر هم داوطلبانی رشته هنر را انتخاب کنند و نمرات دروس عمومی را داشته باشند کفایت می کند و مابقی دروس کنکور سراسری در چارچوب آزمون عملی و تستی مورد سنجش قرار می گیرد.
زارعی با اشاره به اینکه همینطور پیشنهاد شد کسانی که قبلا از فرصت ترمیم بهره برده اند چون با دید تأثیر قطعی نبوده است به آنها هم این فرصت داده شود که بتوانند یک مرتبه دیگر از ترمیم در دوره تغییرات جدید کنکوری استفاده نمایند اظهار نمود: این پیشنهادات در شورایعالی آموزش و پرورش مطرح و کلیات آن پذیرفته شده، منتها هنوز نهایی نشده است. بمحض نهایی شدن، اقدامات لازم را انجام می دهیم و جزئیات را بر مبنای شیوه نامه اجرایی اعلام خواهیم کرد.
وی در رابطه با تولید سابقه تحصیلی در اتباع هم اظهار داشت: تفاوتی در تولید سابقه تحصیلی دانش آموزان اتباع با دیگر دانش آموزان وجود ندارد و اگر تبعه ای می تواند در کنکور ثبت نام کنند و شرایطش را دارد، منعی برای ایجاد سابقه تحصیلی هم ندارد.
منبع:

1401/08/26
12:24:04
0.0 / 5
82
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین