گلایه های حدادعادل از نمایندگان مجلس

گلایه های حدادعادل از نمایندگان مجلس

عضو شورایعالی آموزش و پرورش اظهار داشت: شورایعالی آموزش و پرورش یک مجلس تخصصی قانون گذاری کوچک برای آموزش و پرورش است. معتقدم که کارهای ظریف و دقیق آموزش و پرورش را نباید به مجلس شورای اسلامی واگذار کرد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، غلامعلی حدادعادل در آیین بزرگداشت یکصدمین سال تاسیس شورایعالی آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی ۱۱۵ سال سابقه دارد و شورایعالی آموزش و پرورش ۱۰۰ ساله است اظهار داشت: این یک مطلب عمومی است که "هرچیزی نویش بهتر از کهنه اش است." تنها چیزی که با وجود جدید و نو بودن برای انسان خوشایند نیست، مرگ است و عمومیت هم دارد. ولی این قاعده عمومی، استثنائاتی هم دارد بعنوان مثال می گویند دوست قدیمی بهتر است، یا مدرسه قدیمی اش بهتر است.
وی ادامه داد: شورایعالی آموزش و پرورش هم مشمول حکم قدیمی های خوب می شود. دبیرخانه شورایعالی صدمین سال تاسیس شورا را مغتنم شمرده است. در کشورهای دیگر رسمی وجود دارد و موسسات را در ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ سالگی معرفی و برایشان جشن می گیرند. جشن ۲۵ سالگی جشن نقره ای، ۵۰ سالگی را جشن زرین و جشن ۱۰۰ سالگی را زمردین می نامند.
حدادعادل با اشاره به اینکه بنده قدیمی ترین عضو شورای فعلی آموزش و پرورش هستم و از سال ۱۳۶۰ در شورایعالی آموزش و پرورش حضور داشته ام اظهار داشت: هم تجربه کار در مجلس و هم شورایعالی را دارم و باورم این است که شورا یک مجلس تخصصی قانون گذاری کوچک برای آموزش و پرورش است. معتقدم که کارهای ظریف و دقیق آموزش و پرورش را نباید به مجلس شورای اسلامی واگذار کرد.
عضو شورایعالی آموزش و پرورش افزود: البته مطابق قانون اساسی مجلس می تواند در هر امری قانون گذاری کند. با اینحال اموری وجود دارد که باید به اهلش سپرد. مجلس شورای اسلامی قانون اختیارات شورایعالی آموزش و پرورش را وضع کرده و خودشان هم تشخیص داده اند که برخی امور را باید به جمع متخصص تری سپرد.
وی ادامه داد: قانون گذاری امری دشوار است، بارها پیش آمده بود که چندماه وقت برای قانونی صرف کرده باشیم اما اشکالاتی در راه پیدا شده که قانون نیازمند ترمیم و اصلاح شده است.
حدادعادل ضمن اشاره به این که یکی از گلایه های ما در آموزش و پرورش از نمایندگان مجلس این بوده که هر سه چهار سال یک مرتبه مصوبه ای را از سر می گذرانند تا گروهی بعنوان معلم وارد مدرسه شوند اظهار داشت: آنها مصلحت هایی می بینند که ما آنرا مصلحت نمی دانیم. امید است با مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی در خصوص ضرورت تطابق مصوبات مجلس با شورایعالی آموزش و پرورش تا حدودی این گلایه ها برطرف شود.
عضو شورایعالی آموزش و پرورش ضمن مروری بر پیشینه شورایعالی آموزش و پرورش اظهار داشت: امروز انتظار این است که هر طرحی برای تصویب به شورایعالی عرضه می شود یک پشتوانه پژوهشی به پیوست داشته باشد. باید عادت نماییم که از شتاب زدگی بپرهیزیم. ما امروز باید یک ریل گذاری انجام داده و طرح ها مستند به تحقیق باشند.
وی ادامه داد: بعنوان مثال چندین سال پیش پنج شنبه را ابتدا از برنامه دبستان ها حذف کردند و بعدها به دبیرستان ها تسری دارند. همان موقع در شورایعالی اعتراض کردم و گفتم با عنایت به این که درس های جدید وارد نظام آموزشی کردیم و باید زمان به اندازه کافی باشد، این کار درست نیست. با این وجود به علل سیاسی و غیرموجه این طرح را تصویب کردند که پنج شنبه ها تعطیل شود. همان موقع گفتم جلوی این کار را بگیرید. پشت صحنه را می دانستم و الان باید از این کارها پرهیز نماییم.
عضو شورایعالی آموزش و پرورش تصریح کرد: نکته دیگر آنکه حتما باید بر حسن اجرای قوانین نظارت داشته باشیم.1400/12/16
21:12:16
0.0 / 5
259
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین