برای نخستین بار در كشور؛

طرح آموزش محیط زیست در ۴۰ مرکز پیش دبستانی اصفهان اجرا می شود

طرح آموزش محیط زیست در ۴۰ مرکز پیش دبستانی اصفهان اجرا می شود

به گزارش مدیریت آموزش معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان اظهار داشت: طرح آموزشی محیط زیست به صورت پایلوت در ۴۰ مرکز پیش دبستانی زیر پوشش این استان از مهرماه ۱۴۰۰ اجرا خواهد شد.لیلا سادات ابطحی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کودکان جامعه هدف مهمی برای آموزش های زیست محیطی هستند، عنوان کرد: مواجهه کودک با طبیعت راهی برای آموزش و پرورش نگرش های درست زیست محیطی است، نگرش هایی که می تواند در طول عمر فرد مانند نقشی بر سنگ ماندگار باشد و توسعه پایدار در سطح ملی و جهانی را رقم بزند.
وی اضافه کرد: اگر به دنبال این هستیم که مردم در مورد محیط زیست مسئولانه برخورد کنند، در برنامه درسی پیش دبستانی لازم است که آموزش محیط زیست و رابطه متقابل بین عملکردهای انسانی و محیط زیست را بگنجانیم.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ضمن اشاره به این که کودکان و آموزش آنان در همه جوامع از شاخصهای مهم سرمایه گذاری دولت ها بشمار می رود، تصریح کرد: کودکان آینده سازان و حلقه اتصال نسل حاضر و نسل بعدی کشور بوده و سرنوشت و آینده آنان به ما و تصمیمات امروز ما وابسته است؛ ازاین رو هر گونه اراده ما بر زندگی فرزندانمان به صورت مستقیم اثر خواهد گذاشت.
ابطحی با اشاره به اینکه پیش دبستانی مهم ترین دوره آموزشی و بهره گیری از هوش و خلاقیت کودکان و تاثیر گذاری بر شخصیت و توان آنان است، اظهار داشت: هر آموزه ای در این دوران حساس می تواند در زندگی، آینده، رشد و پیشرفت فرد و جامعه اثربخش باشد؛ ازاین رو نوع آموزه ها و انتخاب تخصصی محتوا در این دوران احتیاج به دقت فراوان دارد.
وی افزود: محتوای آموزشی که برگرفته از ارزش های اولیه، مهارت ها، نگرش ها، عادات و رفتارهایی درست باشد، می تواند به پرورش انسان هایی متعهد، مدبر، بافرهنگ و حساس در امور و روابط اجتماعی منجر شود که برای پیشگیری از بروز مشکلات زیست محیطی تلاش می کنند و یا تلاش در ترمیم و بهسازی آن دارند.
حفظ محیط زیست باید باور ذهنی متولیان آموزش کودکان باشد
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست ابتدا باید باور ذهنی متولیان آموزش کودکان باشد تا بتوان این باور را در ذهن و جان کودک نهادینه کرد، اظهار داشت: در جهت حل چالش های آموزش در زمینه محیط زیست، محتواهای ساخته شده متناسب با نیازهای آموزشی کودکان و مربیان با توافق محیط زیست و استفاده از تکنولوژی آموزشی به روز و اثربخش در زمینه رفع تعارض آموزش های نظری با حقیقت های رفتاری خانواده ها و جامعه است.
ابطحی اضافه کرد: با تلاش همکاران در وزارت آموزش و پرورش و همراهی خوب سازمان حفاظت محیط زیست کشور این مهم برای نخستین بار در کشور مرتفع شده و مجموعه تولیدات آموزشی بسیار کاربردی در زمینه آموزش مربیان پیش دبستانی و خانواده ها و همینطور مجموعه مجموعه های کمک آموزشی شامل پوستر، فلش کارت، فیلم رئال، داستان صوتی و انیمیشن منطبق با واحدهای کار کتب آموزش محیط زیست ویژه پیش دبستان طراحی، چاپ و آماده توزیع شده است.
مراکز زیر پوشش برای دریافت کتب محیط زیست اقدام کنند
وی افزود: طرح پایلوت آموزش محیط زیست در ۴۰ مرکز پیش دبستانی استان اصفهان از مهر ماه ۱۴۰۰ اجرا خواهد شد که همه کارگاه های آموزشی برای آموزش مربیان پیش دبستان با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان برگزار می شود.
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: مراکز زیر پوشش می توانند برای دریافت کتب و مجموعه کمک آموزشی با هماهنگی ادارات نواحی اقدام نمایند.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، کتاب «مبانی آموزش محیط زیست و مشارکت خانواده» ویژه مربیان و خانواده کودکان پیش دبستانی و کتاب «کار و راهنمای محیط زیست» ویژه مربیان کودکان پیش دبستانی با حضور مسؤلان محیط زیست استان اصفهان در این اداره کل رونمایی گردید.


منبع:

1400/06/18
10:00:09
0.0 / 5
104
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین