چند سفارش به والدین و سیستم آموزشی برای شروع بهتر سال تحصیلی

چند سفارش به والدین و سیستم آموزشی برای شروع بهتر سال تحصیلی

به گزارش مدیریت آموزش یک کارشناس آموزش و پرورش با عنایت به نزدیک شدن به هفته های پایانی تعطیلات تابستانی و شروع سال تحصیلی جدید در مهرماه، به والدین برای شروع بهتر سال تحصیلی جدید چند سفارش ارائه نمود.


زهرا علی اکبری در گفتگو با ایسنا، در اینباره اظهار نمود: برای برخورداری از سال تحصیلی پرارزش و نتیجه بخش خانواده ها و نظام آموزشی باید مسئولیت هایی را بپذیرند و در اجرای آنها تلاش و کوشش کنند.
وی ادامه داد: در بخش مسئولیت های خانواده میتوان اظهار داشت که والدین نظارت بر بهره گیری از آموزش مجازی توسط فرزندانشان را در برنامه های روزانه خود قرار دهند. چه بخواهیم چه نخواهیم، آموزش مجازی برای خوب برگزار شدنش احتیاج به همراهی و مشارکت خانواده ها دارد.
وی با اشاره به اینکه والدین تلاش کنند صبور باشند و برای پاسخ به سوالات فرزندان خود حوصله به خرج دهند اظهار داشت: همینطور لازم است با معلمان در ارتباط باشند و از آنان برای بهتر شدن روند آموزش کمک بگیرند. البته در اینجا لازم است که دولت برای والدینی که سواد رسانه ای و حتی سواد خواندن و نوشتن ندارند برنامه ای داشته باشد و دانش آموزان در چنین خانواده هایی را با بسته های آموزشی راهنمایی و کمک نماید.
علی اکبری افزود: اگر هم اکنون آموزش و پرورش قادر به چنین حمایتی نیست، باید برای آن به سرعت برنامه ریزی کند و در سال تحصیلی آینده دانش آموزان خویش را پشتیبانی علمی و عملی کند. همینطور دولت پیش از شروع سال تحصیلی تا جایی که می تواند از بهره مندی دانش آموزان و معلمان به سخت افزارهای مورد نیاز مطمئن شود و با تخصیص بودجه کافی این مهم را عملیاتی کند.
وی ضمن اشاره به این که سال قبل با وجود اجرای طرح هدایت برای تأمین تبلت دانش آموزی، دانش آموزانی بودند که از ساده ترین وسیله سخت افزاری برای برخورداری از آموزش مجازی محروم بودند و این مساله سبب شد نتوانند سال تحصیلی را به خوبی پشت سر بگذارند اظهار داشت: دولت و نظام آموزشی وظیفه دارد به فکر این دانش آموزان وحتی معلمانی باشد که کامپیوتر، تلفن همراه و یا حتی تبلت برای وصل شدن به اینترنت و آموزش مجازی ندارند.
این کارشناس آموزش و پرورش اضافه کرد: فصل تابستان فرصت خوبی بود تا آموزش و پرورش، دوره های آموزشی و توانمندسازی برای معلمان با محور تولید محتوای الکترونیک برگزار کند تا در کلاس های درس خود به خوبی از این محتواها استفاده کنند. ارتقای اپلیکیشن شاد به حدی که مشکلات خود در زمینه کاربردهای آموزشی را حل کرده باشد، مطالبه والدین، دانش آموزان و معلمان است.
علی اکبری تصریح کرد که آموزش و پرورش نباید برای بستر آموزش مجازی فقط بر«شاد» تاکید داشته باشد، بلکه باید به مدارس بخصوص مدارس دولتی امکان بدهد تا از نرم افزارهای آموزشی دیگر همچون ادوبی کانکت و اسکای روم و... هم استفاده کنند و آموزشی مناسب و درخور توجه برای دانش آموزان خود داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه همینطور باید برای رفع مشکلات سیستمی شاد، توسعه گستره اینترنتی در مناطق محروم و کم برخوردار کشور تلاش شود اظهار داشت: چاره اندیشی برای مجانی بودن استفاده از این شبکه برای معلمان و دانش آموزان از اولویت های دولت و وزارت آموزش و پرورش باشد. در آموزش مجازی به تناسب فضایی که دارد، استفاده از کتاب های درسی و محتوای آموزشی احتیاج به تغییراتی دارد.
این کارشناس آموزش و پرورش اضافه کرد: ازاین رو لزوم دارد تا سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی که متولی طراحی و چاپ کتاب های درسی است در جهت تناسب بندی و کاربردی کردن محتوای آموزشی با فضای مجازی، طراحی مواد آموزشی و کتاب درسی را مبتنی بر نظریه ها و نگاههای آموزش نوین برنامه ریزی کند که بتوان از آن در بستر الکترونیک بهره برد.
علی اکبری ضمن اشاره به این که در ضمن نظام آموزشی باید برای دانش آموزان مدارس ابتدایی که به آموزش در فضای مدرسه نیاز دارند، برنامه ریزی داشته باشد و با برگزاری چند کلاس درس با برخی از دانش آموزان ضمن رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی، والدین را از نگرانی بابت آموزش صحیح فرزندانش برهانند اظهار داشت: طی چند ماه اخیر تلاش ها و پیگیری هایی از جانب متولیان دستگاه تعلیم و تربیت برای برقراری عدالت آموزشی و دسترسی برابر انجام گرفته و امید است با برطرف شدن اشکالات و ابهامات باقی مانده، سناریوهای مختلفی که برای آموزش در سال تحصیلی جدید در نظر گرفته شده، با فراگیری تمامیتی اجرایی شوند.
وی تصریح کرد که بدون تردید با استناد به اصل سی ام قانون اساسی، بازماندگی از تحصیل رخداد نامبارکی است که باید از ظهور و بروز آن پیشگیری کرد و از هیچ تلاشی در جهت حق آموزش مجانی و دسترسی برابر دریغ نکرد.
1400/06/09
21:30:33
0.0 / 5
147
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین