پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی

پیام وزیر آموزش و پرورش به مناسبت فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش با صدور پیامی، سالروز شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) را تسلیت گفت و از فرهنگیان جامعه خواست، آموزه های این مکتب احیابخش را در نهاد فرزندان این سرزمین اسلامی، نهادینه کنند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، در متن پیام تسلیت محسن حاجی میرزایی آمده است: در میانه «تابستان» و در دل این «فصل رویش و پویش»، ماهی رخ می نماید که اگر نیک بدان بنگریم، بی شک آنرا شبیه ترین ماه ها به «رُستن» و «رَستن» در می یابیم.
سخن از «محرم» است، همان ماهی که در آن، نمادین روزهایی در گاهنامه ی ذهن ها و ضمیرها نقش می بندد که به نور حسین، منوّر است و به زینت زینب، و به عطر عباس، معطر.
و چندی است که، «ماه تحصیلی محرم» با سرخ ترین طلوع هماره تاریخ از طریق رسیده است تا بار دیگر با آموزگاری بزرگ آموزگار آگاهی و آزادی، «حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، بیاموزند هر که را خریدار خِرد، خواستار ایمان و خواهان عدالت است.
و این گونه حسین، این باغبان باغ بینش، بانی مکتبی می شود که در طول زمان و در عرض زمین، می آموزند هر آن که را مشتاق «رهایی از خود» و محتاج «ره یابی به خدا» است.
این جانب، ضمن پاسداشت ماه حزین محرم و درک عمیق «مصائب» و ادراک دقیق «مسائل» این «ماه تربیت و تزکیه» و ارج نهادن به «سعی و صبر» آسمانی «قافله ی عشق»، بخصوص قافله سالار آن «حضرت سیدالشهداء(ع)، مجدّانه از یکایک فرهنگیان جامعه، این «جاهدان عرصه آموزش» و «مجاهدان وادی پرورش» می خواهم، آموزگارانه با تدبّر فزون تر در فلسفه اصلاح آن مصلح سترگ که عبارتش عبرت انگیز و اشاراتش ارشادگر است، آموزه های زنده و ارزشمند این مکتب احیابخش را در نهاد مخاطبان خاص خود، یعنی فرزندان این سرزمین اسلامی، نه نمادین، که نهادین کنند.
بگونه ای که قیام آن «قائد قائم»، در سوگ و سوز، محصور و در عزا و رثا، محدود نشود؛ که در آن صورت، ناخواسته از اهداف غایی قیامش، غافل و در درک اهداف عالیش، جاهل خواهیم گشت.
و دیگر آنکه با تعمّق افزون تر در چیستی، چرایی و چگونگی شاه بیت سروده سعادت آفرین محرم، یعنی «عاشورا»، از ظرف و ظرفیت هدایتگر آن، نه بعنوان یک جنگ که در سپیدی بامداد شروع می شود و در سیاهی شب آخر می پذیرد، بلکه به مثابه یک «فرهنگ» که جاری در تمام زمان ها و ساری در تمام زمین ها است، جامع ترین و جذاب ترین بهره ها را ببریم.1400/05/29
14:18:38
0.0 / 5
188
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین