گزارش مدیریت آموزش؛

سرگردانی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و عدم پاسخگویی مسئولان

سرگردانی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و عدم پاسخگویی مسئولان

مدیریت آموزش: باوجود وعده مسئولان آموزش و پرورش برای حل مشکل شرط سقف سنی داوطلبان ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی، انتشار دفترچه شماره 2 داوطلبان را بار دیگر سرگردان کرد و مسئولان هم پاسخگو نیستند.خبرگزاری مهر - گروه جامعه: با انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ بار دیگر چالش متقاضیان دانشجومعلمی که در بهمن ماه مطرح شده بود و به نظر می رسید حل شده است، عیان شد. در دفترچه انتشار یافته از طرف سازمان سنجش شرایط انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی مشخص شده است و سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان حداکثر ۲۲ سال ذکر شده است. این در شرایطی است که قبل از این در بهمن ماه وقتی کاهش سقف سن پذیرش در دانشگاه فرهنگیان از ۲۴ سال به ۲۲ سال با اعتراض خیلی از داوطلبان کنکور مواجه گردید، مسئولان آموزش و پرورش و در صدر آنها وزیر آموزش و پرورش اعلام نمود شرط سنی به ۲۴ سال تغییر کرده است.
حال خیلی از داوطلبان کنکور اعتراضشان به این است که پس از این مدت درس خواندن بنا به وعده مسئولان باردیگر با شرط سنی رو به رو شده اند که خیلی از آنها را از انتخاب این دو دانشگاه و انتخاب شغل معلمی باز می دارد و این در شرایطی است که سال قبل دلیل کارشناسی شده ای برای تغییر حداکثر سقف سنی ورود به این دو دانشگاه تربیت معلم اعلام نشد.
بهمن ۹۹: شرط ورود به دانشگاه فرهنگیان مانع نیست، درس بخوانید!
بهمن سال ۹۹ وقتی رسانه ها در مصاحبه با مسئولان آموزش و پرورش پیگیر اعتراض برخی داوطلبان کنکور ۱۴۰۰ که تصمیمشان بر انتخاب دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی بود و سقف سنی ۲۲ سال ذکر شده بود، شدند، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه هجدهمین جلسه گفتگوی هفته در جمع خبرنگاران اعلام نمود که سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۲۴ سال است و به این علت از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر پیدا کرد که سال قبل متقاضیانی زیادی خواهان آن بودند و نظر کارشناسی شورای عالی آموزش و پرورش هم بر افزایش این سن بود.
وزیر آموزش و پرورش در حاشیه هجدهمین جلسه گفتگوی هفته در جمع خبرنگاران اعلام نمود که سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی ۲۴ سال است و به این علت از ۲۲ سال به ۲۴ سال تغییر پیدا کرد که سال قبل متقاضیانی زیادی خواهان آن بودند و نظر کارشناسی شورای عالی آموزش و پرورش هم بر افزایش این سن بود
پیشتر از این صحبت ها اما در ۱۸ بهمن ماه مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری با صدور اطلاعیه ای شرایط پذیرش دانشجو در رشته های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ را اعلام نمود.
در این اطلاعیه آمده بود: «با توجه به پیگیری برخی داوطلبان متقاضی آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ در خصوص عدم امکان ثبت نام برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در آزمون مزبور به علت سن بالاتر از ۲۲ سال به اطلاع می رساند چنانچه در صفحه ۴۳ و ۴۴ در دفترچه راهنمای ثبت نام شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ تصریح شده است شرایط و ضوابط اختصاصی پذیرش دانشجو در دانشگاه های مزبور ازجمله شرط سنی و شرط معدل و موارد دیگر …، با رعایت تبصره ۱ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش وپرورش» مصوبه جلسه ۸۳۳ مورخ ۲۷ آبان ماه ۹۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به شرط صدور مجوز استخدامی و تامین اعتبار مالی لازم، بوسیله دفترچه شماره (۲) راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی، اطلاع رسانی خواهد شد. بدین سبب محدودیتی برای افراد جهت ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ از طرف آموزش وپرورش تا ۲۴ سال ایجاد نشده و داوطلبان می توانند در آزمون مزبور ثبت نام نمایند.»
حال به نظر می آید این وعده های خلاف واقع سبب شده تا در نهایت در دفترچه انتخاب رشته با ثبت عدد ۲۲ سال برای شرط ورود به این دو دانشگاه شمار زیادی از داوطلبان سرگردان شوند.
اضطراب و بی اعتمادی داوطلبان کنکور و تغییر نظر مدام مسئولان!
آن روزها عدم شفافیت در دفترچه آزمون سراسری ۱۴۰۰ درباب درج سن ثبت نام دانش آموزان برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است. عملاً اعلام گردید که در دفترچه شماره ۲ که بعد از آزمون سراسری منتشر می شود در این خصوص اعلام صورت خواهد گرفت اما سوال اصلی داوطلبان در آن روزها این بود که می خواستند بدانند خودرا برای کنکور در رشته های دانشگاه فرهنگیان آماده کنند یا رشته های دیگر در دانشگاه هایی که شرط سنی ندارد. وزیر آموزش و پرورش نیز رسماً اعلام نمود سن پذیرش ۲۴ سال خواهد بود و حالا در شرایطی که در بحران کرونا بسیاری در آزمون سراسری شرکت کرده اند و هدف گذاری خودرا انجام داده اند، انتشار دفترچه شماره ۲ آزمون سراسری یک تناقض آشکار میان حرف مسئولان آموزش و پرورش و ناهماهنگی ها با سازمان سنجش است.
تغییرات مکرر و لحظه ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و اظهارات متناقض مسئولان آموزش و پرورش در این زمینه موجب اضطراب و بی اعتمادی داوطلبان به مدیران آموزش و پرورش شده است
تغییرات مکرر و لحظه ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و اظهارات متناقض مسئولان آموزش و پرورش در این زمینه موجب اضطراب و بی اعتمادی داوطلبان به مدیران آموزش و پرورش شده است.
رئیس دانشگاه فرهنگیان موافق شرط سنی ۲۴ سال است!
حسین خنیفر رییس دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشت: بحث سقف سنی برای ورود به دانشگاه فرهنگیان در ابتدا ۲۰ سال بود که شخصاً ابتدا ۲۲ سال و بعد ۲۴ سال کردم و خودم هم موافق پذیرش دانشجو معلمان در این دانشگاه تا سقف ۲۴ سال هستم. این که چرا امسال این طور شده است ربطی به دانشگاه فرهنگیان ندارد و تصمیم جای دیگری در آموزش و پرورش گرفته شده است چون کار ما در دانشگاه فرهنگیان آموزش است و درباره بحث سن و گزینش و پذیرش و تقسیم و توزیع عزیزان در استانها دخالتی نداریم.
در حالی که به نظر می آید رییس دانشگاه فرهنگیان موافق سقف سنی ۲۴ سال است، پیگیری خبرگزاری مهر از شورای عالی آموزش و پرورش حاکی از این است که این شورا نیز موافق افزایش سقف سنی بوده و این در شرایطی است که رییس دانشگاه فرهنگیان هم در این شورا عضویت ندارد.
به نظر می رسد آنجا که در نهایت سن ورود به این دو دانشگاه تربیت معلم را به ۲۲ سال تغییر داده، مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری است که خبرگزاری مهر موفق به صحبت و اعلام نظر هیچیک از مسئولان این مرکز تا این لحظه نشده است.
پاسخگویی مسئولان وزارت آموزش و پرورش در این خصوص که چرا حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی کاهش یافته است، پاسخ به سوال شمار زیادی از داوطلبان سرگردان کنکور است که این ساعت ها در تماس با رسانه در تلاش هستند صدای خودرا به گوش مسئولان برسانند.


منبع:

1400/05/14
11:11:08
0.0 / 5
478
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین