مدیر آموزش و پرورش دزفول عنوان كرد؛

كمبود بیشتر از ۱۰۰۰ معلم در دزفول

كمبود بیشتر از ۱۰۰۰ معلم در دزفول

به گزارش مدیریت آموزش مدیر آموزش و پرورش دزفول اظهار داشت: این اداره در سال تحصیلی جدید با کمبود بیشتر از یک هزار معلم مواجه می باشد.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، رضا محمدی خباز قبل از ظهر امروز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در محل سالن کنفرانس اداره آموزش و پرورش برگزار شد ضمن اشاره به کمبود بیشتر از یک هزار معلم در دزفول، اظهار نمود: سال تحصیلی گذشته با کمبود ۷۰۰ معلم مواجه بودیم و سال جاری هم ۷۰۰ معلم بازنشسته می شوند که در این راستا آموزش و پرورش استان اطمینان داده که بخش زیادی از این کمبود معلم از راه به کارگیری معلمان حق التدریسی و استفاده از ظرفیت بازنشستگان برطرف می شود.
وی با اشاره به اینکه استخدام معلم جدید مطابق با دستورالعمل وزارت در اختیار این اداره نیست، اضافه کرد: سال جاری از راه ماده ۲۸ تعداد ۹۰ معلم در اختیار ما قرار خواهد گرفت و حدود ۱۵ فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هم خواهیم داشت که این تعداد معلم در مقابل کمبودی که وجود دارد، بسیار ناچیز است.
مدیر آموزش و پرورش دزفول ضمن اشاره به پیگیری این اداره برای انتقال معلمان بومی که در سایر شهرستان ها درحال خدمت هستند، اظهار داشت: بعد از اعلام این مورد ۱۳۸ نفر از معلمان بومی که در سایر شهرستان ها مشغول به خدمت هستند، تقاضای انتقال به دزفول داشتند اما تعداد زیادی از این متقاضیان یا فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان هستند و حق تقاضا ندارند و یا میزان سالهای تعهد آنها که بین ۵ تا ۱۰ سال است به پایان نرسیده است.
محمدی خباز خاطرنشان کرد: ۹۰ نفر از این تعداد متقاضی هم در ارتباط با بخش سردشت هستند که اگر این نیروها به شهر منتقل شوند، سردشت با کمبود مواجه می شود که منطقی نیست؛ نیروهای متقاضی و بومی درحال خدمت در سایر شهرستان ها هم به طور عمده کم سابقه هستند اما با همکاری نماینده شهرستان در مجلس و فرماندار پیگیر انتقال آنها به دزفول هستیم و اداره کل آموزش و پرورش استان هم در این راستا قول مساعدت و همکاری داده است.
ساماندهی کروکی مدارس
وی، ساماندهی کروکی مدارس را یک چالش بزرگ و اولویت مهم اداره آموزش و پرورش دزفول بیان کرد و اضافه کرد: در سالهای گذشته ورود بیش از اندازه دانش آموزان به برخی مدارس باعث پر شدن ظرفیت آن مدرسه و در مقابل خالی ماندن ظرفیت برخی مدارس دیگر می شد که برخی خانواده ها با تنظیم سندهای سوری کروکی فرزندشان را در مدارس دلخواه ثبت نام می کردند؛ ازاین رو بنابراین آمار ورود دانش آموزان مناطق روستایی و برخی مناطق پایین شهر به مدارس بالای شهر بسیار زیاد بود تا جایی که دو هزار و۵۰۰ سرویس مدارس در دزفول وجود داشت و مشکلات آموزشی و اجتماعی گوناگونی به وجود آمده بود.
مدیر آموزش و پرورش دزفول افزود: بر آن شدیم تا با تدوین یک برنامه اصولی اعتمادسازی ایجاد شود تا دانش آموزان در منطقه محل سکونت خود به تحصیل بپردازند که در این راستا از دیماه سال قبل ساماندهی کروکی مدارس توسط اداره شروع شد و الان کروکی دقیق تمام ۴۰۰ مدرسه دزفول بر مبنای کد پستی، آدرس پیش دبستانی و همکاری مرکز بهداشت تنظیم و مشخص شده است.
محمدی خباز، اهداف این طرح را کیفیت بخشی به مدارس – اجرای عدالت آموزشی و نزدیک بودن دانش آموزان به مدارس خود در هر سه مقطع برشمرد و اظهار داشت: برای اجرای هرچه بهتر این طرح و در جهت عدالت آموزشی ابتدا معلمان مدارس روستایی مشخص شدند به صورتی که در شهریور سال قبل هیچ مدرسه روستایی با کمبود معلم مواجه نبود.
وی خواهان همکاری خانواده های دانش آموزان در جهت اجرای طرح کروکی مدارس شد و اضافه کرد: هرچند این امر باعث اعتراض برخی از خانواده ها و دانش آموزان شده اما اساسا گام بسیار مهمی در جهت افزایش کیفیت آموزشی و کاهش هزینه های تحصیل است.
رقابت ۳۳۰۰ داوطلب کنکور در دزفول
محمدی خباز در ادامه با اشاره به اینکه آزمون کنکور سراسری ۱۴۰۰ از امروز چهارشنبه با رقابت سه هزار و ۳۰۰ داوطلب در ۲۹ حوزه امتحانی وابسته به آموزش و پرورش دزفول آغاز شد، افزود: کنکور سراسری ۱۴۰۰ امروز با برگزاری آزمون گروه هنر شروع شد. روز پنجشنبه آزمون گروه های علوم انسانی و ریاضی فیزیک، روز جمعه آزمون گروه علوم تجربی و روز شنبه ۱۲ تیرماه هم آزمون زبان های خارجه برگزار می شود.
وی اظهار داشت: آموزش و پرورش دزفول با به کارگیری تمام ظرفیت خود در جهت رعایت حداکثری پارامترهای آزمون همچون رعایت دستورالعمل های بهداشتی گام بر می دارد و به منظور کاهش سطح اضطراب دانش آموزان و خانواده های آنان در این راه از هیچ اقدامی کوتاهی نخواهد کرد.
مدیر آموزش و پرورش دزفول همینطور به همکاری ۲۰ نفر از مراقبان سلامت در برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۰ اشاره و بیان نمود: ۱۸ نفر از مراقبان سلامت آموزش و پرورش و دو نفر از بهداشت، مسئولیت حسن اجرای دستورالعمل های بهداشتی را در حوزه های آزمون بر عهده دارند.
محمدی خباز همینطور اضافه کرد: در آزمون های نهایی پایه دوازدهم چه پارسال و چه سال جاری با نظارت مراقبان سلامت شاهد رعایت حداکثری پروتکلهای بهداشتی از جانب عوامل اجرایی و داوطلبان بودیم و به صورت کلی تمهیدات لازم برای حضور بدون استرس دانش آموزان در حوزه های برگزاری آزمون ها اندیشیده شده و آموزش و پرورش با همکاری عوامل اجرایی حوزه ها تمام توان خویش را در این راستا به کار خواهد گرفت.
وی ضمن اشاره به کسب رتبه پنجم کشوری آموزش و پرورش دزفول در زمینه کیفیت بالای برگزاری آزمون های سازمان سنجش خاطرنشان کرد: این رتبه بر مبنای رصد و بازدیدهای مختلف بازرسان وزارت خانه و سازمان سنجش به دست آمده است که نشانه عزم جدی آموزش و پرورش دزفول و همکاری پرارزش همه دستگاههای اجرایی و خدماتی شهرستان است.
کمبود ۷۰ تا ۸۰ مدرسه در دزفول
مدیر آموزش و پرورش دزفول ضمن اشاره به کمبود ۷۰ تا ۸۰ مدرسه در دزفول از افتتاح ۱۰ مدرسه برای سال تحصیلی جدید و کلنگ زنی ۵ فضای آموزشی دیگر اطلاع داد و اضافه کرد: از آنجایی که برخی مناطق فاقد فضای آموزشی برای برخی مقاطع هستند، سیاست ما این است که با مدارس جدید این مشکل برطرف شود.
محمدی خباز اظهار داشت: سال جاری در یک اقدام پرارزش کتاب های پایه دوازدهم برای چهار هزار دانش آموز این شهرستان توسط دبیرهای مجرب گروه های آموزشی خلاصه نویسی شد؛ همینطور در این راستا ۲۰۰ جلسه با عنوان کلاس فوق العاده توسط معلمان با تجربه شهرستان و به منظور تهیه کلیپ های آموزشی اختصاصی برگزار شد.
مدیر آموزش و پرورش دزفول اضافه کرد: همینطور یک کانال در فضای شاد با مجوز وزارت خانه تشکیل و تمام دانش آموزان پایه دوازدهم در این کانال عضو شدند، سپس هر روز کلیپ های حاوی آموزش مطالب خلاصه شده دروس اصلی در این کانال ها بارگذاری شد که این اقدام بزرگ به علت کیفیت و پشتیبانی بالای کار با استقبال زیادی مواجه گردید.
وی اظهار داشت: هم اکنون برخی کافی نت ها ثبت نام از راه سامانه پاوا را انجام می دهند اما این امر به معنای ثبت نام قطعی نیست چونکه ثبت نام زمانی قطعی است که مدارک به مدارس تحویل داده شود و مدیر و ستاد آن مدرسه مدارک و کروکی دانش آموز را تأیید کنند؛ ازاین رو این گونه نیست که دانش آموزان بعد از ورود به سامانه و انتخاب مدارس دلخواه بی توجه به کروکی و سایر ضوابط تصور کنند که ثبت نام خویش را به درستی تکمیل کرده اند.
محمدی خباز با اشاره به اینکه مراحل تکمیل ثبت نام توسط مدارس اطلاع رسانی می شود، اضافه کرد: ثبت نام میان پایه توسط مدرسه انجام می شود و نیازی به حضور والدین و دانش آموز نیست؛ همینطور برای مقاطع متوسطه اول و دوم هم تا بعد از ارسال اطلاعات امتحانات و صدور برگه هدایت تحصیلی هیچ گونه ثبت نامی امکان پذیر نیست.
وی خاطرنشان کرد: خانواده دانش آموزان مقطع ابتدایی برای اعلام هرگونه اعتراض و پیگیری می توانند روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت ۱۸ تا ۲۰ به دبستان تبارکی واقع در خیابان حافظ نبش خیابان سعیدی رجوع کنند؛ ازاین رو نیازی به رجوع آنها به اداره نیست و ستاد ثبت نام مقاطع متوسطه اول و دوم هم بعد از آغاز فرآیند ثبت نام اعلام خواهد شد.
مدیر آموزش و پرورش دزفول، تعداد دانش آموزان ورودی دزفول را در سال تحصیلی جدید ۲۰ هزار نفر برشمرد و اظهار داشت: هشت هزار نفر از این تعداد ورودی مقطع ابتدایی، ۶ هزار دانش آموز ورودی مقطع متوسطه اول و حدود ۶ هزار نفر هم ورودی متوسطه دوم هستند.
محمدی خباز ضمن اشاره به تحصیل ۸۰ هزار دانش آموز در دزفول اظهار داشت: پنج هزار معلم در حدود ۴۰۰ فضای آموزشی به امر تعلیم و تربیت در دزفول می پردازند؛ آموزش و پرورش دزفول یک اداره بزرگ با وسعت کاری گسترده است و جمعیت دانش آموزی آن به اندازه برخی استانهای همجوار است.
وی با قدردانی از زحمات اصحاب رسانه، خواهان افزایش تعامل و هماهنگی خبرنگاران با این اداره در جهت انتشار اخبار صحیح و پیشگیری از انتشار هرگونه خبر تشنج آمیز و نادرست شد.


منبع:

1400/04/12
17:07:21
0.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین