تأثیر رفتار والدین بر آینده تحصیلی فرزندان

تأثیر رفتار والدین بر آینده تحصیلی فرزندان

نتیجه یک مطالعه دانشگاهی در آلمان ثابت کرده است که پدر و مادرها چقدر می توانند با رفتار خود، فراتر از تصورات مرسوم مثل کمک به انجام تکالیف مدرسه در ایجاد انگیزه، آمادگی و اشتیاق برای یادگیری در فرزندان خود موثر باشند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، تیمی متشکل از کارشناسان دانشگاه فنی مونیخ در ارزیابی نتایج ۱۸ تحقیق کلان و ۱۷۰۰ مطالعه منفرد دیگر به این نتیجه رسیده که رفتار و رویکرد والدین به مسائل آموزشی، تاثیری بسیار مهم بر عملکرد و انگیزه فرزندان برای یادگیری و تحصیل دارد.
وقتی پدرها و مادرها در خانه با بچه ها درباره انتظارات آنها از تحصیل، مدرک، شغل مورد علاقه یا اهمیت آموزش در زندگی شخصی یا اجتماعی صحبت می کنند، تاثیری شگرف بر ذهن فرزندان می گذارند که به مراتب از صحبت درباره مدرسه یا کمک به انجام تکالیف آنها سازنده تر است.
به عبارت دیگر با این شیوه برخورد و رفتار از جانب والدین، بچه ها خودشان به معنی و مفهوم آموزش فکر می کنند و با انگیزه یا شوقی درونی دست به انتخاب می زنند.
هولتزبرگر، مدیر پروژه تحقیقاتی دانشگاه فنی مونیخ می گوید: بیشتر از هر چیز باید مساله توقع از آموزش برای فرزندان روشن شود.
وی تصریح کرد: محیط مناسب یادگیری، رفتن به کتابخانه و مطالعه همه و همه خوب هستند اما در مقایسه باید اظهار داشت که مکالمه و تبادل نظر با بچه ها درباره اهمیت یا هدف آموزش، موثرتر است.
سفارش او این است که والدین و بچه ها باید با همدیگر درباره چشم اندازهای آموزش، استعدادها، علائق یا بی علاقگی فرزندان به این و آن درس صحبت کنند. مواردی از این دست که هدف از دروس چیست، چه گزینه هایی را دوست دارند، با چه مشکلاتی روبرو هستند یا چه امکاناتی برای انتظارات شان موجود است.
به گزارش دویچه وله، هولتزبرگر می گوید: باید مشوق مشارکت فعال بچه ها در این حوزه ها بود و پاداش یا جریمه در تحصیل، رضایت یا نارضایتی و تشویق یا تنبیه را تنها بر مبنای نمره پیش نبرد.
منبع:

1400/04/01
21:03:20
0.0 / 5
259
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین