با تصویب آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی :

ارائه خدمات آموزشی نیروها در مدارس و موسسات، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی شد

ارائه خدمات آموزشی نیروها در مدارس و موسسات، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی شد

مدیریت آموزش: در نهصدو نودودومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش کلیات مصوبات «آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش» و « بخشنامه گواهینامه صلاحیت معلمی» به تصویب رسید.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محمود امانی دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره نهصدو نودودومین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای آن در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار داشت: در این نشست وزیر آموزش و پرورش گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده در امتداد بهبود روند آموزش و پرورش و همین طور برگزاری مطلوب امتحانات دانش آموزان بیان کرد.

امانی طهرانی اضافه کرد: در این نشست اعضای شورای عالی آموزش و پرورش انزجار خودرا از عملیات تروریستی و به شهادت رسیدن دانش آموزان بی گناه مدرسه سیدالشهدا کابل افغانستان را اعلام و مراتب همدردی خودرا با ملت و دولت افغانستان ابراز داشتند.

وی ادامه داد: در ادامه جلسه وارد دستور کار بررسی«آیین نامه مشارکت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه در تربیت و توانمندسازی منابع انسانی آموزش و پرورش» شد که بعد از بحث و بررسی اعضای شورای عالی این بخشنامه با اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.

امانی طهرانی ابراز کرد: این بخشنامه در امتداد اجرای مفاد تبصره۱ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی، در خصوص استفاده از ظرفیت علمی سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و حوزه های علمیه برای جذب و تربیت منابع مورد نیاز در مشاغل آموزشی و تربیتی و با هدف جلب مشارکت و همکاری مؤثر مراکز فوق با دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش تدوین شده و مشتمل بر ۹ ماده و ۳ تبصره است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اشاره کرد: بر طبق این بخشنامه، توسعه نقش راهبری دانشگاه های وابسته آموزش و پرورش، بعنوان مرجع اصلی علمی- تخصصی تربیت معلم، در مشارکت حداکثری و استفاده از ظرفیت و توانمندی های مراکز آموزشی کشور برای تحقق ماموریت ملی تربیت معلم در جذب و تربیت منابع انسانی در رشته های مصوب به تعداد مورد نیاز است.

وی یاد آور شد: این بخشنامه بعد از تایید شورای عالی آموزش و پرورش برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

وی بیان کرد: دستور دوم این جلسه، بررسی«آیین نامه گواهینامه صلاحیت معلمی» بود که بعد از بحث و بررسی اعضای شورای عالی کلیات آن به تصویب رسید و مشتمل بر ۷ماده و ۴ تبصره است.

امانی طهرانی افزود: این بخشنامه در امتداد اجرای مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، زیرنظام تربیت معلم و تامین منابع انسانی و برمبنای تبصره ۵ ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی تربیتی» مصوب جلسه۸۳۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین شده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش اضافه کرد: وزارت آموزش و پرورش موظف است تمام منابع انسانی مورد نیاز خود در مشاغل آموزشی تربیتی را بعد از حصول اطمینان از دریافت گواهینامه صلاحیت معلمی برمبنای مفاد این بخشنامه بکار گیرد.

امانی طهرانی اظهار نمود: برمبنای یکی از مواد این بخشنامه، برای ارائه خدمات آموزشی تربیتی حضوری و غیرحضوری در مدارس، مراکز و مؤسسات آموزشی تربیتی، شامل دولتی و غیر دولتی و ارائه خدمات آموزشی خصوصی، علاوه بر داشتن مدرک تحصیلی، مشروط به داشتن گواهینامه صلاحیت معلمی است.

وی بیان کرد: تمامی مشاغل آموزشی تربیتی شامل معلم، مدیر، معاون، هنرآموز، استادکار، مربی امورتربیتی، مشاور، مراقب سلامت(مربی بهداشت) در قالب نظام سنجش صلاحیت های حرفه ای، مشمول این بخشنامه هستند.

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه اظهار داشت: برمبنای مفاد این بخشنامه، پذیرفته شدگان که از مسیرهای مختلف جذب می شوند و شاغلین، موظفند در پروسه ارزشیابی صلاحیت معلمی شرکت کرده و برابر مقررات، گواهینامه صلاحیت معلمی جهت ورود و استمرار خدمت در آموزش و پرورش را دریافت نمایند.
منبع:

1400/02/24
22:18:58
0.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین