وزیر آموزش و پرورش:

با پدیده افت تحصیلی مواجه نیستیم

با پدیده افت تحصیلی مواجه نیستیم

مدیریت آموزش: وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت که بر طبق شاخص ها پوشش تحصیلی در دو سال قبل بالا رفته و نرخ تکرار پایه کاهش یافته پس با پدیده افت تحصیلی مواجه نیستیم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال ابراهیم عزیزی درباره دلیل بی ثباتی مدیریت، سیاسی کاری، افت تحصیلی و به کارگیری عناصر سابقه دار در وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: رهبری در کمتر از یکسال اخیر کوشش های فرهنگیان را با وصف ستودنی یاد کردند که از ایشان سپاسگزاری می کنم.
وی افزود: من در مدت مسئولیتم به استناد گزارش معاون امور مجلس رئیس جمهور بیشترین ارتباط چهره به چهره را با نمایندگان در میان وزرا داشتم. در ماه های گذشته هم چندین نوبت خدمت آقای عزیزی رسیدم و فرمایشات شان را استماع کردم که عمدتاً ناظر به مسائل استان بوده و در حوزه ملی اگر مصادیق ایشان روشن می شد بهتر می توانستم پاسخ این سوال را بدهم.
وی افزود: یکی از ضرورت های مهم موفقیت، ثبات در مدیریت است. به ویژه در سال تحصیلی جاری که با پدیده کرونا و دشواری های ناشی از آن رو به رو بودیم باید مجموعه باثباتی را اداره نماییم. بیش از ۱۰۰۰ مدیر در وزارت آموزش و پرورش مدیریت می کنند و من تلاش کردم از ثبات در مدیریت حمایت کنم، انتصاب ها مدیریت شده و از مجموع انتصاب ها ۳۶ درصد به سبب بازنشستگی افراد و ضرورت جایگزینی، ۲۸ درصد به سبب ارتقاء، ۲۰ درصد به سبب جابه جایی و مامور شدن به دستگاه های دیگر و نهایتا هشت درصد به سبب تعارض منافع بوده است. ما برای اجرای لایحه تعارض منافع که هنوز مصوب نشده است پیشگام شده ایم.
حاجی میرزایی افزود: به سبب نارضایتی مدیران استان، فرمانداران و یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ارزیابی منفی از عملکرد افراد برخی تغییرات در مدیران اتفاق افتاده چونکه سیاست ما ایجاد وفاق حداکثری در استان هاست. ما به دنبال این نیستیم که نیرویی در وزارت آموزش و پرورش محل اختلاف باشد. من به شدت از انتصابات سیاسی پرهیز کردم و خودرا امانتدار مردم احساس می کنم. تلاش ما هم همین است که این امانت را به کسی بسپاریم که از نظر اخلاقی، اعتبار و اعتماد تضمین شده باشد، پس ما در تامین نظر دوستان و ایجاد حداکثر وفاق مصمم بودیم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه این وزارتخانه حداکثر مراقبت را از انتصابات داشته و خواهد داشت، اظهار نمود: در موضوع افت تحصیلی هم که شامل دو شاخص ترک تحصیل و تکرار پایه است، شاخص ها نشان میدهد در دو سال قبل که من مسئولیت داشتم پوشش تحصیلی از ۹۴ درصد در متوسطه اول و ۸۲.۵ درصد در متوسطه دوم رسیده است. البته پایه اول سه درصد افت داشته که این نسبت در دنیا در دوران کرونا ۱۰ درصد بوده و ان شاءالله پس از کرونا شرایط بهتری را دراین زمینه ایجاد خواهیم کرد.
وی تصریح کرد: همین طور نرخ تکرار پایه (مردودی) از ۱.۳۸ به ۱.۳۱ در دوره ابتدایی، ۱.۳۶ به ۱.۳۰ در دوره متوسطه کاهش یافته است. همین طور ترک تحصیل در دو سال اخیر روند رو به بهبودی داشته و ۱.۱۱ به ۱.۴ در دوره ابتدایی و ۴.۱۱ به ۳.۶۷ در دوره متوسطه رسیده است. نرخ گذر تحصیلی هم بهبود پیدا کرده در ابتدایی به متوسطه ما از ۹۶.۱ به ۹۶.۲۵ و در دوره اول و دوم از ۹۱.۶ به ۹۱.۸۹ رسیده ایم. البته این عددها به سختی حرکت می کند ولی نشان میدهد ما در جهت پیشبرد کار تلاش نموده ایم.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه میانگین نمرات نهایی در رشته های مختلف بالا رفته تصریح کرد: اینها نشان میدهد ما با پدیده افت تحصیلی مواجه نیستیم و در وضعیت خوبی قرار داریم. البته هرقدر که ما در جهت ارتقاء آموزش تلاش نماییم جا دارد ولی روند رو به بهبود بوده است. همین طور در المپیادها هم رشد داشته ایم.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال دشوار کرونا آموزش و پرورش وارد یک تجربه بی سابقه و یک فضای جدید شد، افزود: سرعت واکنش آموزش و پرورش قابل قبول بود ما تنها یک هفته پس از تعطیلی عمومی، مدرسه تلویزیونی ایران را به راه انداختیم همین طور شبکه شاد را راه اندازی کردیم که ساختار گسسته ما را بهم پیوند زد شبکه شاد در هفته ۱۳ میلیون کاربر دارد و ۶۵۰ هزار ارتباط زنده روی این شبکه برقرار می شود. البته به کیفیت آموزش حضوری نمی رسد چونکه معلم و مدرسه جایگزینی ندارد.
او در آخر از افزایش ۸۰۰۰ مربی پرورشی و بازبینی در ۲۱ رشته از رشته های تربیت معلم در دانشگاه فرهنگیان متناسب با نیازها آگاهی داد.
منبع:

1400/02/21
14:11:21
0.0 / 5
389
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین