معاون منابع انسانی آذربایجان شرقی خبرداد؛

وجود 3700 معلم حق التدریسی در آذربایجان شرقی

وجود 3700 معلم حق التدریسی در آذربایجان شرقی

به گزارش مدیریت آموزش معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: 3 هزار و 700 معلم حق التدریسی در استان وجود دارد که در سه مرحله تبدیل وضعیت آنان انجام گرفته است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، کیانوش عطایی بیش از ظهر امروز پنج شنبه در نشست خبری که به مناسبت گرامیداشت روز معلم انجام شد اظهار داشت: کارهای آموزش و پرورش با شیوع ویروس کرونا تحت تأثیر قرار گرفته و جلوه های جدیدی از ایثار گری و از خود گذشتگی فرهنگیان در سطوح مختلف شهری و مناطق کم برخوردار نمود پیدا کرده است.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: امسال تمامی همکارانی که با محوریت ارائه خدمات و کارهایی که متناسب با زیست بوم جدید شامل تدریس در فضای مجازی و تولید محتوا که فراتر از تدریس بصورت حضوری بود باید به جامعه شناسانده شوند.
مشارکت ۳۵ درصدی معلمان در رقابت انتخاب معلم برگزیده
وی افزود: در پروسه انتخاب معلمان برگزیده سال ۱۴۰۰، پس از ابلاغ بخش نامه وزارتی به مناطق و نواحی ۳۹ گانه استانی، تعداد ۱۵ هزار و ۴۰۰ نفر از معلمان جهت شرکت در این رقابت، داوطلب شدند که معادل ۳۵ درصد کل معلمان استان است که مشارکت در این بخش قابل توجه می باشد.
عطایی در ادامه بیان کرد: تمام فرآیندها بصورت الکترونیکی در فضای مجازی انجام گرفته که از این تعداد، ۳ هزار و ۲۷۰ معلم در مرحله منطقه ای بعنوان معلم برگزیده انتخاب شده اند که معادل ۲۱ درصد تعداد شرکت کنندگان هستند.
معاون پژوهش، برنامه ریزی و منابع انسانی استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: از بین ۳ هزار و ۲۷۰ نفر، تعداد ۱۷۷ نفر به مرحله استانی راه یافته اند که در نهایت در استان ما، ۲۰ نفر بعنوان منتخب نمونه استانی برای انتخاب در سطح کشور، به وزارت آموزش و پرورش معرفی شده اند که تعداد یک نفر از منتخب کشوری از منطقه مرند با سمت دبیر علوم اجتماعی انتخاب شده اند.
وی از برگزاری برنامه های مختلفی در هفته گرامیداشت مقام معلم در سطح منطقه ای، کشوری، استانی و در سطح مدرسه آگاهی داده و اظهار داشت: نخستین برنامه دیدار با ریاست محترم جمهور با حضور منتخبین کشوری انجام خواهد گرفت.
عطایی اضافه کرد: دیدار با ریاست مجلس شورای اسلامی، دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، پویش سپاس معلم، تجلیل از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران فرهنگی، تجلیل از بانوان سرپرست خانواده های فرهنگی، برگزاری مسابقات فرهنگی در بستر شاد، دلجویی از خانواده های فرهنگی متوفی، بیماران و پیشکسوتان فرهنگی، از دیگر برنامه های انجام گرفته در هفته گرامیداشت مقام معلم خواهد بود.
معاون پژوهشی، برنامه ریزی و منابع انسانی استان آذربایجان شرقی با اشاره به رونمایی از کتاب ایران در راه تولید که در امتداد نامگذاری سال ۱۴۰۰، در خصوص تولید، مانع زدایی و پشتیبانی هاست بیان کرد: این نخستین کتابی است که بصورت تخصصی به این مقوله پرداخت کرده است.
عطایی توضیح داد: ایام هفته از طرف وزارت آموزش و پرورش بصورت مشترک کشوری نامگذاری شده است که رویکرد نامگذاری این ایام در هفته گرامیداشت مقام معلم، منویات و بیانات مقام معظم رهبری است و دیگر رویکرد نامگذاری این ایام ناشی از وضع موجود جامعه متأثر از شیوع ویروس کرونا در جامعه است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص اقدامات انجام گرفته در ارتباط با تبدیل وضعیت معلمان پاسخ داد: معلمان حال حاضر در دستگاه تعلیم و تربیت استان، دارای ۳ نوع استخدام هستند که شامل نیروهای رسمی، نیروهای پیمانی و قراردادی کارمعین می باشد. طبق قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس، آموزشیاران و معلمان پیش دبستانی و معلمان حق ابتدایی و شرکتی که پیش از سال ۱۳۹۲، مشغول به کار بودند طبق قانون جذب شده و بصورت حق التدریس مشغول انجام وظیفه هستند.
عطایی در ادامه تعداد معلمان حق التدریسی در استان را ۳ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام نموده و اضافه کرد: طبق اصلاحیه قانون جدید، دولت مکلف شد طی ۳ سال باقی مانده از برنامه ششم توسعه، این افراد را تبدیل به استخدام پیمانی بکند.
وی افزود: در سال ۱۳۹۹، باتوجه به تأخیری که در اجرای این قانون اتفاق افتاد، در دو مرحله معرفی کارکنان به دانشگاه فرهنگیان برای تبدیل وضعیت صورت گرفته است که در این دو مرحله، ۳ هزار و ۷۰۰ نفر معرفی شده و تعداد کم باقی مانده به سبب پرونده های ناقص، در مرحله سوم معرفی خواهند شد.
عطایی اظهار داشت: طی یک دوره آموزشی یک ساله در دانشگاه فرهنگیان تبدیل به استخدام پیمانی خواهند شد؛ دغدغه ای که برای دولت های مختلف همچون تدبیر و امید بود تعیین و تکلیف خواهند شد.
معاون پژوهشی، برنامه ریزی و منابع انسانی استان آذربایجان شرقی ضمن تاکید بر کمبود فضای آموزشی اظهار داشت: بحث کمبود فضای آموزشی نه فقط در استان ما بلکه در کل کشور مطرح است که یکی از راه ها، افزایش تراکم دانش آموزان در سطوح تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش است.
وی در آخر بیان کرد: نیاز استان برای نیروی انسانی بیش از تعداد استخدامی ها می باشد؛ امسال تعداد ۵ هزار نفر از معلمان فرهنگی بازنشسته خواهند شد و تعداد ورودی فرهنگیان استان ما از محل فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و محل استخدامی ماده ۲۸ قانون احیای دانشگاه فرهنگیان، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر هستند.


منبع:

1400/02/11
23:08:04
0.0 / 5
366
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین