كرونا و شیوه برگزاری امتحانات در بعضی كشورها

كرونا و شیوه برگزاری امتحانات در بعضی كشورها

مدیریت آموزش: خراسان رضوی بخش آموزش یکی از حوزه­ های آسیب­ دیده به­ دلیل بیماری همه­ گیر کووید-19 است و هم اکنون با شروع امتحانات در بعضی کشورها این مشکلات بالا رفته است.


بیماری همه­ گیر کووید-۱۹ هنوز هم تهدید بزرگی در سراسر جهان است. همچنان در تعداد زیادی از کشورها موارد مبتلاشدن درحال افزایش است. بخش آموزش یکی از حوزه­ های آسیب­ دیده به ­دلیل همه­ گیری است و تعطیلی مدارس، خیلی از کشورها را مجبور به تغییر شیوه برگزاری کلاس ها بصورت آنلاین کرده است. دانش آموزان نیز متضرر شدند برای اینکه امتحانات در چندین کشور لغو یا به تعویق افتاده است در ذیل به تعدادی از این موارد اشاره شده است.
در حال حاضر چندین کشور با موج دوم یا سوم همه­ گیری دست و پنجه نرم می کنند. حتی تزریق واکسیناسیون را نیز آغاز نموده اند اما سرعت واکسیناسیون کمتر از شیوع کووید-۱۹ است. تاثیر لغو و به تعویق انداختن امتحانات سال قبل شاید یک سال دیگر ادامه خواهد یافت. مشکلات مربوط به لغو یا به تعویق افتادن امتحانات مدارس در همه دنیا متفاوت می باشد. بر طبق یک گزارش، انگلیس تایید کرده است که امتحانات سطح A و گواهینامه عمومی تحصیلات متوسطه، امسال لغو شده است. جدا از این، آزمون های دانش آموزان زمان ترک دبستان نیز لغو شده ­اند.
در انگلیس بیشتر مدارس با وجود لغو امتحانات حضوری، نمرات خودرا برمبنای آزمون می گذارند. بیشتر مدارس، باوجود تعهد مدیران در خصوص عدم برگزاری امتحانات حضوری، دانش آموزان دوره متوسطه و سطح A را وادار می­ کنند در آزمون­ های اختتام سال شرکت نمایند. بیش از نیمی (۵۳ درصد) از مدیران مدارس متوسطه گفتند که نمرات خودرا بیشتر برمبنای برگه های امتحانی تنظیم می­ کنند و ۷درصد دیگر نیز می­ گویند که فقط برمبنای آزمون­ هایی که در وضعیت امتحان گرفته می ­شوند، نمره­ دهی می­ کنند. ۲۶ درصد دیگر از مربیان گفتند: نمرات دانش آموزان بر طبق تلفیقی از برگه ­ها به سبک امتحان و مدارک دیگر است.
در اوایل امسال، رئیس موقت اداره تنظیم امتحانات و مدارک قول داد که هیچ امتحانی در تابستان امسال برگزار نمی­ شود. اما نظرسنجی به سرپرستی انجمن مدیران مدرسه و دانشکده ها با شرکت بیش از ۵۰۰ معلم نشان داده است که اکثریت افراد بر طبق نتایج آزمون نمرات را اعلام می­ کنند. وی گفته است که بجای آزمون از نظر معلمان استفاده ­ شود و این نظرات باید بر طبق ارزیابی، تکلیف یا کار کلاسی باشد.
وزارت آموزش و پرورش قبل از این اعلام نموده بود که امتحانات اختتام سال که معلمان می­ توانند از آنها برای اعلام نمرات خود استفاده کنند، داوطلبانه خواهد بود. مسئولان برگزاری امتحان در حال آماده سازی مجموعه ای از برگه های امتحانی برای همه موضوعات درسی هستند اما معلمان مجاز به انتخاب استفاده یا عدم استفاده از آن­ها برای اطلاع از نمرات نظری خود خواهند بود. اگر معلمان تصمیم بگیرند از برگه امتحانی استفاده کنند، لازم نیست دانش آموزان در وضعیت امتحان قرار بگیرند و همین طور معلمان در مورد گرفتن امتحانات در خانه یا مدرسه تصمیم خواهند گرفت.
جف بارتون، دبیر کل انجمن مدارس مدارس و کالج ها در انگلستان (ASCL) اظهار داشت: «هیچ کس فکر نمی­ کند که هر یک از این موارد ایده­ آل باشد.»
وی در ادامه اضافه کرد: ممکنست مردم گیج شوند، برای اینکه از یک طرف، دولت امتحانات عمومی را کنسل کرده است و از جانب دیگر، خیلی از مدارس از سوالات و برگه ها به سبک امتحان برای ارزیابی دانش آموزان استفاده می­ کنند.
آقای بارتون هشدار داد، باتوجه به رویکردهای مختلفی که مدارس برای آزمون دانش آموزان در نظر می ­گیرند، اطمینان از رعایت استانداردهای نمره دهی در سراسر کشور دشوار خواهد بود.
سخنگوی اداره تنظیم امتحانات و مدارک اظهار داشت: «امسال معلمان و مدیران مدارس اختیار دارند که برمبنای آنچه به دانش آموزان آموخته اند، تصمیم بگیرند که چگونه درباره عملکرد دانش آموز قضاوت کنند.»
تمهیدات موجود به معلمان انعطاف­ پذیری در مورد چگونگی و زمان ارزیابی دانش آموزان و مطالب مورد استفاده آنان برای انجام این کار را می­ دهد. استفاده از روش ­های ارزیابی اضافی ارائه شده توسط هیأت های امتحانی اختیاری است و قسمتی از دامنه وسیعی از مدارکی است که معلمان برای رسیدن به یک نمره می ­توانند استفاده کنند.»
دولت گفته است که دانش آموزان باتوجه به اختلال در تحصیل، فقط باید برمبنای آنچه که به آنان آموخته شده، ارزیابی شوند. برمبنای اظهار نظر دولت، مدارس راهنمایی می شوند تا روند ارزیابی آنها عادلانه باشد و هیأت امتحانی مدارس را با بهره گیری از یک نمونه نمایشگر و همین طور بوسیله نظارت های هدفمندتر با بهره گیری از معیارهای در خصوص خطر ارزیابی کنند.


ایتالیا نیز قانون بودجه جدیدی را تصویب کرده است این قانون، روشی را برای مدارس متوسطه ایجاد خواهدنمود تا از برگزاری امتحانات نهایی مطابق با مقررات سخت­گیرانه اطمینان حاصل کنند. اختتام امتحانات مدارس فقط بوسیله امتحانات شفاهی انجام می­ شود و انتظار می­ رود دو امتحان کتبی لغو شود.
فرانسه اعلام نموده است که امتحانات نهایی دبیرستان تا حد زیادی کنار گذاشته می­ شوند و ارزیابی مستمر و تکالیف درسی جایگزین آن می­ شوند.
امتحانات در چندین کشور دیگر نیز یا به تعویق افتاده، لغو شده ­اند یا راهی دیگر برای انجام امتحانات به غیر از روش های سنتی پیدا کرده ­اند. تعدادی از کشورها نیز مقرر است آزمون­ های کتبی را تحت دستورالعمل­ های دقیق ایمنی انجام دهند.
در هند، خیلی از دانشجویان خواهان لغو یا به تعویق انداختن امتحانات بورد مانند آزمون ­های گواهی اختتام تحصیلات مقطع متوسطه (CBSE) شده ­اند. به تازگی، نخست وزیر نارندرا مودی برای دانشجویان سخنرانی کرد. رسانه­ های اجتماعی مملو از درخواست لغو امتحانات بورد هستند. هزاران دادخواست برای لغو امتحانات CBSE امضاء شده است. یکی از کاربران در توییتر ضمن درخواست لغو امتحانات نوشت: «در مکزیک ۱۳۰۰ مورد امتحان، در عربستان سعودی ۵۴۱ مورد امتحان کنسل شد اما در هند ۹۳ هزار مورد امتحان طبق برنامه برگزار می­ شود». در بین افزایش موارد ویروس کرونا در کشور، مرکز برگزاری آزمون­ های گواهی اختتام تحصیلات مقطع متوسطه و چندین هیئت دولت دیگر تا حالا امتحانات مربوطه را لغو یا به تعویق انداخته­ اند و الان چندین معلم مدرسه بر این عقیده هستندکه پیش از شروع مجدد امتحانات عملی پایه دوازدهم، برای پیش گیری از گسترش کووید-۱۹، باید آزمایش های RT-PCR برای دانش آموزان الزامی شود.


مدارس سوریه امتحانات نهایی را به­ دلیل همه گیری هفته ­ها زودتر شروع می ­کنند. صدها هزار دانش ­آموز در مناطق تحت کنترل دولت سوریه روز یکشنبه بعد از سه هفته تعطیلی مدارس برای محدود کردن انتشار ویروس کرونا، امتحانات نهایی را شروع کردند. در هفته ­های اخیر سوریه شاهد افزایش چشم گیر موارد مبتلاشدن به کرونا بود و این افزایش منجر به تعطیلی مدارس و دانشگاه­ ها و همین طور تعدادی از موسسات دولتی شد.
حدود ۱.۵ میلیون دانش آموز از کلاس پنجم تا دبیرستان به ۱۰ هزار و ۵۵۰ مدرسه رفتند تا در بین اقدامات پیشگیرانه از شیوع ویروس، همچون ماسک زدن و ضدعفونی کردن کلاس­ های درس، امتحان دهند. این امتحانات حدود یک ماه زودتر از موعد مقرر برگزار می­ شود برای اینکه مدارس در اوایل سال جاری به­ دلیل همه ­گیری که ده­ ها هزار نفر را در کشور جنگ ­زده بیمار کرده است، بسته شدند. یک مقام وزارت آموزش اظهار داشت: طی دو روز گذشته همه مدارس بمنظور آمادگی برای امتحانات در مناطق تحت کنترل دولت ضدعفونی شده­ اند. تست کرونای ده ­ها هزار نفر در سوریه مثبت بوده است، همچون حدود ۲۲ هزار نفر در مناطقی از کشور که تحت کنترل دولت هستند. بیش از ۱۵۰۰ نفر به خاطر کووید-۱۹ در مناطق تحت کنترل دولت از بین رفتند.
منابع

thestar.com

republicworld.com

telegraph.co.uk

Independent.co.uk

dnaindia.com





منبع:

1400/02/10
13:48:36
0.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین