گزارش مدیریت آموزش؛

مشكلات اساسی شاد در خراسان شمالی

مشكلات اساسی شاد در خراسان شمالی

خیلی از دانش آموزان خراسان شمالی جهت استفاده از سامانه شاد یا دسترسی به اینترنت نداشته و یا تلفن همراه هوشمند ندارند که مسئولان باید برای حل این مشکلات اقدامات جدی انجام دهند.خبرگزاری مهر؛ گروه استان ها: با شیوع ویروس کرونا در کشور از حدود ۱۴ ماه قبل، خیلی از کسب وکارها، کارهای فرهنگی و اجتماعی، مراسم مذهبی و حتی دید و بازدیدهای خانوادگی تحت تأثیر قرار گرفت.
آموزش و پرورش نیز از این قضیه مستثنی نبود و دانش آموزان بعد از شیوع ویروس کرونا بطور کلی خانه نشین شدند و از حضور در مدرسه محروم ماندند.
دانش آموزان خراسان شمالی نیز در این روند قرار گرفته و با مدرسه بصورت موقت خداحافظی کردند؛ اما بنا نبود آموزش تعطیل شود و در سامانه ای با نام شاد، کارهای آموزشی از سر گرفته شد. سامانه ای که حالا در حدود سالگرد ایجاد آن قرار داریم. اما «شاد» حواشی زیادی را در استان پیرامون خود می دید.
پس از برقراری سامانه شاد، دانش آموزان خراسان شمالی جهت استفاده از این امکان ۲ مشکل اساسی داشتند؛ ضعیف بودن اینترنت در خیلی از نقاط استان خصوصاً مناطق روستایی و در دسترس نبودن تلفن هوشمند و یا تبلت در خیلی از خانواده ها.
نبود اینترنت؛ مشکل اساسی دانش آموزان خراسان شمالی
این دو مشکل اساسی موجب شد در ابتدای شروع به کار شاد، تنها ۵۰ درصد دانش آموزان موفق به حضور در این سامانه باشند؛ از طرف دیگر اضطراب ابتدایی شیوع ویروس کرونا موجب می شد معلمان و دانش آموزان به هیچ نحو در مدارس حاضر نباشند و بدین سان بخش زیادی از دانش آموزان در تحصیل گرفتار مشکل شدند.
بسیاری از روستاهای استان خصوصاً روستاهای مرزی از اینترنت محروم بودند و این امر رسماً آموزش دانش آموزان را کنسل کرده بود. این مسئله موجب شد مسئولان اهتمام بر اتصال مدارس خراسان شمالی به اینترنت داشته باشند.
اتصال مدارس به اینترنت؛ اقدامی خوب اما بی فایده!
فرامرز صدقی، رئیس اداره فناوری، اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش خراسان شمالی دی ماه سال قبل در این خصوص اظهار داشت: در قالب طرح اتصال، دانش آموزان مدارس در بیش از هزار و ۳۸۰ نقطه از اینترنت رایگان بهره مند شدند.
وی اضافه کرد: حالا ۲۰۰ مدرسه استان در نقاط روستایی و عشایری اینترنت ندارد که تلاش داریم تا این مشکل زیرساختی حل شود.

اما این مسئله چقدر مشکلات دانش آموزان روستایی را حل کرد؟ محمد وحیدی، نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش اظهار نمود: با بررسی های انجام شده از طرف وزیر ارتباطات و فناوری، خیلی از نقاط خراسان شمالی حتی آنتن تلفن همراه را ندارند که این مسئله در کنار پوشش اینترنت معضل بزرگی است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون عدالت آموزشی وجود ندارد، اضافه کرد: شکاف آموزشی بسیار زیاد است و این در حالیست که در آموزش و پرورش عدالت آموزشی مدنظر بوده که هم اکنون ضعیف ترین دانش آموزان به سختی تحصیل می کنند و از سویی خیلی از آنان ترک تحصیل کرده اند.
وحیدی با اعلان اینکه اتصال مدارس کشور به اینترنت هم اکنون کارایی لازم را نداشته است، اشاره کرد: با توجه به این که مدارس کشور به سبب شیوع ویروس کرونا تعطیل هستند، اتصال مدارس به اینترنت در وضعیت فعلی دردی از دردهای دانش آموزان کم نکرده است.
نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر طرح الزام دولت به رایگان کردن اینترنت شاد برای معلمان و و خرید یک میلیون تبلت برای دانش آموزان مناطق محروم، اظهار نمود: در نقطه مرزی خراسان شمالی طی سال تحصیلی جدید از این امکان برخوردار نشدند که این نشان از شکاف آموزشی در کشور دارد.
اینجا تلویزیون هم نیست
اما کار به اینجا ختم نمی گردد. طبق گفته عباس سعیدی، مدیرکل سابق آموزش و پرورش خراسان شمالی در آذر ماه سال گذشته، ۱۳۷ روستای استان دسترسی به شبکه ملی آموزش نیز ندارند.
وی اضافه کرد: دریافت برنامه های شبکه ملی آموزش در روستاهای سخت گذر و دورافتاده، خصوصاً در شهرستان مرزی راز و جرگلان ممکن نیست.
عدم بهره مندی دانش آموزان روستایی خصوصاً در راز و جرگلان از اینترنت و شبکه ملی آموزش مسئولان را بر آن داشت تا با دریافت مجوزهای لازم کلاس ها بصورت حضوری برگزار شود؛ البته باید توجه داشت که خیلی از کلاس های این روستاها با تعداد دانش آموز محدود انجام می شود.
در مناطق محروم از شاد کلاس ها حضوری است
با فروکش کردن موج کرونا در انتهای سال قبل کلاس های بیشتری در روستاهای محروم استان بصورت حضوری برگزار می شد اما با شیوع موج جدید محدودیت ها باری دیگر اعمال شد. مهدی مودی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی در این زمینه اظهار نمود: فعالیت آموزشی مدارس برمبنای دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا در تمامی شهرهای نارنجی و قرمز کلاس های حضوری تشکیل نمی گردد و حتی عوامل اجرائی در مدارس حضور نخواهند یافت.
وی اضافه کرد: پایه های اول و دوم ابتدایی این استان با کلاس های درس دارای ۱۰ نفر جمعیت در مناطق کرونائی آبی و زرد استان همراه با رعایت نکات بهداشتی بصورت حضوری است.

مودی اشاره کرد: همین طور مناطقی که از برنامه شاد محروم هستند که بیشتر نیز شامل مدارس روستایی و عشایری است می توانند کلاس درس را حضوری برگزار کنند.
به این ترتیب مشکلات اینترنت یکی از محدودیت های جدی دانش آموزان خراسان شمالی است که باید از طرف مسئولان وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش پیگیری شود.
دانش آموزانی که تلفن همراه هوشمند ندارند
اما دیگر مشکل تامین تلفن همراه هوشمند بود. خراسان شمالی یکی از استان های محروم کشور است بطوریکه حدود یک چهارم جمعیت آن تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند. بدین جهت طبیعی است که خیلی از دانش آموزان تلفن همراه نداشته باشند.
اما همدلی مردم ایران این مسئله را اندکی التیام بخشیده است بطوریکه خیران زیادی وارد گود شده و برای دانش آموزان محروم خراسان شمالی تبلت تهیه کردند. کمیته امداد امام خمینی نیز مانند همیشه با کمک خیران اهتمام بر حل مشکلات قشر محروم داشت و ۵۵۰ تبلت به دانش آموزان کم برخوردار اهدا کرد.
گروه های خودجوش مردمی، برخی بانک ها، مؤسسات استانی و ملی و خیلی از نهادهای دیگر در این خصوص اهتمام داشتند با انجام وظیفه اجتماعی خود مشکلات را حل کنند؛ اما همچنان کمبودها وجود دارد و خیلی از دانش آموزان منتظر رسیدن تبلت هستند.
مهدی مودی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی در این خصوص به خبرنگار مهر اظهار داشت: در ابتدای سال تحصیلی جاری، میزان بهره مندی دانش آموزان خراسان شمالی از سامانه شاد ۵۰ درصد بود که حالا این رقم به ۷۹ درصد بالا رفته است.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی افزود: قسمتی از این کاهش محرومیت به سبب کمک خیرین برای تهیه ی تبلت بوده است.

وی اضافه کرد: ۲۱ هزار دانش آموز استان از شاد محروم اند که با ستاندن مجوز کلاس های آنها با تعداد محدود بصورت حضوری انجام می شود.
مودی اشاره کرد: برای این تعداد دانش آموز محروم که در روستاهای استان ساکن هستند، در قدم اول به سبب چند دانش آموزی بودن بیشتر خانواده ها، به ۵ هزار و ۵۰۰ عدد تبلت نیاز داریم.
به این ترتیب تهیه تبلت و اینترنت رسانی به مناطق محروم دو امر مهمست که باید مسئولان خراسان شمالی به آن تاکید ویژه داشته باشند تا دانش آموزان بیش از پیش بتوانند از خدمات آموزشی بهره ببرند.

1400/01/26
18:11:21
0.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین