جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی

جزئیاتی از معافیت مدارس از پرداخت بهای انرژی

به گزارش مدیریت آموزش معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند اظهار داشت: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس جهت استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد.


علی الهیار ترکمن در گفت و گو با ایسنا، درباره نظام تامین مالی وزارت آموزش و پرورش توضیحاتی ارائه و اظهار نمود: نظام تامین مالی در آموزش و پرورش که به گستردگی ایران پهناور است دارای یک سیستم پیچیده است. اقلام هزینه ای در آموزش و پرورش، نوع هزینه هایی که داریم، جامعه مخاطب و مناطقی که باید آموزش در آنجا برقرار باشد بسیار متنوع است و این نظام تامین مالی از قانون اعداد بزرگ پیروی می کند.
وی ضمن اشاره به وضعیت سرانه مدارس و عدم اجرای کامل اصل ۳۰ قانون اساسی اظهار داشت: طبق اصل ۳۰ قانون اساسی، هدف اصلی ارائه آموزش و پرورش رایگان برای همه اقشار تا آخر دوره متوسطه است. البته شورای نگهبان در دهه ۷۰ استفساریه ای داشته و ذکر کرده که این کار باید در حد توان دولت صورت گیرد که از همان مدارس غیردولتی وارد سیستم شدند.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به اینکه چندلایه برای اجرا و تحقق اصل ۳۰ داریم اظهار داشت: لایه اول اینکه آموزش رایگان باشد و دانش آموز هیچ شهریه ای نپردازد و به دلیل عدم پرداخت پول از تحصیل باز نماند که این مهم در مدارس دولتی اجرا می شود. از منتقدین جدی تعدد مدارس هستم. اما در اینجا صحبت از سیستم آموزش دولتی و آموزش رایگان است که حالا در سیستم آموزش دولتی برقرار است. در لایه اول آموزش ما، آموزش شهریه ای نیست.
وی افزود: لایه دوم بحث تامین منابع آموزشی است. با یارانه دولت به کتاب های درسی، قسمتی از هزینه هم برعهده والدین قرار می گیرد که اندک است. سیاست های حمایتی دیگری هم داریم.
الهیار با اشاره به اینکه لایه سوم، برقراری محیط مناسب آموزش است اظهار نمود: این لایه به تامین بهای آب، برق، گاز، تامین مواد اولیه و هزینه نگه داری از مدرسه مربوط می شود. مشکل ما در این لایه سوم است و نباید بگوییم کل اصل ۳۰ قانون اساسی زیر سوال است. همانطور که گفته شد در لایه سوم چندهزینه داریم که مهترین آن هزینه حامل های انرژی است که خوشبختانه با پیگیری های وزارتخانه و حسن نگاه نمایندگان چندسالی است که مدارس از پرداخت بهای انرژی در حد الگوی مصرف معاف شده اند. البته در وزارت نیرو تا جایی که توانستند مقاومت کردند اما حالا این مقاومت کمتر و همنوایی ها بیشتر شده است.
معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: به دنبال تفاهمی با وزارت نیرو هستیم که اقلیم مدارس جهت استفاده از انرژی مورد توجه قرار بگیرد. در سال سوم اجرای این قانون هستیم و اجرای آن رو به جلو و پیشرفت است.
وی ضمن اشاره به اینکه برخی تمام تلاششان این است که تبصره ۶ قانون بودجه که هرسال تکرار می شود و باید به قانون تبدیلش نماییم را نقض کنند که بوسیله دفتر بودجه با استانها در ارتباط هستیم تا بدهی های سالهای پیش از اجرای قانون معافیت را احصا نماییم اظهار نمود: وزیر آموزش و پرورش با وزیر نیرو تفاهم کرده که آب و برق و گاز هیچ مدرسه ای به دلیل بدهی نباید قطع شود.
الهیار افزود: حدود دوماه قبل تفاهم نامه امضا کردیم و دیگر آب و برق و گاز مدرسه ای را قطع نمی کنند. هرچند با مدیران مدارس در هزینه های نگه داری مدارس همنوا و دردآشنا هستم. طبیعی است که شرکتها مقاومت کنند. تلاش می نماییم وضعیت بهینه شود. حتی در صدد اصلاح انشعاب مدارس دو شیفته هستیم تا از الگوی مصرف تجاوز نکند.
منبع:

1400/01/14
23:40:15
0.0 / 5
525
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین