مزایای استفاده از آموزش آنلاین برای دانش آموزان

مزایای استفاده از آموزش آنلاین برای دانش آموزان

مدیریت آموزش: با وجود دلبستگی ما به یادگیری در کلاس درس و زندگی اجتماعی همراه آن، شواهد نشان میدهد که در وضعیت خاص مانند امروز که شیوع بیماری کووید 19 موجب تعطیلی ناگهانی مدارس شده است، آموزش برخط (آنلاین) با کیفیت بالا می تواند موجب ارتقای تجربه دانش آموزان شود و نتایج خوبی در یادگیری آنها داشته باشد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، واقعیت این است که در شروع شیوع کرونا، شرایط عادی نبود. تعطیلی ناگهانی مدارس موجب سردرگمی دانش آموزان شده بود؛ معلمان برای مواجهه با چنین شرایطی به اندازه کافی آموزش ندیده بودند و زیرساخت های فناوری آمادگی چندانی برای برگزاری آموزش های برخط نداشت. در این میان، کارهای زیادی برای طراحی دوره های آموزش برخط انجام شد.
مدارس خیلی زود از این تهدید بعنوان یک فرصت استفاده کردند و به ارائه خدمات آموزشی به صورت برخط پرداختند؛ برای اینکه باید زمینه ای فراهم می شد که بسته شدن ناگهانی مدارس در آموزش خللی ایجاد نکند. در چنین شرایطی، اگر زندگی به حالت عادی برگردد، آیا همه می گویند « عالی بود؛ من می خواهم این آموزش باز هم ادامه داشته باشد؟» یا تجربه بدی است که طعم تلخی خواهد داشت؟.
آموزش های برخط مزایا و معایبی دارند که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.


مزایای استفاده از آموزش برخط برای دانش آموزان
آموزش برخط با زندگی دیجیتال دانش آموزان هماهنگ است. امروزه خیلی از نوجوانان و تعدادی از کودکان اوقات زیادی را صرف کارهای برخط می کنند؛ از بازی های کامپیوتری برخط گرفته تا شبکه های اجتماعی و گپ های روزانه با دوستان و آشنایان شان در پیام رسان های تلفن همراه؛ حال اگر مقرر است بچه ها وقت خودرا پای اینترنت بگذرانند، چرا از این فرصت برای آموزش و ارتباط معلم و شاگردان استفاده نشود؟.

- آموزش برخط، تصویری است: تماشای تصویر ویدئویی بیشتر از مطالعه یک متن نوشتاری، حواس مختلف دانش آموزان را درگیر و توجه آنها را جلب می کند و موجب می شود که یادگیری به صورت عمیق تری صورت بگیرد.

- آموزش برخط، شبیه بازی است: به این معنا که می توان از عنصر بازی و تفریح برای جلب توجه بیشتر مخاطب و بالا بردن انگیزه وی در یادگیری استفاده نمود. خیلی از ابزارهای برخط، ظاهری جذاب و مفرح دارند و دانش آموزان می توانند مطالب دشوار را بوسیله آنها به شکلی بسیار خوشایندتر و سرگرم کننده تر بیاموزند.

- آموزش برخط، متحرک است: شما همیشه و در همه جا می توانید بوسیله لپ تاپ و تلفن همراه خود به منابع آموزشی دسترسی داشته باشید. از آنجائیکه میزان دسترسی کودکان و به ویژه نوجوانان به تلفن و اینترنت همراه روز به روز درحال بالا رفتن است، چرا از امکان آموزش برخط که همیشه همراه و در اختیار افراد است، برای تسهیل یادگیری استفاده نکنیم؟.


موانع استفاده گسترده از امکانات آموزش برخط
- دسترسی نداشتن گروهی از دانش آموزان به دستگاه های دیجیتال و اینترنت: متأسفانه در مناطق محروم و کم برخوردار، دانش آموزانی هستند که به گوشی تلفن همراه و اینترنت دسترسی ندارند.
- هزینه مادی و زمانی معلمان برای تولید محتوای درسی: معلمان ناچار هستند وقت زیادی را برای یادگیری نحوه استفاده از نرم افزارها و چگونگی تولید محتوای درسی مناسب صرف کنند. ضمن اینکه تدریس برخط روش ها و خاصیت های خاص خودرا دارد که نیازمند آموزش و کسب تجربه است.

- یادگیری اجتماعی: وقتی یادگیری در محیط اجتماعی و در تعامل با دیگران صورت گیرد، عمیق تر و ماندگارتر می شود. محیط کلاس های درس سنتی، فضایی برای تعامل، گفت و گو و یادگیری اجتماعی به وجود می آورد که برای دانش آموزان بسیار اهمیت دارد.

- بی اطلاعی از وضعیت و سلامت دانش آموزان: وقتی دانش آموزان به صورت حضوری و فیزیکی در کلاس های درس حاضرند، معلم ها می توانند از سلامت و شرایط خلقی و روحی آنها درک بهتر و عمیق تری داشته باشند؛ در صورتیکه ازراه دور و از پشت صفحه نمایشگر نمی توان به آسانی از احساسات و شرایط روحی و سلامت دانش آموزان که تأثیر مستقیم بر یادگیری آنها دارد، آگاه شد.

- ارتباطات عاطفی و اجتماعی: یادگیری درس تنها یکی از اهداف آموزشی در مدارس است. از دیگر اهداف مهم آموزش وپرورش، کمک به ارتقای سلامت روان، تعاملات اجتماعی و رشد عاطفی و اخلاقی است که جز در سایه تعامل مستقیم و بی واسطه با معلمان و سایر دانش آموزان حاصل نمی گردد.

- به هم خوردن نظم و برنامه های زمانی: مدرسه فرصتی را فراهم می آورد که دانش آموزان در ساعات مشخصی از روز وقت خودرا صرف یادگیری و انجام دادن کارهای درسی کنند و تکرار این روند طبق الگوهای منظم، نظم و ترتیب و قانونمندی را در ذهن دانش آموزان نهادینه می کند. در صورتیکه در آموزش برخط، خارج شدن از الگوی منظم مدارس که می تواند در هر ساعتی از شبانه روز و با هر میزان توقف و فاصله صورت گیرد، این نظم و تعادل را به هم می ریزد و دانش آموزان را گرفتار بی برنامگی و حواس پرتی می کند.

به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، مانلی نورائی آشتیانی، کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی در مطلبی که در دوره هفدهم، شماره یک، مهر سال ۱۳۹۹ مجله رشد مدرسه فردا به چاپ رسیده نوشته است با این همه شکی نیست که توسعه بستر استفاده از امکانات فضای مجازی بعنوان ابزار کمک تحصیلی روز به روز در دنیا شتاب بیشتری می گیرد و کارشناسان تلاش می کنند شیوه های مؤثرتر و کارآمدتری جهت استفاده از فناوری های آموزشی در کلاس های درس به کار گیرند.
منبع:

1400/01/08
00:05:42
0.0 / 5
830
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تحصیل , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین