ثبت نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان در سامانه سیدا و پاسخ به چند پرسش

ثبت نمرات و سوابق تحصیلی دانش آموزان در سامانه سیدا و پاسخ به چند پرسش

به گزارش مدیریت آموزش مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش آخرین اقدامات صورت گرفته در جهت یکپارچه سازی سامانه های اطلاعاتی این وزارتخانه را شرح داد و از طریق اندازی فاز اول پروژه یکپارچه سازی سامانه های دانش آموزی اطلاع داد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محمود حبیبی با اشاره به اینکه سامانه سیدا، سامانه یکپارچه مدیریت ثبت اطلاعات و مشخصات فردی تا سوابق تحصیلی دانش آموزان می باشد، اظهار داشت: در فاز اول بخش ورود نمرات دانش آموزان در تمامی مقاطع ابتدایی، دور اول متوسطه، دور دوم متوسطه، فنی و حرفه ای در انواع مدارس روزانه، شبانه، ایثارگران، غیر دولتی، شاهد و... به راه افتاده است.
محمود حبیبی افزود: در این سامانه انواع فرمهای ریز نمرات دبیر در مقطع ابتدایی ( توصیفی )، دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه، فنی و حرفه ای و کاردانش ( دروس پودمانی ) و دروه های ترمی واحدی بزرگسالان و دیگر سیستم های آموزشی موجود وجود دارد.
او همینطور به خصوصیات مهم این سامانه را امکان تکمیل اطلاعات کلاس، دانش آموز، درس، ورود نمرات توسط دبیران اعلام نمود و اظهار داشت: در آینده تمامی سوابق دانش آموزان از اول ابتدایی تا دیپلم به صورت نسل دار، تحت کد ملی آنها در سامانه سیدا تجمیع خواهند شد. با این کار امکان ایجاد کنترل های لازم برای مدیریت چرخه تولید، ثبت سوابق نمره ای دانش آموزان که بزرگترین دستاورد آن پیشگیری از جعل مدارک تحصیلی تا حد بسیار بالا است صورت می گیرد. تا کنون به علت محلی بودن سامانه ها در مدارس و مناطق امکان تعامل مناسب با سامانه های درون و برون سازمانی وجود نداشت اما با راه اندازی این سامانه تحت وب براحتی می توان با سامانه های دیگر ارتباط دیتایی برقرار کرد.
حبیبی در ارتباط با برخی امکانات و قابلیتهای سامانه سیدا اضافه کرد: امکان دارد در اطلاعات به روز شده از سناد در تعریف دبیران در کلاس مشکلاتی داشته باشد که قابل ویرایش است. تعریف مشخصات پرسنلی غیر رسمی مدارس (در این بخش کدملی و کد پرسنلی یکی وارد می شود)، در این بخش می توان پرسنل حق التدریس، قراردادی، بازنشسته که در سامانه با کد پرسنلی شناخته نمی شوند را ثبت نمود. نکته مهم اینجاست که در تعریف این گونه پرسنل حتما می بایست دقت زیادی در ورود صحیح کد ملی و پرسنلی انجام داد.
به قول وی تعریف کاربران از سطح ستاد تا مدرسه با انواع نقشها و دسترسی ها قابل انجام است.
مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش به سوالات دیگر در مورد سامانه پاسخ داد که در ادامه می آید:
امکان ورود اطلاعات اولیه دانش آموزان و کلاسها و دبیران در سیدا وجود دارد یا نه؟
ـ در فاز اول سامانه سیدا که مختص ورود نمرات است امکان ثبت اطلاعات وجود ندارد و هم اکنون اطلاعات اولیه این سامانه همچون اطلاعات شناسنامه ای دانش آموزان و برنامه کلاسی از سامانه سناد با این سامانه منتقل می شود.
چرا بعضی از اطلاعات دانش آموزان و یا کلاسها در سامانه سیدا وجود ندارد؟
ـ مقرر شده است تمامی انواع مدارس ثبت نام و کلاس بندی خویش را در سناد انجام دهند. بررسیهای انجام شده نشان داده است مدارس خصوصا بزرگسالان، فنی و حرفه ای و برخی مدارس دیگر فرایند ثبت نام و کلاسبندی مدرسه خویش را در سامانه سناد به طور ناقص انجام داده و یا انجام نداده اند. وقتی اطلاعاتی در سناد برای مدرسه ای وجود ندارد طبیعتا اطلاعاتی هم به سیدا منتقل نمی گردد. تمامی مدارس می بایست حتما اطلاعات خویش را در سناد کامل کنند.
عدم وجود اطلاعات بعضی از مدارس در سامانه سیدا چیست؟
ـ تمامی اطلاعات واحدهای سازمانی در سامانه سیدا بروز شده است اما تعداد بسیار کمی از مدارس که تازه تاسیس شده اند و یا اطلاعات آنها در سامانه مشکل داشته یا برخی مدارس خارج از کشور به زودی اصلاح و در سامانه سیدا بروز می شوند.

اقدامات انجام شده در سامانه سیدا در مورد فارغ التحصیلان دیماه چیست؟
ـ در گذشته اطلاعات دانش آموزان فارغ التحصیل از سامانه های سناد و دانا به سامانه امین منتقل می شد. باراه اندازی سامانه سیدا و نظر به اینکه نمرات در این سامانه ثبت می شود، طبق هماهنگی بعمل آمده با مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت متبوع مقرر شد بلافاصله پس از اتمام ثبت نمرات دیماه دانش آموزان دیماه و بزرگسالان نمرات دانش آ موزان به صورت متمرکز از سیدا به سامانه امین منتقل شود.
امکان چاپ کارنامه در سامانه چگونه است؟
ـ امکان چاپ کارنامه هم در سامانه فعال شده و در دسترس مدیران مدارس است.
چرا عکس بعضی از دانش آموزان در سیدا وجود ندارد؟
ـ طی فرآیندی عکس دانش آموزانی که در سناد وارد شده بود در سیدا بروز رسانی و منتقل شده است، بنابراین چنانچه برای دانش آموزی در سیدا عکس وجود ندارد این امکان در سامانه سیدا قرارداده شده است تا مدیر یا معاون اجرایی مدرسه بتوانند عکس دانش آموزان را آپلود کنند.
آخرین وضعیت دانش آموزان منتقل شده در سیدا چگونه است؟
ـ چنانچه وضعیت انتقالی، جابجایی و مواردی از این قبیل در سناد صورت گرفته باشد با به روز آوری اطلاعات تغییرات در سیدا به روز می شوند.
نحوه بروز رسانی اطلاعات در سامانه سیدا در صورت اعمال تغییرات در مشخصات دانش آموزان و یا کلاسهاتوسط مدیر مدرسه در سامانه به چه صورت انجام می شود؟
ـ در سامانه سیدا گزینه ای در کارتابل مدیر مدرسه با عنوان به روز آوری اطلاعات از سناد اضافه شده و چنانچه مدیر اطلاعاتی را در سناد ویرایش کند می تواند با انتخاب این گزینه آخرین اطلاعات دانش آموز کلاس را از سناد در سیدا به روز کند.
وضعیت دانش آموزان ترک تحصیل کرده و مواردی از این قبیل در سامانه سیدا را توضیح دهید؟
ـ اگر وضعیت دانش آموز در سناد تغییر کند با انجام به روز آوری این تغییرات در سیدا اصلاح می شود اما در سامانه سیدا هم امکان ویرایش بعضی از مشخصات دانش آموزان همچون وضعیت دانش آموز وجود دارد. چنانچه وضعیت دانش آموز از راه یکی از موارد بالا تغییر کند در فهرست دبیر هم وضعیت دانش آموز را نمایش می دهد.
منبع:

1399/11/16
23:36:14
0.0 / 5
1008
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین