حركت به سمت تدریس دبیران رسمی در كلاس های نهضت

حركت به سمت تدریس دبیران رسمی در كلاس های نهضت

به گزارش مدیریت آموزش رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های امروزمان این است که 16 هزار نفر از سیستم ما خارج شدند و به آموزش و پرورش پیوستند که باید برای جایگزینی آنها تدبیر نماییم اظهار داشت: رویکرد این است که کار را برمبنای مدرسه محوری هدایت نماییم و از دبیران رسمی آموزش و پرورش کمک بگیریم، بعنوان مثال از معلم ابتدایی بخواهیم که بعدازظهرها هم در کلاس های نهضت حاضر شود و درس بدهد.


شاپور محمدزاده در گفت و گو با ایسنا، درباره شایستگی های حرفه ای مورد نیاز برای آموزش بزرگسالان و صلاحیت آموزش دهندگان در این حوزه اظهار داشت: زمانی که ما آموزشیار داشتیم، صفر تا صد جذب آموزشیاران برعهده ما بود و تلاش می کردیم خاصیت ها و شایستگی هایی را اعلام و بر همان اساس نسبت به گزینش، آموزش و جذبشان اقدام نماییم اما از سال ۹۰ که بحث ادغام و تجمیع پیش آمد کار به موسسان واجد شرایط سپرده شد و افراد بوسیله موسسات جذب می شدند.
وی ادامه داد: با این وجود افراد به مراکزی چون جهاد دانشگاهی معرفی می شدند تا تحت آموزش قرار بگیرند و آمادگی نسبی برای حضور در کلاس پیدا کنند. قاعده کار این است که حتما باید از نظر مدرک تحصیلی سواد قابل قبولی داشته باشند برای اینکه دیپلم جذب نمی کردیم و الان حداقل مدرک لازم، کارشناسی خصوصاً در رشته های در رابطه با آموزش و پرورش است.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اینکه شاید در بعضی مناطق به دلیل کمبود نیرو از رشته های غیرمرتبط بهره برده باشیم، اما سعی کردیم با آموزش های مکمل و توجیهی، آنها را آماده نماییم اظهار داشت: در حین خدمت نیز آموزش هایی ارائه می شود.
محمدزاده درباره روند استخدام آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آموزش و پرورش اظهار داشت: مطابق قانون افرادی که وارد نهضت سوادآموزی می شدند باید پنج سال بعنوان آموزشیار کار می کردند و سپس جذب می شدند، اما در سالهای اخیر اینطور نیست و بحثی تحت عنوان آموزشیار نداریم.
وی افزود: البته مطابق قانون تعیین تکلیف و مصوبه ای که مجلس بتازگی برای جذب گروه های چهارگانه داشت، قرار شد آموزشیاران نهضت سوادآموزی در آزمونی شرکت و در صورت کسب حدنصاب در آموزش و پرورش استخدام شوند. سال قبل ۱۶ هزار آموزش دهنده از نهضت سوادآموزی به وزارت آموزش و پرورش تزریق شد و در حقیقت ۱۶ هزار کلاسی که قرار بود بدون معلم بماند با حضور آنها تکمیل شد.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی ضمن اشاره به اینکه یکی از دغدغه های امروز ما همین است که ۱۶ هزار نفر از سیستم ما خارج شدند که از بهترین همکاران ما بودند و باید برای جایگزینی آنها تدبیر نماییم اظهار نمود: رویکرد ما برای حل این نقطه ضعف این است که کار را بر اساس مدرسه محوری هدایت نماییم و از دبیران رسمی آموزش و پرورش کمک بگیریم بعنوان مثال از معلم ابتدایی بخواهیم که بعدازظهرها هم در کلاس های نهضت حاضر شود و درس بدهد.
محمدزاده افزود: قبول داریم که نیروهای خوبمان را از دست دادیم، اما اگر بتوانیم این طرح را اجرا نماییم و بخواهیم که مدیران مدارس بیشتر کمک کنند تصور می کنم این دغدغه مرتفع شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از کارهای سخت آموزش دهنده های ما در نهضت سوادآموزی شناسایی و جذب بیسوادان است اظهار داشت: هرچند دوستان ما دست روی دست نگذاشته اند و به این فکر افتاده اند طوری برنامه ریزی شود که برای شناسایی و جذب کمتر گرفتار مشکل شویم. اطلاعات ۶۵۰ هزار بیسواد را تا آدرس بلوک ساختمان از مرکز آمار دریافت کرده ایم و اسامی را در اختیار استان ها قرار داده ایم و شاید بتوانیم خودمان برای جذب اقدام نماییم و اطلاعات را در اختیار مدرسه قرار دهیم.
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی تصریح کرد: مدرسه کانون تربیتی محله است و طبق اسناد بالادستی مدرسه موظف است بیسوادان پیرامون خودرا نیز شناسایی کند، ضمن آنکه درصد قابل توجهی از این بیسوادان، اولیای دانش آموزان ما هستند و فکر می کنم شناسایی کار سختی نباشد.
محمدزاده با گلایه از اینکه نیمی از فعالیتهای سازمان بر استخدام و جذب آموزشیاران در وزارت آموزش و پرورش متمرکز شده، درحالی که کار ما این نیست و باید روی افزایش کیفیت آموزش کار نماییم اظهار داشت: دوسال است آموزش دهنده جدید جذب نمی نماییم، برای اینکه می دانیم دوسال دیگر همین افراد مقابل مجلس می روند و می خواهند استخدام شوند، ازاین رو یک هزینه برای مجلس و دولت درست می شود؛ اما اگر آموزش دهنده ما از نیروهای رسمی باشد به ازای هر نفر که باسواد کند یک میلیون تومان حق الزحمه دریافت می کند و دیگر مشکل بیمه، مالیات، استخدام و غیره هم ندارد.
منبع:

1399/11/13
15:38:58
0.0 / 5
1129
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین