شرایط شكننده كرونا در تهران و نگرانی از بازگشایی مدارس

شرایط شكننده كرونا در تهران و نگرانی از بازگشایی مدارس

مدیریت آموزش: رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران ضمن انتقاد از سفرهای روزهای اخیر از شکننده بودن شرایط تهران در مقابله با بیماری کووید 19 و احتمال شکل گیری پیک چهارم آگاهی داد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران با تاکید بر شکننده بودن شرایط تهران در کنترل بیماری کووید۱۹ اظهار داشت: استان تهران به سبب پیچیدگی های مختلف در کنترل بیماری نیز وضعیت خاصی دارد. پس شرایط آن شکننده است. فاصله گذاری اجتماعی با شیب ملایمی رو به کاهش است و میان عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی با افزایش آمار فوتی ها پیوستگی عمیق و جدی وجود دارد.
وی اضافه کرد: به مدد تلاش همکاران در دستگاه های مختلف و همین طور تیم های نظارتی رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری شرایط خوبی دارد اما با کاهش نسبی در طول سه هفته اخیر مواجه بوده ایم که بسیار پرخطر است و ممکنست سبب شعله ور شدن بیماری شود. استان تهران نوع جهش یافته بیماری که کرونای انگلیسی است را در خود مشاهده کرده، نکته مهمی که به سبب ورود مسافران خارجی و حضور فرودگاه ها در تهران باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اشاره کرد: رشد میزان انجام تست های PCR مثبت زنگ خطری قلمداد می شود. پس شاید لازم باشد پروتکل های سخت گیرانه تری ظرف دو هفته آتی برای افرادی که از اروپا وارد می شوند اعمال نماییم. نوع جدیدی که در کشورهای انگلستان و آلمان مشاهده شده می تواند ما را با مشکل مواجه کند.
زالی در بخش دیگری از صحبت های خود به تغییر آمار سنی فوتی های کرونا ویروس اشاره نمود و اضافه کرد: گروه سنی پنج تا ۱۷ سال و همین طور زیر ۱۰ سال در حوزه مرگ و میر با افزایش مواجه بودند که با بحث بازگشایی مدارس می تواند این مساله با خطر بیشتری مواجه شود. در طول روزهای گذشته هفته قبل باتوجه به حجم گسترده خروجی های تهران و همین طور ورود بیش از ۵۰ هزار نفر به جزیره ای کوچک و مسافرت به شهرهای قرمز ممکنست با بازگشت به تهران فرم های جدیدی از بیماری را شاهد باشیم.
زالی اشاره کرد: در بحث حمل و نقل عمومی نیز اتفاق مبنایی رخ نداده، در حقیقت برای اورحال کردن واگن ها و خرید اتوبوس ها اتفاقی نیفتاده و وضعیت حمل و نقل عمومی خوب نیست. از طرف دیگر شاهد افزایش بار مسافرین بودیم. با وجود همه کوشش های شهرداری تهران در مترو توفیقی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی بیش از ۵۰ درصد حاصل نشده است.
وی افزود: در بحث وارونگی هوا در هفته گذشته ۱۰ تا ۱۵ درصد بار بیماری با تابلوی تنفسی در تهران بیشتر شده که می تواند به آلودگی هوا وابسته باشد.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران درباب بازگشایی مدارس اظهار داشت: نهایتا در ستاد ملی مقابله با کرونا قرار شد حضور دانش آموزان در همه شهرها بدون توجه به رنگ آنها اختیاری باشد. باتوجه به اصرار دوستان در آموزش و پرورش که می خواستند کادر اداری و کادر مدارس مانند سایر ادارات باشند این تصمیم گرفته شد. بی شک در تهران شرایط متفاوت می باشد. چونکه با شروع فعالیت مشاغل آموزشی بار غیر متعارفی به حمل و نقل عمومی وارد می شود که سبب نگرانی ماست. بی شک حتی پنج تا ۱۰ درصد افزایش استفاده از حمل و نقل عمومی سبب نگرانی ما خواهد بود. از طرف دیگر معلمین باتوجه به وقت و توان خود نمی توانند آموزش حضوری و مجازی را با هم به پیش ببرند و بنظر می رسد که این کار غیر امکان دارد. پس باتوجه به صحبت های رئیس جمهور می توان حضور دانش آموزان در مدارس را اختیاری در نظر گرفت و این به والدین بستگی دارد که امیدواریم مردم در این مساله نیز همکاری لازم را داشته باشند.
وی درباب آمادگی بیمارستان ها برای پیک احتمالی بعدی نیز اظهار داشت: به شکلی عمل خواهد شد که برای ارتقای توان کادر درمان بخشی به مرخصی بروند و در تلاشیم برای امواج بعدی آمادگی لازم را به دست بیاوریم.
زالی درباب اجرای طرح شهید سلیمانی در استان تهران با تاکید بر پیشرفت های خوب در اجرای این طرح اظهار داشت: باید تجلی اقدامات انجام شده در این طرح به صورت کامل به وزارت بهداشت ارائه شود. ما اجرای این طرح را به طور کلی موفق ارزیابی می نماییم.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع مسمومیت با الکل و مراجعه بیماران با این مشکل به مراکز درمانی اظهار داشت: ظرف ۹ ماهه نخست امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل شاهد رشد نسبی مراجعه بیماران به سبب مسمومیت با الکل بودیم و افراد زیر ۱۸ سال نیز در طول این مدت نسبت به سال قبل تعدادشان بالا رفته است.
وی افزود: نکته دیگر بحث قطع برق است که مشکلاتی را در ژنراتورهای بیمارستانی به وجود می آورد و اینکه اکسیژن سازها برق مصرف می کنند و ممکنست قطع برق سیستم اکسیژن سازها را با مشکل مواجه کند. باید بازسازی ژنراتورهای بیمارستانی بوسیله استانداری تهران پیگیری شود. بالا بودن مراجعات، استفاده گسترده از اکسیژن سازها و مصرف برق در بیمارستان های تهران و مستهلک بودن این ژنراتورها موضوع بسیار جدی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اشاره کرد: برخی مطالبات اصلی در حوزه درمان هنوز پرداخت نشده و فاصله بسیاری با تحقق این مطالبات و بودجه ریزی وجود دارد. پروسه جذب نیروهای تازه نفس با مشکلاتی روبه رو شده که گلایه وزیر بهداشت را نیز به همراه داشته، مسئله جدی که باید نسبت به حل و فصل آن اهتمام لازم وجود داشته باشد.
زالی در بخش دیگری از صحبت های خود به بازدید از منطقه ۲۱ اشاره نمود و اضافه کرد: این منطقه توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران در طرح شهید سلیمانی پوشش داده می شود. قسمتی از این منطقه صنعتی است اما پوشش صد درصدی در این طرح به وجود آمده است. این منطقه ۱۳ محله دارد و پوشش نسبتا کاملی ذیل این طرح ایجاد شده، از شروع آذر تا اوایل هفته سوم دی ماه با موفقیت های خوبی در این منطقه مواجه بوده ایم که آمارها نیز این مساله را تایید می کند.
وی اشاره کرد: از کارخانه مینو نیز بازدیدی داشتم. بزرگترین شرکت مویرگی ایران که موفقیت خوبی در آن به وجود آمده و از ۷۰۰۰ نیروی انسانی که در این کارخانه مشغول فعالیت هستند حتی یک مورد فوتی هم نداشته اند، آماری که افتخارآمیز است.
وی اشاره کرد: از شرکت سایپا نیز بازدیدی داشتیم و این شرکت نیز توفیقات فراوانی داشته، ۴۳ هزار پرسنل در سه شیفت در این کارخانه مشغول فعالیت هستند که ۱۴ مورد مرگ و میر داشته و عمدتا این مرگ و میرها برای ماه های آغازین بیماری بوده و در غربالگری توفیقات بسیار خوبی داشتند.
وی افزود: در اسلامشهر با کمک فرماندار و سایر دستگاه های ذیربط نیز تفاهم بین بخشی ستودنی به وجود آمده و حتی بارقه هایی از اختلاف در طرح شهید سلیمانی دیده نمی گردد. ۷۰۰ هزار نفر جمعیت این شهرستان در هشت بلوک تقسیم بندی و با برنامه ریزی همگی مورد رصد و ارزیابی قرار گرفتند که آخرین بلوک آن یعنی شهرک واوان نیز در این بازدید مورد رصد و ارزیابی قرار گرفت که این امر مهم جای تبریک دارد.
منبع:

1399/10/30
22:41:43
0.0 / 5
1279
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین