برنامه های آموزش و پرورش در زمینه عفاف و حجاب

برنامه های آموزش و پرورش در زمینه عفاف و حجاب

به گزارش مدیریت آموزش معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه یکی از مفاهیم مهم سند تحول، توسعه و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است که در این خصوص سیاست های شورای انقلاب فرهنگی یکی از تکالیف مسلم ما است اظهار داشت: یقیناً بدحجابی و بی حجاب و غفلت از این مسئله دانش آموزان را از مسیر درست منحرف می کند پس باید به این نقش توجه ویژه شود بدین سبب در آموزش وپرورش در موضوع حجاب و عفاف یک بسته 30 برنامه ای و نقشه راه مدون طراحی نموده ایم.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، مراسم اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی و هنری عفاف و حجاب (مهتاب در نور) با حضور رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت، معاون پرورشی و فرهنگی، مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی، مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران، در کانون فرهنگی و تربیتی شهیدمفتح شهر تهران انجام شد.
علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش ضمن تسلیت ایام فاطمیه و همین طور تقدیر از متولیان برگزاری جشنواره اظهار داشت: بحث حجاب و عفاف از چند منظر موردبررسی است که می بایست به هر یک در جایگاه خود پرداخته شود. باید توجه داشت که یکی از مفاهیم مهم سند تحول، توسعه و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف است که در این خصوص سیاست های شورای انقلاب فرهنگی یکی از تکالیف مسلم ما است.

ایشان سپس اضافه کرد: علاوه بر سند تحول موضوع حجاب و عفاف از چند منظر حائز اهمیت می باشد. اول اینکه حجاب و عفاف در معنای وسیع خود؛ یک ضرورت دینی، شرعی و انقلابی است و به همین دلیل یکی از ضروریات تسریع شده در اسلام است که بسیار زیاد موردتوجه مراجع دینی بوده است.

کاظمی اضافه کرد: منظر دیگر لطمه های اجتماعی است چونکه عدم توجه به حجاب و عفاف در جامعه، می تواند زمینه ساز خیلی از لطمه های اجتماعی باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش موضوع حجاب و عفاف را از منظر تعلیم و تربیت نیز مهم برشمرد و اظهار نمود: در کنار همه مسائلی که وجود دارد، ما در آموزش وپرورش یک وظیفه تربیتی داریم و نقشی که حجاب و عفاف می تواند در پروسه تعلیم و تربیت ایفا کند، بی بدیل است.
وی ادامه داد: یقیناً بدحجابی و بی حجاب و غفلت از این مسئله دانش آموزان را از مسیر درست منحرف می سازد پس باید به این نقش توجه ویژه شود.

کاظمی درباب کارهای وزارت آموزش وپرورش در ارتباط با موضوع عفاف و حجاب اظهار داشت: در آموزش وپرورش در موضوع حجاب و عفاف یک بسته ۳۰ برنامه ای و نقشه راه مدون طراحی نموده ایم.

وی افزود: در آموزش وپرورش حتما باید قسمتی از توانمان را در امتداد آگاهی بخشی به دانش آموزان در موضوع حجاب داشته باشیم و شاید بهترین روش برای این کار، ترویج باورهای دینی باشد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش وپرورش، در زمینه کارهای ترویج باورهای دینی در فضای آموزشی نیز اشاره کرد: در امتداد معرفت افزایی در فضای آموزشی، اقدامات زیادی در وزارت آموزش وپرورش انجام شده نظیر انتشار فصلنامه ها، دوره های ضمن خدمت، دوره تربیت مدرسان با موضوع حجاب و عفاف و همین طور در ۱۱ کتاب درسی و ۲۷ عنوان درس، به موضوع حجاب و عفاف پرداخته شده است و در سال قبل نیز برای اولین بار نمایشگاه های حجاب و عفاف در مدارس انجام شد.

وی در ارتباط با جشنواره مهتاب در نور اضافه کرد: این جشنواره تنها قسمتی از کارهای وزارت آموزش وپرورش در حوزه تربیتی است در این جشنواره از ابزار هنر در امتداد معرفت افزایی و ترویج فرهنگ حجاب و عفاف و نهادینه شدن باورهای دینی استفاده شده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، کاظمی با اشاره بر اجرای زنده یکی از دانش آموزان برگزیده جشنواره در مراسم اختتامیه اشاره کرد: باید با بهره گیری از این جشنواره ها، این ظرفیت های شایسته دانش آموزی را کشف نماییم و ارتقاء دهیم.

او در آخر اظهار داشت: برای نخستین بار منشور حجاب و عفاف را در آموزش وپرورش نهادینه کردیم و امیدواریم باهمت و تلاش و سخت کوشی معلمان مربیان و دانش آموزان گام های مثبت و مؤثری در این راه برداریم.
منبع:

1399/10/24
12:58:09
0.0 / 5
1007
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین