ضرورت بازبینی اساسی در كتب درسی برای آموزش اصول تغذیه ای به دانش آموزان

ضرورت بازبینی اساسی در كتب درسی برای آموزش اصول تغذیه ای به دانش آموزان

به گزارش مدیریت آموزش مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه فرهنگسازی تغذیه ای نقش اساسی در کنترل وزن و چاقی دانش آموزان دارد، اظهار داشت: یک بازبینی اساسی در کتب درسی از دوره پیش دبستانی باید صورت گیرد تا بچه ها مفاهیم و اصول تغذیه ای صحیح را بدانند.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، زهرا عبداللهی در نشست مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان ها با مبحث بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان (کوچ) - که از راه ویدئوکنفرانس و در شبکه شاد پخش گردید - با اشاره به اینکه چاقی یک معضل جهانی است، اظهار داشت: کشور ما هم با معضل چاقی در همه گروه های سنی مواجه می باشد.

وی اضافه کرد: روند افزایش چاقی در کودکان و نوجوانان نگران کننده است. سرعت این افزایش بالاست. مطالعاتی درباره کودکان زیر پنج سال انجام شده است که نشان داده است در یک دوره ۱۰ ساله اضافه وزن و چاقی این گروه سنی دوبرابر شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دانش آموزان چاق، کودکان چاقی هستند که وارد مدرسه می شوند و این روند گاها تا بزرگسالی ادامه می یابد و خطراتی را برایشان به دنبال دارد، اظهار نمود: برای کنترل مشکل چاقی احتیاج به یک همکاری همه جانبه و تعامل بین بخشی داریم. وزارت بهداشت و آموزش و پرورش به تنهایی نمی توانند این کار را انجام دهند و بخش های دیگر هم سهیم هستند چونکه محیط نباید محیط چاق کننده ای برای کودکان باشد.

عبداللهی اضافه کرد: بحث پیشگیری هم بسیار مهم می باشد و باید بخش های دیگر کمک کنند. تا زمانی که تبلیغات صداوسیما برای تهدیدکننده های سلامت وجود دارد و بیلبوردها در شهر و جاده انواع کالاهای چاق کننده را تبلیغ می کنند، آموزش های ما موثر واقع نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ما به کودکان و نوجوانان آموزش می دهیم ولی تبلیغات، تأثیر آموزش ها را کمرنگ می کند، اظهار داشت: در کنار فعالیتهایی که باید صورت گیرد، فرهنگسازی تغذیه نقش اساسی دارد. این مهم باید نهادینه شود و حتی از مرحله پیش دبستانی بچه ها با مفاهیم غذا و تغذیه آشنا گردند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: کار بنیادی این است که بازبینی اساسی در کتب درسی از دوره پیش دبستانی باید صورت گیرد تا بچه ها مفاهیم و اصول تغذیه ای صحیح را بدانن. اما برای راهکارهای فوری و کوتاه مدت هم بعنوان بخش بهداشت در برنامه مدونی که نوشته و ابلاغ گردیده است، کنار آموزش و پرورش هستیم.

عبداللهی اضافه کرد: این برنامه در سطح معاونان وزارتخانه ها امضا شده و پیشنهادم این است در سطح وزرا هم امضا شود تا هربخشی وظیفه اش را انجام دهد سپس دستگاههای ذیربط در شورایعالی سلامت گزارش دهند. اگر بتوانیم مجموعه ای از کارها را در کنار هم انجام دهیم، اجرای برنامه کنترل وزن کودکان به خوبی پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه اگر برنامه «کوچ» با محوریت استانداری ها پیش برود، بخش های مختلف اهتمام بیشتری نسبت به انجام وظایف خویش خواهند داشت، اظهار داشت: باید از صنایع غذایی هم بخواهیم در جهت تولید محصولات سلامت محور حرکت کنند و استانداردها بازبینی شوند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت به لزوم توجه ویژه به مبحث رفع ناامنی غذایی اشاره نمود و اظهار داشت: همه مشکل سوء تغذیه با آموزش حل نمی گردد و حمایت های تغذیه ای و فقرزدایی در استان ها باید با جدیت دنبال شود.

عبداللهی با تکیه بر اینکه باید توجه داشت در دوران شیوع ویروس کرونا، چاقی خودش یک عامل خطر مبتلا شدن به کروناست و خطر مرگ ناشی از کرونا در کسانی که چاق هستند، ۴۰ درصد بیشتر است، اظهار داشت: یک پیام فوری چاقی در این شرایط، کروناست. اصلاح الگوی غذایی در کنار تحرک بدنی مهم می باشد و نیازمند همکاری همه جانبه همه بخش ها هستیم.

منبع:

1399/10/12
13:16:02
0.0 / 5
1310
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین