علت حذف نام مولانا از كتاب فارسی نهم چه بود؟

علت حذف نام مولانا از كتاب فارسی نهم چه بود؟

معاون برنامه ریزی درسی و تولید بسته های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره علت حذف نام مولانا از شعری در کتاب فارسی پایه نهم توضیح داد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، علی محبی در این زمینه توضیح داد: نام مولانا پای شعری در کتاب فارسی سال نهم در صفحه ۳۱ با این مضمون که «تا تــوانـــی می گریز از یار بد**یــار بــد بـدتر بود از مار بد» درج شده بود اما در اسفند ۹۶ خبرنامه گروه آموزش زبان و ادبیات فرهنگستان زبان و ادب فارسی نقدی را در این زمینه مطرح می کند که شعر مربوط به مولانا نیست.
وی اضافه کرد: گروه تالیف بررسی می کند و می بیند درست است و چنین بیتی در دیوان مولانا وجود ندارد. بدین سبب در چاپ ۹۹-۹۸ آنرا اصلاح می کنند و نام مولانا را بر می دارند و بجای آن می نویسند «شاعری فرموده» برای اینکه سراینده مشخص نبوده است.
معاون برنامه ریزی درسی و تولید بسته های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه تغییر به این علت نبوده که نام مشاهیر بزرگ را حذف نماییم بلکه صیانت از جایگاه مشاهیر مطرح است اظهار داشت: این شعر در دیوان ایشان وجود نداشته است اما شعری با مضمون یار و همنشین از مولانا را برای چاپ بعدی در سال آینده جایگزین می نماییم. شعری که از مولانا جایگزین خواهد شد «مار بد جانی ستاند از سلیم ** یار بد آرد سوی نار مقیم» خواهد بود و در نسخه پی دی اف کتاب امسال هم اصلاح می شود.
محبی در پاسخ به اینکه آیا گروهی از اساتید کتاب های درسی را قبل از انتشار بررسی دوباره نمی کنند تا چنین اشکالاتی رخ ندهد؟ اظهار داشت: در سنوات گذشته در راه تالیف کتب درسی اشتباهاتی رخ داده بود. شیوه نامه تغییر کتاب درسی را تدوین کردیم که این امر در پنج سطح و به صورت دقیق صورت می گیرد که لایه اصلی شورای برنامه ریزی درسی است که متخصصان موضوعی و متخصصان تعلیم و تربیت، نمایندگان ذینفعان اصلی یعنی دانش آموزان و معلمان در آن حضور دارند.
بگفته معاون برنامه ریزی درسی و تولید بسته های تربیت و یادگیری سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در سال ۹۲ به سبب همسو سازی با سندتحول بنیادین، کل کتب نونگاشت شدند که به سبب عجله غفلت هایی این چنین صورت گرفته است.
وی که در برنامه ای تلویزیونی صحبت می کرد، درباره اینکه چرا خود سازمان پژوهش بموقع اطلاع رسانی نمی کند که درگیر حواشی نشود؟ اظهار داشت: در جریان ارزشیابی های صورت گرفته، کتب درسی مسیرهایی را طی می کند و ممکنست تغییراتی اعمال شود؛ اما اینطور نیست که همه را اعلام نماییم. وقتی کتاب تغییر کند منتشر می شود و همه متوجه می شوند و هرجا نیاز به پاسخگویی وجود داشته باشد اعلام می نماییم. ما چیزی تحت عنوان غلط نامه منتشر نمی نماییم اما در نسخه الکترونیکی بلافاصله موارد را اصلاح می نماییم. اطلاع رسانی هم به معلمان و دانش آموزان صورت می گیرد که کتاب در سایت اصلاح شده و آنرا مدنظر قرار دهند.1399/10/09
23:56:59
5.0 / 5
702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین