معاون وزیر آموزش و پرورش پاسخ داد

نحوه فعالیت مهدهای كودك با واگذاری آنها به آموزش و پرورش چگونه خواهد بود؟

نحوه فعالیت مهدهای كودك با واگذاری آنها به آموزش و پرورش چگونه خواهد بود؟

مدیریت آموزش: معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره واگذاری مسئولیت حوزه تعلیم و تربیت کودک و ساماندهی و مدیریت مهدکودک ها به وزارت آموزش و پرورش که هفته گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، رضوان حکیم زاده در نشستی خبری ابتدا درباره بسته تحولی خوانا اظهار داشت: باتوجه به چالش اساسی ضعف دانش آموزان در مهارت خواندن، درک مطلب و مهارت های زبانی، لازم بود تدبیری اندیشیده شود. باتوجه به نتایج آزمون های بین المللی، همچنان از میانگین جهانی عقب تر هستیم.

وی ادامه داد: طرح خوانا در پنج درصد مدارس استان های سراسر کشور به صورت آزمایشی به اجرا در آمد و هدف ما ایجاد مهارت های اساسی زبانی است. سالهاست آموزش روخوانی و رونویسی انجام می شود که با مهارت خواندن و نوشتن متفاوت می باشد و اثرات آن در سنین بالا هم مشاهده می شود و گاهی برخی در سنین بزرگسالی قادر به نوشتن یک نامه نیستند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اعلان اینکه فرصت استفاده از ابزار زبان برای مشارکت فعال، ابراز وجود، مشارکت فعال در زندگی مدرسه ای و به تبع آن زندگی اجتماعی را به دانش آموزان نداده ایم اظهار داشت: در کنار مهارت های خواندن و نوشتن، به گوش دادن و صحبت کردن در کنار سه مهارت اساسی پایه زندگی جرات ورزی، مسئولیت پذیری و ادب در طرح خوانا توجه داریم.

حکیم زاده درباره درباره واگذاری مسئولیت حوزه تعلیم و تربیت کودک و ساماندهی و مدیریت مهدکودک ها به وزارت آموزش و پرورش که هفته گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید، اظهار داشت: برمبنای قوانین دو دوره کودکان زیر ۴ سال و ۴ تا ۶ سال را داشتیم که درباره ۴ تا ۶ ساله ها آموزش و پرورش متولی رسمی است و تولی گری کودکان زیر ۴ سال برعهده بهزیستی بوده است.


چند گانگی مدیریتی در آموزش کودکان ۴ تا ۶ ساله

وی ادامه داد: یک چالش این بود که دستگاه های دیگر هم ورود کرده بودند و یک چندگانگی مدیریتی وجود داشت. مرکز راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس درباره چالش های این مساله مطالعاتی را انجام داده بودند که تداخل وظایف، آموزش سلیقه ای، ناهماهنگی در روش های آموزش زبان فارسی و مسائل فرهنگی و اجتماعی و تعارض میان آموزش های ارائه شده پیش از دبستان و دبستان از این جمله هستند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه ۸۰ درصد یا ۵۰۰ هزار نفر از کودکان در مهدهای کودک ۴ تا ۶ ساله ها هستند که متولی آنها آموزش و پرورش است و ۲۰ درصد زیر ۴ سال هستند که با مصوبه اخیر به صورت یکپارچه مدیریت آنها نیز به آموزش و پرورش داده می شود.

حکیم زاده بر نگاه یکپارچه و تعلیم و تربیت همه جانبه در دوران کودکی اصرار کرد و اظهار داشت: لازم بود این امکان فراهم گردد که پاسخگویی مشخصی برای کودکان زیر ۶ سال برقرار شود. رهبری نیز در بیاناتشان نگرانی از موضوع مهدکودک ها را ابراز کرده بودند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: موکدات قانونی در این زمینه وجود داشت ولی به دلیلهای مختلفی نتوانسته بودیم به اداره یکپارچه تربیت کودکان زیر ۶ سال بپردازیم که با مصوبه اخیر این امکان فراهم شده تا مدیریت یکپارچه بر تربیت کودکان زیر ۶ سال داشته باشیم.


تشکیل کمیته های کارشناسی برای تدوین جزئیات واگذاری کامل مهدهای کودک به آموزش و پرورش

وی درباره سازوکار واگذاری مهدهای کودک اظهار داشت: کلیات موضوع به تصویب رسید و قرار شد در جلسات کارشناسی جزئیات واگذاری مشخص شود، اساسا پس از نهایی شدن جزئیات اعلام خواهد شد. کمیته های کارشناسی شکل گرفته که در حال کار بر روی این مساله هستند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت این دوره از کودکی اظهار داشت: تاکید می شود رشد اصلی مغز در این سنین رخ می دهد و ابعادش بسیار مهم می باشد. امروز در دنیا هم به این مساله توجه دارند که کودکان را به همراه خانواده ها در این سنین در نظر بگیرند. معتقدیم محور اصلی تربیت برای کودکان زیر ۶ سال ابتدا خانواده است و سپس مراکز تعلیم و تربیت و بعد جامعه و سایر نهادها که درگیر امر کودکان هستند. تعلیم و تربیت کودکان مختص برنامه ها در مهدهای کودک نیست پس باید خانواده ها توانا شوند.

وی ادامه داد: باتوجه به ابعاد موضوع، ما واحد مستقلی نیاز داریم که به تربیت کودکان صفر تا ۶ سال بپردازد و هم نظارت و هم تعیین اهداف و… را انجام دهد و همه بخش های در رابطه با این مساله در آموزش و پرورش با آن همکاری کنند. این واحد مستقل سازمانی که وابسته به آموزش و پرورش است و باید یک هیئت امنایی داشته باشد. اما باید اجازه بدهیم ابعاد این مساله روشن شود.


تکلیف فعالیت مهدهای کودک چه می شود؟

حکیم زاده درباره تعیین تکلیف مهدهای کودک که حالا مشغول به کار هستند نیز اظهار داشت: هم اکنون مهدهای کودک بطور طبیعی به کار خودشان ادامه می دهند. چون کلیات تصویب شده ولی هنوز اجراییات آن تدوین و نهایی نشده است و تا زمان لازم الاجرا شدن مصوبه، مهدهای کودک طبق قوانین فعلی ادامه می دهند و پس از تایید و تصویب بخشنامه های جدید ظرف یک مدت زمان مشخص باید خودشان را منطبق کنند.

وی ادامه داد: قصد محدود کردن مهدهای کودک را نداریم. موضوع تفاوت زیادی نکرده و همانطور که گفتم ۸۰ درصد این کودکان ۴ تا ۶ ساله هستند که الان نیز مراکز و مهدها طبق قوانین آموزش و پرورش فعالیت می نمایند. شهریه مهدهای کودک هم مشمول همین موضوع است و تا زمانی که بخشنامه های اجرائی نهایی نشود درباره ضوابط آتی نمی توان بطور قطع موردی را اعلام نمود.


ارجاع پیشنهاد الزامی شدن دوره پیش دبستانی به شورای عالی

حکیم زاده درباره الزامی شدن دوره پیش دبستانی اظهار داشت: در این زمینه درخواستی را مطرح کردیم و وزیرآموزش و پرورش به شورای عالی آموزش و پرورش ارجاع داده است. نرخ پوشش پیش دبستانی در کشورهای مختلف نشان میدهد بیشتر کشورها در پوشش پیش دبستانی نرخ بالای ۹۵ درصد دارند. به خصوص در مناطق محروم و دوزبانه بسیار مهمست و امیدواریم بتوانیم کار را جلو ببریم.


ساعات فعالیت مهدهای کودک تغییری نمی کند؛ خانواده ها نگران نباشند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره ساعات فعالیت مهدهای کودک و نگرانی برخی خانواده ها در خصوص تغییر ساعات فعالیت مهدها بعد از واگذاری مسئولیت به آموزش و پرورش اظهار داشت: به این مساله توجه داریم که یک کارکرد مهم مهدکودک کمک به مادران شاغل است. وظیفه ما پشتیبانی از این مساله و ایجاد آرامش برای مادران است. اساسا در برنامه ها تغییری حاصل نمی گردد چون دنبال تصدی گری نیستیم بلکه به دنبال این هستیم که بحث تعلیم و تربیت را پیوسته ببینیم و اهداف تعلیم و تربیت را با اهداف سندتحول بنیادین همسو نماییم. تاکید ما این است که خانواده ها را در سنین زیر ۴ سال توانمند نماییم تا از فضای بهتری برای تعلیم و تربیت برخوردار شوند. تغییری که آرامش خانواده ها را به هم بزند اتفاق نخواهد افتاد.ادامه داردمنبع:

1399/09/29
15:03:13
5.0 / 5
999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین