معلمانی كه برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده ۹ ساعت در راهند

معلمانی كه برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده ۹ ساعت در راهند

به گزارش مدیریت آموزش در شهرستان فریدون شهر استان اصفهان روستایی قرار دارد كه مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه دار در ایران با ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا است و معلمان مدرسه این روستا برای رسیدن به مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه ایران ۹ ساعت زمان؛ ۶ساعت با ماشین و ۳ ساعت پیاده روی می كنند؛ و كل زمستان را در روستا مستقر می شوند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، شهرستان فریدونشهر که در ۲۰۰ کیلومتری غرب استان اصفهان واقع شده با ارتفاع ۲ هزار و ۵۳۰ متر از سطح دریا مرتفع ترین شهر ایران و بام ایران نام دارد. این شهرستان ازنظر جغرافیایی منطقه ای برف گیر بوده روستاهای بسیاری را در برمی گیرد که یکی از آنها روستای هیران است، این روستا مرتفع ترین روستای بدون جاده مدرسه دار ایران بوده و هیچ راه دسترسی عادی به مفهوم واقعی کلمه "جاده" ندارد.
روستای هیران مرز بین سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و لرستان است که از هر سه استان راه کوهستانی و صعب العبور دارد. مدرسه این روستا به صورت کانکسی است و دو آموزگار برای ۲۵ دانش آموز در شش پایه تدریس می کنند.
وزارت آموزش و پرورش درباره این مدرسه اعلام نمود که به علت مسیر صعب العبوری که این روستا دارد از راه فضای مجازی، ارسال درس نامه و محتوای آموزشی برای دانش آموزان تلاش کردیم که از همه ظرفیت ها برای استمرار آموزشی آنها استفاده نماییم. در سفری که به همراه راهبرهای آموزشی به این روستا داشتیم، آزمونی از دانش آموزان گرفته شد تا توانمندی های آنها را در پایه های مختلف بسنجیم، که نتایج نشان داده است تمام آنها آمادگی رفتن به پایه بالاتر رادارند.
بر مبنای اطلاعیه منتشره آموزش و پرورش توضیح داده که با عنایت به این که خانواده های ساکن در این روستا در تابستان به منطقه وَنیجان کوچ می کنند در تابستان هم معلمین در این منطقه به تدریس مشغول می شوند، امسال به علت مساعد بودن آب وهوا کلاس های آنها با رعایت پروتکل های بهداشتی در فضای باز برگزار گردید و معلمان حدود ۴۰ روز در این فضا برای دانش آموزان تدریس کردند.
برای رسیدن به این روستا ۶ ساعت با ماشین راه است، ۳ ساعت هم پیاده روی کوهستانی دارد و در قسمتی از مسیر هم بایستی از اسب و قاطر برای عبور از رودخانه بهره برد.
معلمین مدرسه این روستا جوانان ایثارگری هستند که از روستاهای نزدیک هیران به این روستا آمد و وقتی که در پاییز و با شروع کلاس ها به این روستا می آیند تا فروردین ماه نمی توانند ازآنجا بیرون بروند چونکه هوا سرد می شود و هیچ مسیری برای عبور و مرور وجود ندارد.
در همین رابطه آموزش و پرورش اعلام نموده، با همکاری یکی از خیران، مدرسه پیش ساخته شده که مانند یک مدرسه آجر یا بتنی برای این روستا در نظر گرفته شده است. به علت اینکه که نمی گردد از راه مسیر جاده ای، سازه این مدرسه را به روستای هیران رساند با همکاری اداره کل نوسازی در حال رایزنی با هوانیروز هستیم تا با بالگرد این سازه را به روستا برسانیم. مایحتاج روستا از قبیل آرد، سوخت و... از راه بالگردهای کوچک ارسال می شود اما به علت اینکه وزن این مدرسه پیش ساخته حدود ۸۰۰کیلوگرم است محاسبات دقیقی برای حمل با بالگرد بایستی صورت گیرد تا سازه زیر این بالگرد لنگر نیندازد. با عنایت به این که اهالی روستا حدود ۱۰۰۰ متر از زمین های این روستا را برای راه اندازی مدرسه اهدا کرده اند امیدواریم هر چه سریع تر شاهد برگزاری مدرسه از پیش ساخته شده ۲ کلاسه در این روستا باشیم.1399/09/13
12:43:21
5.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین