كوتاهی در آموزش دانش آموزان استثنایی مشمول عواقب سختی می شود

كوتاهی در آموزش دانش آموزان استثنایی مشمول عواقب سختی می شود

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش وپرورش اظهار نمود: معلم، محتوا، تجهیزات،   فضا، روش های تدریس و شبكه شاد برای دانش آموزان با نیازهای ویژه مناسب سازی شوند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در چهاردهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور که با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت علوم، بنیاد شهید، صداوسیما، سازمان بهزیستی و تعدادی از معاونان حوزه ستادی که از راه ویدیو کنفرانس در این جلسه حضور داشتند و در سالن جلسات ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار نمود: یادگیری مهم ترین و راهبردی ترین امکانی است که به افراد مجال بروز و ظهور می دهد و شکل دادن به زندگی خویش را می دهد تا هویت و شخصیت خودشان را بسازند و در زندگی اجتماعی از حاشیه نشینی، استیصال و انزوا بیرون بیایند و روی پای خود بایستند و به یک شهروند مؤثر تبدیل شوند.
وی ادامه داد: فرصت یادگیری حق مسلم انسان ها است و معتقدم اساس بی عدالتی های اجتماعی ریشه در توزیع نابرابر فرصت های آموزشی دارد؛ ازاین رو نابرابری در این سطح به نابرابری در سطوح دیگر ازجمله؛ قدرت، ثروت و... منجر می شود.
وزیر آموزش وپرورش اظهار داشت: فرصت آموختن جزو حقوق مردم است و برای کسانی که این محرومیت را دارند یا نیازهای متفاوتی دارند این نیاز جدی تر و اولویت بیشتری دارد. در آموزش وپرورش وظیفه داریم شرایط را بگونه ای فراهم نماییم تا این افراد به سادگی بتوانند از حق خودشان برخوردار شوند.
وی افزود: کوتاهی در آموزش دانش آموزان استثنایی غیرقابل گذشت است و مشمول عواقب سختی خواهد بود؛ ازاین رو آموزش این دانش آموزان جزو مأموریت ها و وظایف اصلی آموزش و پرورش است.
حاجی میرزایی واژه مناسب سازی را واژه ای عمیق و دارای ابعاد مختلفی دانست و اظهار نمود: مناسب سازی از فضا، تجهیزات، معلم، محتوا، روش های تدریس و حتی دانش آموزان هم کلاسی با دانش آموزان با نیازهای ویژه را شامل می شود؛ ازاین رو افرادی که با این دانش آموزان زندگی می کنند باید آداب تعامل با آنها را بیاموزند و خانواده ها هم باید بتوانند نقش خودشان را به درستی ایفا کنند.
وی بر تلاش بیش ازپیش در امر مناسب سازی تاکید و اظهار داشت: دستگاههای مسئول متناسب با تخصص خود در این خصوص تفکیک وظایف شده اند اما باید بتوانیم ترکیبی ایجاد نماییم که از صفرتا صد مساله آموزش و پرورش را تحت پوشش قرار دهیم.
عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: باید مساله دانش آموزان استثنایی را از قبل از تولد تا طول زندگی موردتوجه قرار دهیم تا باهم ترکیب شویم و تقسیم کار نماییم و آن قسمت که به ما مرتبط می باشد به درستی انجام دهیم و مکمل یکدیگر باشند.
وی ادامه داد: یکی از کاستی های مدیریتی عدم توفیق در ترکیب ها است و این مساله در دنیا هم وجود دارد ازاین رو با یک نگاه یکپارچه به کل موضوع، مناسب سازی را قسمتی از کار می دانیم.
وزیر آموزش وپرورش شبکه شاد را فرصتی برای امکان ارتباط گسترده و منظم دانست و تصریح کرد: در شبکه شاد یک کانال ویژه اولیای دانش آموزان داریم که ۴میلیون عضو دارد و هر هفته بیشتر از چند میلیون بار مطالب در رابطه با خانواده ها در آن بارگذاری شده و مورد بازدید قرار می گیرد.
وی بر استفاده از ظرفیت شبکه شاد در مناسب سازی تاکید و اظهار داشت: مناسب سازی شبکه شاد برای عرضه خدمات و سرویس به دانش آموزان با نیازهای ویژه جز اولویت ها است.
حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: مدرسه تلویزیونی ایران از آغاز سال تحصیلی به زبان اشاره مجهز شده است و صداوسیما کاملاً آماده همکاری در این حوزه است و می توانیم مناسب سازی های بیشتری را انجام دهیم.
وی اظهار داشت: جذب نیروی حوزه آموزش وپرورش استثنایی را موردتوجه قرار داده ایم و از مجموع ۳۲هزار نیرویی که مجوز استخدام آنها را دریافت کردیم، ۱۱۴۳نفر را به آموزش وپرورش استثنایی اختصاص دادیم که از این تعداد ۳۳۲نفر زن و ۵۸۸نفر مرد و ۲۲۳نفر مابقی هم می تواند از آقایان و یا خانم ها باشند و اساسا سهمیه ها محفوظ خواهد بود و مانند سال قبل که ۵۴۳سهمیه اختصاص داده بودیم اما تکمیل نشد در صورت عدم جذب این افراد، سهمیه همچنان محفوظ خواهد بود تا نیروی انسانی مناسب تأمین شود.
عضو کابینه تدبیر و امید اظهار داشت: همه ادارات و مدارس باید برای افراد با نیازهای ویژه مناسب سازی شود و این مورد با عنایت به گستردگی آموزش وپرورش کار آسانی نیست اما ضروری می باشد. باید برآورد کاملی از نیازها صورت گیرد و بعد از اولویت بندی از ظرفیت آموزش وپرورش، خیرین و شهرداری ها استفاده گردد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، او در آخر از تصمیم های ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی استقبال کرد و اضافه کرد: در این حوزه همکاری می نماییم و جهت راه اندازی سامانه معبر کمک خواهیم کرد.
منبع:

1399/09/02
20:46:54
5.0 / 5
1182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین