به پیشنهاد آموزش و پرورش؛

لایحه رتبدی بندی حرفه ای معلمان در هیئت دولت بررسی می شود

لایحه رتبدی بندی حرفه ای معلمان در هیئت دولت بررسی می شود

به گزارش مدیریت آموزش وزارت آموزش و پرورش به منظور ایجاد سازوكار قانونی برای افزایش انگیزه شغلی و ارتقای صلاحیت های معلمی و متناسب سازی نظام پرداخت ها، لایحه رتبه بندی معلمان را به هیئت دولت عرضه كرده است.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، به استناد جزء (۲) بند (الف) ماده (۶۳) قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است برای ایجاد تحول در نظام تعلیم و تربیت «نظام رتبه بندی معلمان و استقرار نظام پرداخت ها بر طبق تخصص با شایستگی­ ها و عملکرد رقابتی مبتنی بر نظام رتبه بندی معلمان و مهندسی نیروی انسانی» را طبق سند تحول و نقشه جامع علمی کشور با تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب بودجه سنواتی تهیه نماید.
اگرچه در عمل به این تکلیف قانونی، دو مصوبه­ هیئت وزیران در سالهای ۱۳۹۴ و ۱۳۹۸ به رتبه بندی حرفه ای معلمان اختصاص یافته است اما از آنجائیکه سازوکارهای پیش ­بینی شده در مصوبات مورد اشاره، ماهیت دائم داشته و می بایست مستند به قانون، فرآیندهای خودرا اجرائی و مستقر نماید، تدوین پیش نویس قانونی رتبه بندی حرفه ای معلمان می تواند ضمن تعیین صلاحیت ها، نحوه سنجش صلاحیت و اختصاص به رتبه حرفه ای، ساختار اجرائی این مساله را نیز به روشنی تعریف و ارائه نماید.
بنابراین باتوجه به موارد بالا و نظر به اهمیت موضوع، وزارت آموزش و پرورش متن پیشنهادی «لایحه رتبه بندی حرفه ای معلمان» را به هیئت دولت ارائه کرده است.
طبق لایحه پیشنهادی، بمنظور ایجاد سازوکار قانونی برای افزایش انگیزه شغلی، کسب و ارتقای صلاحیت های معلمی و همین طور متناسب سازی نظام پرداخت ها بر طبق شایستگی ها و نتایج عملکرد رقابتی معلمان مطابق نظام سنجش صلاحیت های عمومی، تخصصی و حرفه ای، مبادرت به سنجش صلاحیت های مذکور از طرف کانون های ارزیابی در یک بازه زمانی حداقل سه ساله می شود که متناسب با نتایج حاصله، افراد موفق به کسب، ارتقا، توقف و تنزل رتبه و تغییر مسیر شغلی می شوند و متناسب با آن از مزایای مالی با عنوان فوق العاده خاص بهره مند می گردند.
همچنین در این لایحه ۵ رتبه در نظر گرفته شده که امکان بهره مندی حائزان رتبه های ۱ تا ۵ به ترتیب از ۰/۵ تا ۱ / ۲ امتیازات حق شغل و شاغل با عنوان فوق العاده خاص میسر است.
لازم به ذکر است، در اولین مرحله همه معلمان در یک بازه زمانی سه ساله مورد سنجش قرار گرفته و درصورت احراز شایستگی های لازم، در رتبه یک قرار خواهند گرفت. از نقاط قوت این لایحه می توان به موضوع گواهینامه صلاحیت معلمی اشاره نمود که پیش شرط، اشتغال به حرفه معلمی بوده و حداکثر هر ۵ سال به روزآوری می شود.
گفتنی است، لایحه مزبور مراحل بررسی خودرا در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت طی می کند.


منبع:

1399/08/25
12:53:17
5.0 / 5
1253
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین