وزیر آموزش و پرورش اعلام كرد

تاثیر كرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی

تاثیر كرونا بر شیوع بیشتر پدیده چاقی

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینكه چاقی، محصول سبك زندگی ماست كه بر میزان تحرك و پویایی افراد اثر گذاشته است، اظهار داشت: در این میان كرونا بر كم تحركی جمعی افزوده و خانه نشینی و كم تحركی به شیوع بیشتر پدیده چاقی كمك كرده است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم افتتاحیه طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان و افتتاح نمایشگاه آن که به صورت ویدئو کنفرانس انجام شد با اعلان اینکه دو تا ۹ درصد هزینه های سلامت، صرف نتایج چاقی می شود که در دهه های اخیر افزایش یافته و بیش از دو برابر شده است، اظهار داشت: پدیده چاقی بین نیم تا ۱.۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورها را هدر می دهد.
وی ادامه داد: هزینه درمان خانواده های دارای افراد چاق ۳۷ درصد بیش از سایر خانواده هاست. ۶۰ درصد دیابت و ۱۸ درصد بیماریهای قلبی ناشی از اضافه وزن است و افراد چاق دو برابر بیشتر دارو مصرف و یک و نیم برابر بیشتر به پزشک مراجعه می کنند. میزان بستری آنها بیشتر و میزان از کارافتادگی شان دو برابر بیشتر است. همین طور امید به زندگی شان چهار تا ۱۰ سال کمتر از سایرین است و این آمارها نشان میدهد با پدیده بزرگ و خطرناکی روبه رو هستیم که باید برای آن تدبیر کرد.
وزیر آموزش و پرورش با اعلان اینکه موظف هستیم به سلامت جسمی و روحی دانش آموزان نیز حساس باشیم و نسبت به آن عکس العمل نشان دهیم اظهار داشت: تربیت متوازن و هماهنگ تربیتی است که در کنار توجه به قوای ذهنی و دانش، سلامت دانش آموزان را هم تحت مراقبت قرار می دهد.
حاجی میرزایی افزود: این مشکل محصول سبک زندگی ماست که بر میزان تحرک و پویایی افراد اثر گذاشته است. در این میان کرونا بر کم تحرکی جمعی افزوده و خانه نشینی و کم تحرکی به شیوع بیشتر پدیده چاقی کمک کرده است.
وی با اعلان اینکه طرح کوچ منوط به غربالگری سراسری است که آمارها حکایت از استقبال خوب استانها و خانواده ها دارد اظهار نمود: ما انسان ها یک دایره نیازهایی برای سلامت جسمی و روحی داریم. در مقابل آن تقاضاها و خواسته هایی داریم که برای تحقق آنها تلاش میکنیم. وضعیت مطلوب وضعیتی است که دایره نیازها و خواسته ها با همدیگر منطبق شوند.
وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اگر این دو دایره از همدیگر فاصله گرفتند وضعیت نگران کننده می شود. اینکه چگونه می توانیم نیازهای افراد را در سبد تقاضای آنها قرار دهیم یک پروسه خلاقانه و پیچیده نیاز دارد.
حاجی میرزایی با اشاره به اینکه مسئولیت دینی، شرعی و اجتماعی همه ما اقتضا می کند که در این دوران با تمام توان برای آموزش، پرورش و سلامت دانش آموزان تدبیر نماییم و در میدان حضور داشته باشیم عنوان کرد: باید به دانش آموزان کمک نماییم. این مهم نیازمند وجود نیروهای خستگی ناپذیر است که توانایی لازم را برای برقراری ارتباط صمیمانه و نزدیک با دانش آموزان را دارا هستند و خلاقیت و توانمندی دارند.
وی ادامه داد: مجموعه ای از تلاش ها و کوشش ها برای اجرای این طرح در کشور صورت گرفته و امیدوارم در اسفندماه نه فقط به اهداف تعیین شده برسیم، بلکه از اهداف پیشی بگیریم. اگر بتوانیم سبک زندگی و الگویی را در دانش آموزان نهادینه نماییم که در چارچوب آن پویا و فعال باشند در تمام زندگی شان اثر خواهد گذاشت.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اگر حالا انتخاب درستی صورت بگیرد، مابقی انتخاب های ما در طول زندگی اصلاح خواهد شد، اظهار داشت: این کار را نمی توانیم به خوبی پیش ببریم مگر آنکه خانواده ها و انجمن اولیا و مربیان پای کار بیایند. همین طور باید از ظرفیت تمام معلمان بهره مند شد. باید زمینه های شوق آفرینی و تقویت انگیزه دانش آموزان را فراهم نمود.
حاجی میرزایی اضافه کرد: اجازه ندهیم که تعطیلی آموزش حضوری، مانع اجرای شایسته و سنجیده این طرح شود. کسی که مسئول غربالگری و کنترل دانش آموزان است باید هر هفته کنترل کند و با مدارس و خانواده ها پیوند برقرار کند.
وی با اشاره به تغییر زیست بوم آموزشی در دوران کرونا، اصرار کرد که ارزیابی نهایی ما در آخر سال این است که آیا توانستیم مسیر جایگزین را به شکلی بپیماییم که به نتایج مورد انتظار برسیم؟ اگر این مهم اتفاق نیفتد فرصت سوزی کرده ایم. همکارانم در استانها روی تک تک دانش اموزان حساس و پیگیر وضعیت تک تک آنها باشند. لازم است همه دانش آموزان تحت غربالگری قد و وزن قرار بگیرند.
منبع:

1399/08/06
13:13:43
5.0 / 5
1897
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین