یادداشتی از كریم دلفانی:

چرا برخی مخالف حضور طلاب در آموزش و پرورش هستند؟!

چرا برخی مخالف حضور طلاب در آموزش و پرورش هستند؟!

مدیریت آموزش: چرا برخی خواسته و ناخواسته بر طبل مخالفت برای حضور طلاب در آموزش و پرورش می زنند؟ اگر دوستان را به عدم شناخت از تحولات حوزه علمیه متهم نمائیم گزافه نیست.خبرگزاری مهر، گروه دین و اندیشه - کریم دلفانی*: ماجرا از آنجا آغاز شد که سازمان امور اداری و استخدامی کشور در دفترچه آزمون استخدامی، طلاب دارای مدرک سطح دو و سه حوزه علمیه را برای انتخاب یکی از ۸ رشته علوم انسانی و احراز صلاحیت شغل معلمی در رشته های "دبیری عربی، مربی امور تربیتی، دبیری معارف اسلامی، آموزگاری ابتدایی، دبیری ادبیات فارسی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری تاریخ و دبیری فلسفه" مجاز دانست تا در صورت پذیرش و طی مراحل قانونی در همان رشته ای که قبول شده اند به استخدام آموزش و پرورش درآیند.
مجموعه پذیرفته شدگان ازجمله طلاب بعد از قبولی در آزمون استخدامی که توسط سازمان سنجش و آموزش کشور برگزارمی شود و احراز صلاحیت علمی و حرفه ای که در مصاحبه تخصصی کسب می شود، دوره یک ساله مهارت آموزی (ماده ۲۸ اساسنامه فرهنگیان) را در دانشگاه فرهنگیان گذرانده و پس از اختتام دوره بعنوان معلم در آموزش و پرورش استخدام می شوند.
اعلام این خبر همان و سیل بیانیه ها و نامه های سر گشاده به مسئولین آموزش و پرورش و دیگر نهادهای مرتبط همان، که چه خوابیده اید و مملکت و کشور به دست غیر متخصصان افتاده است!، یکی بر غربت زبان و ادبیات فارسی گریست و نامه نوشت، دیگری برمهجور بودن علوم اجتماعی افسوس خورد و آن یکی هم بر خطر افول دروس تاریخ و فلسفه و … زانوی غم در بغل گرفت.
انجمن های گوناگون به وزیر آموزش و پرورش نامه نوشتند، برخی نخبگان و حتی پیشکسوتان عرصه تعلیم و تربیت از حضور طلاب و روحانیون برای تدریس در این رشته ها اظهار تأسف کردند.
کار را به رسانه ها کشاندند، روزنامه همشهری در اقدامی غیر حرفه ای مصاحبه فرضی با برخی مسئولان حوزه و آموزش و پرورش را با عنوان "ورود غیر متخصص ها به آموزش و پرورش" گزارش داد، سایت عصر ایران بدون شناخت کافی از تحولات حوزه، سلسله گزارشات و یادداشت های برخی به اصطلاح متخصصین را به شکلی دیگر منتشر نمود و این مصوبه قانونی را به باد انتقاد گرفت، سایت صدای معلم با گزارشی دیگر ادبیات فارسی را رنجور دانست، در فضای بی رحم مجازی آنچه در شأن یک فرهنگبان نبود بر زبان راندند و قلم فراسایی نمودند تا از وقوع بحران اضمحلال ادبیات، فلسفه، تاریخ و… در آموزش و پرورش آن هم توسط طلاب حوزه علمیه جلوگیری کنند!
اما واقعیت چیست و چرا برخی خواسته و ناخواسته بر طبل مخالفت برای حضور طلاب در آموزش و پرورش می زنند؟ اینکه نامه نویسان و بیانیه دهندگان و گزارشگران رسانه ها را متهم به عناد و یا خدای ناخواسته تخریب حوزه و روحانیت نماییم، شاید از انصاف به دور باشد، اما اگر دوستان اندیشمند و صاحب قلم و کرسی تدریس در دانشگاه های مطرح کشور را به عدم شناخت از تحولات حوزه علمیه متهم نمائیم گزافه نیست.
گرچه حوزه علمیه از قدیم الایام بیش از هزار سال است مهد علوم دینی و انسانی بوده و از افتخارات مکتب حضرت امام جعفر صادق مقابل السلام همگام بودن با تحولات دنیا از آغاز تا کنون است، اما با پیدایش انقلاب اسلامی رسالت حوزه وعالمان و اندیشمندان آن متفاوت شد و با حمایت مراجع عظام تقلید و در رأس آنان حضرت امام خمینی "ره" روند آموزش و پژوهش و نیز تحصیل در حوزه به سمت نیازهای مبرم جامعه اسلامی پیشرفت و اینک در عصر زعامت رهبر معظم انقلاب و حضرات آیات و مراجع عظام تقلید، شاهد پیشرفت های خیره کننده حوزه علمیه در عرصه علوم انسانی و حتی زبان های خارجی دنیا هستیم که تشریح دستاوردهای حوزه در این مقال نمی گنجد، اما از باب " مَا لَا یُدْرَکُ کُلُّهُ لَا یُتْرَکُ کُلُّه " گوشه ای از ظرفیت های بی بدیل حوزه امروز برای گرامیانی که از سر دلسوزی حضور طلاب فاضل در رشته های مورد نظر را غیر تخصصی می دانند بیان می شود.
طلاب امروز حوزه علمیه ضمن اعتقاد راسخ به فقه جواهری با درک شرایط زمان و مکان بعد از گذراندن سطح یک حوزه که شش سال به طول می انجامد به تناسب علاقه و گرایش خود در رشته های تخصصی ادامه تحصیل می دهند و همزمان نیز در مراکز علمی مطرح حوزوی و دانشگاهی مدارج علمی و آکادمی را طی می کنند. بد نیست سری به دانشگاه باقرالعلوم (ع) زیر نظر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بزنید و نگاهی به گروه های علمی آن و نیز فارغ التحصیلان داشته باشید و تحولات حوزه در رشته های مورد انتقاد را رصد کنید آنگاه بانگ واویلا سر دهید!
دانشگاه حوزوی باقرالعلوم (ع)
این دانشگاه نهادی حوزوی، آموزشی و علمی است که در سال ۱۳۶۳ با عنوان مؤسسه آموزش عالی باقرالعلوم (ع) بمنظور بالا بردن سطح آگاهی های سیاسی طلاب در زمینه های جهان اسلام، ایران و روابط بین الملل به دستور حضرت امام خمینی (ره) شروع به کار کرد و اینک شاهد حضور فارغ التحصیلان این دانشگاه در مجامع ملی و بین المللی هستیم. این دانشگاه دارای گروهای علمی نظیر فرهنگ، علوم اجتماعی و رفتاری، مدیریت راهبردی، مطالعات فرهنگی و ارتباطات، تاریخ تمدن، مطالعات سیاسی، فلسفه و کلام، اخلاق و معارف اسلامی، فلسفه، فقه مضاف و نیز دارای گروه علمی زبان های خارجی از جمله؛ انگلیسی، عربی، فرانسه، آلمانی و… می باشد که فارغ التحصیلان این رشته ها نه فقط شایسته حضور در آموزش و پرورش هستند، بلکه کرسی های تدریس دانشگاه ها را نیز در اختیار دارند.
مراکز تخصصی حوزه علمیه
از دیگر ظرفیت های بی بدیل حوزه علمیه، مراکز تخصصی در رشته های گوناگون می باشد که هم اینک شاهد تحصیل بیش از ۳ هزار طلبه در رشته هایی چون، تاریخ، فلسفه، علوم اجتماعی، فقه مضاف، فقه معاصر، فقه تربیت، تفسیر، قضا، مشاوره … و زبان های خارجی می باشیم. تا حالا دوهزار پایان نامه تخصصی دفاع شده و همین تعداد نیز در حال دفاع است؛ همین طور حدود یک هزار کتاب که عمدتاً تخصصی هستند در این مراکز به چاپ رسیده است، تدوین حدود ۱۸۰ متن آموزشی، انتشار ۱۴ مجله تخصصی و ترویجی، تولید ۸۰ نرم افزار، راه اندازی ۵۰ سایت اینترنتی و برگزاری صدها کارگاه تخصصی از دیگر دستاوردهای مراکز تخصصی حوزه علمیه می باشد.
مرکز تخصصی آموزش زبان های خارجی حوزه علمیه
از دیگر تحولات شگرف در حوزه علمیه توسعه علوم آل الله به زبان های مختلف جهان و نیز آموزش تخصصی زبان به طلاب خوش فکر، جوان، مستعد و انقلابی در دو دهه اخیر بوده است، حال اگر طلبه ای با فرض گذراندن دوره های تخصصی تدریس، مکالمه و ترجمه زبان های خارجی در آزمون استخدامی برای دبیری زبان انگلیسی، عربی و … شرکت نماید آیا رواست به صِرف اینکه چون در حوزه علمیه درس خوانده است نظام تعلیم و تربیت از این فرصت محروم بماند! بهترین اساتید زبان های خارجی در هر زبان بین المللی که انتخاب می کنید را به مدرسه معصومیه قم دعوت می کنم تا در یک فضای علمی خلاقیت های خود در عرصه زبان های خارجی را در محضر اهل فن و فضل به نمایش بگذارند، برای اینکه مرکز زبان حوزه علمیه قم الان در آموزش، مکالمه و نیز فن ترجمه در زبان های عربی، انگلیسی، فرانسه، اسپانیولی، اردو، چینی، مالایو، روسی، ترکی و آلمانی و… ناگفته های زیادی برای مجامع علمی کشور دارد.
پدیده عظیم حوزه علمیه خواهران
منتقدان حضور طلاب در آموزش و پرورش در رشته های مورد نظر، بد نبود ابتدا سری به سایت حوزه علمیه خواهران و تنوع رشته های تحصیلی آن می زدند و عناوین رشته های دروس تخصصی همچون رشته "تربیت دینی کودک و نوجوان" برای طلاب سطح سه را ملاحظه می کردند آنگاه اگر از مواد درسی دانشگاه برای معلم تربیتی غنی تر نبود داد سخن سر دهند.
دروس تخصصی تربیت دینی کودک و نوجوان
تعلیم و تربیت در قرآن و روایات، ساحت شناسی تربیت در اسلام، فقه تربیت دینی کودک و نوجوان، تحول دینداری کودک و نوجوان با تاکید بر رویکرد اسلامی، نظریه های تحول دینداری و نقد آن، فلسفه تربیت دینی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی بازی، فنون مراقبت و نگهداری کودک و نوجوان، فنون کلاس داری کودک و نوجوان، روش های آموزش اعتقادات دینی، کارورزی، مشاوره کودک و نوجوان، مهارت های هنری تربیت کودک و نوجوان، مهارت های تفکر و خلاقیت، کارورزی تربیت دینی کودک و نوجوان، متون تخصصی عربی و انگلیسی، و دیگر مواد آموزشی که اگر نگوییم غنی تر، بلکه هم تر از آنچه برای یک معلم در مراکز تربیت معلم یا دانشگاه فرهنگیان در نظر گرفته شده است می باشد و برای تعلیم و تربیت کودک و نوجوان کاربردی تر است.
حال قضاوت کنید اگر بانوانی از حوزه علمیه که از این رشته فارغ التحصیل شده اند برای آموزگاری ابتدایی در یک رقابت علمی برابر شرکت نمایند، کجای آن غیرتخصصی است که این گونه وقت ذی قیمت خودرا صرف می نمایید و از آبرو و تخصصی که برای آن عمر گران بهایتان را گذاشته اید هزینه می کنید، تا اذهان عمومی و نیز ذهن مسئولین مربوطه به شکلی مشتبه شود که گویی فاجعه ای در حال رخ دادن است!
بس است! اینها فقط قطره ای از دریای توانمندی های حوزه علمیه و قشر فرهیخته روحانیت است و معترضان به مصوبه قانونی سازمان امور استخدامی کشور را به رعایت عدل و انصاف و نیز مطالعه فراگیر درباب جایگاه علوم انسانی در حوزه علمیه به ویژه در چند دهه اخیر دعوت می کنم تا خدای نکرده مرتکب تخریب یا تحقیر ناخواسته قشری نشوند که مردم آنان را نماد دیانت می دانند.
و آخر دعوانا أَنِ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین
* طلبه حوزه علمیه قم


منبع:

1399/07/20
14:37:44
5.0 / 5
1641
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین