رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی خبر داد

آغاز مطالعات رسمی روی دیرآموزان

آغاز مطالعات رسمی روی دیرآموزان

به گزارش مدیریت آموزش رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با اشاره به اینكه یكی از برنامه های جدی این سازمان افزایش گروه های هفتگانه تحت پوشش است، اظهار داشت: مطالعات رسمی افزایش طیف های تحت پوشش با مطالعات روی دیرآموزان شروع شده است و هدف آن افزایش افراد تحت پوشش تعلیم و تربیت استثنایی است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، سید جواد حسینی در مراسم کلنگ زنی راه اندازی مدرسه ۱۲ کلاسه خیر ساز ویژه دانش آموزان با صدمه ذهنی اسلامشهر که با حضور مدیر کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران و خیر مدرسه ساز مهندس فرشچی برگزار گردید اظهار نمود: بر مبنای آمایش سرزمینی ۲۱۰ مدرسه استثنایی در کشور مورد نیاز است که ۱۵۰ مدرسه از این تعداد تا آخر سال کلنگ زنی خواهد شد و هم اکنون این مدرسه نود و هشتمین مدرسه از ۱۵۰ مدرسه است که کلنگ زنی یا افتتاح شده است.

وی اضافه کرد: امروز امتداد نیکویی و بصیرت را کلنگ زنی خواهیم کرد و این کلنگ زنی در ادامه طرح «از خشت تا بهشت» و آغازی خوب برای انجامی مطلوب است که هفت ماه پیش شروع شد.

معاون وزیرآموزش و پرورش با اشاره به اینکه سه مدرسه دیگر هم در شهرستان های استان تهران ساخته خواهد شد، اظهارکرد: ۱۵۳ هزار دانش آموز استثنایی در هفت طیف تحت پوشش تعلیم و تربیت استثنایی قرار دارند.

حسینی با اشاره به اینکه باید تلاش نماییم هر چقدر بیشتر دانش آموزان استثنایی را از تفکیک به سمت تلفیق و فراگیر سازی هدایت نماییم، اظهارکرد: تا جایی که امکان پذیر است این دانش آموزان باید با دیگر دانش آموزان عادی درس بخوانند و یک مدرسه استثنایی پشتیبان چندین مدرسه که دانش آموزان استثنایی را پذیرش کرده اند، قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: آرمان نهایی ما حرکت از سمت تلفیق به سمت فراگیر سازی است و آن زمانی است که تمام ارکان نظام مدرسه آنچنان آمادگی پیدا کنند که پذیرای انواع مختلف دانش آموزان باشند و دیگر انواع مدرسه ها در نظام آموزشی حذف شود و یک نوع مدرسه داشته باشیم.

حسینی خاطرنشان کرد: اینگونه مدارس باید قدرت پیاده سازی انواع روش های آموزشی برای اساس تفاوت های فردی دانش آموزان مختلف از تیز هوش تا با نیاز ویژه را داشته باشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به بسته تحولی مدرسه انطباقی اظهار داشت: امسال یک مدرسه الگویی پذیرا و یک مدرسه اتیسم در هر استان از تمام ابعاد فیزیکی تجهیزاتی، محتوایی، معلمان، دانش آموزان عادی و والدین برای حضور دانش آموزان با نیازهای ویژه مناسب سازی خواهد شد تا این مدارس بتوانند الگویی برای دیگر مدارس باشند.

حسینی با طرح این سوال که آیا نظام تعلیم و تربیت تمام دانش آموزان با نیازهای ویژه را شناسایی بموقع کرده و است و تحت پوشش تعلیم و تربیت استاندارد قرار می دهد، اظهارکرد: پاسخ به این سؤال حالا منفی است چونکه همه دانش آموزان با نیازهای ویژه بموقع شناسایی نشده اند و تحت تعلیم و تربیت استاندارد و مداخلات بهنگام قرار نمی گیرند.

وی اضافه کرد: برای حل این مشکلات در سازمان آموزش و پرورش استثنایی بسته تحولی مداخلات به هنگام طلایی بر مبنای آموزه ای سند تحول بنیادین تدوین و اجرایی شده است.

حسینی خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش استثنایی از بدو تولد کودکان با نیاز ویژه را تحت پوشش تعلیم و تربیت قرار می دهد و پیش دبستانی در آموزش و پرورش استثنایی بر خلاف آموزش و پرورش استثنایی الزامی و امکان دارد از بدو تولد هم باشد.

معاون وزیرآموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی از برنامه های جدی سازمان آموزش و پرورش استثنایی افزایش گروه های هفتگانه تحت پوشش است، اظهار نمود: مطالعات رسمی افزایش طیف های تحت پوشش با مطالعات روی دیرآموزان شروع شده است و هدف آن افزایش افراد تحت پوشش تعلیم و تربیت استثنایی است.

وی اضافه کرد: ارتقای تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه و گسترش عدالت ترجیحی آموزشی همچون برنامه هایی است که به جد در آموزش و پرورش استثنایی در حال پیگیری است.

حسینی در ادامه با اشاره به اینکه آموزش و پرورش استثنایی پنج تا ۱۰ برابر امکانات بیشتر از آموزش و پرورش عادی نیاز دارد، اظهار نمود: استاندارد سرانه فضای آموزشی در آموزش و پرورش عادی ۸.۳ متر مربع است و این استاندارد در آموزش و پرورش استثنایی ۲۸ متر مربع است که هم اکنون این عدد در استثنایی ۱۰ متر مربع است و همت همه خیرین را می طلبد.

وی اضافه کرد: خیرین در قلب آموزش و پرورش جای دارند و ۳۰ درصد مدارس با همت خیرین ساخته شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان آموزش و پرورش استثنایی، این مدرسه ۱۲ کلاسه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع و با زیر بنای بیشتر از ۱۰۰۰ متر مربع برای دوره های پیش دبستانی و ابتدایی پسران صدمه دیده ذهنی در اسلامشهر با همت خیر مدرسه ساز مهندس فرشچی ساخته خواهد شد علاوه بر ساخت مدرسه در کنار ساختمان آموزشی، سه سوئیت برای اسکان و اقامت های اقتضایی دانش آموزان راه اندازی خواهد شد.

منبع:

1399/07/19
11:46:22
5.0 / 5
1612
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین