كاهش ۱ و نیم میلیون نفری تعداد بیسوادان كشور

كاهش ۱ و نیم میلیون نفری تعداد بیسوادان كشور

مدیریت آموزش: ​​​​​​​رئیس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام نمود: نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال بیشتر از ۹۵ درصد است كه در ۱۲ استان كشور این نرخ به بیشتر از ۹۷ درصد رسیده است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، علی باقر زاده در حاشیه یادواره شهدای سواد آموزی قزوین در جمع خبرنگاران اضافه كرد: در فاصله سالهای۹۰ تا ۹۵ موفقیت های خوبی در حوزه سواد آموزی كشور بدست آمد به صورتی كه شاهد رشد۲.۸۶ درصد نرخ باسوادی بودیم كه حدود ۱۴ برابر مدت مشابه خود در سالهای ۸۶ تا ۹۰ و سه برابر میانگین رشد باسوادی جهان در میان سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ است.
وی افزود: حدود یك و نیم میلیون نفر از تعداد بیسوادن كشور كاهش یافته كه اتفاق خیلی مهمی است.
باقر زاده با اشاره به ریشه كنی بیسوادی در دنیا اظهار داشت: بیسوادی در همه كشورها زمان بر بوده به صورتی كه خیلی از كشورهای غربی و اروپایی همچنان با این معضل درگیر هستند و هیچ كشوری تابحال فعالیت سواد آموزی خودرا تعطیل نكرده به صورتی كه با اشكال و اهداف مختلف بدنبال آن هستند.
وی با اشاره به اینكه عدم تقاضای اجتماعی مهم ترین علت برای كند شدن روند با سوادی است، افزود: دولت با احداث تمام زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری امكان ادامه تحصیل و باسوادی را برای تمام گروه های سنی فراهم نموده اما مساله مهم این است كه مردم باید خودشان این تقاضا را داشته باشند.
باقرزاده با اشاره به تمهیدات وزارت آموزش و پرورش برای ارائه خدمات آموزشی حتی به دورافتاده ترین نقاط كشور، افزود: در سال تحصیلی جاری حدود ۲۰۰ مدرسه كشور تنها با یك دانش آموز فعال است كه این در دنیا بی نظیر است.
وی با اشاره به اینكه جذب ۱۰۰ درصدی كودكان بازمانده از تحصیل آغازین شرط برای ریشه كنی كامل بی سوادی است، اظهار داشت: این سوژه یك مساله كاملا اجتماعی بوده و نیازمند آن است تا دستگاه های متولی چون بهزیستی و كمیته امداد در جهت شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل تلاش كنند.
باقرزاده اشاره كرد: عمده موارد مربوط به ترك تحصیل دانش آموزان در دوره زمانی اواخر خردادماه تا مهر ماه اتفاق می افتد و اگر در اواسط سال باشد حتما با دخالت مدیر و معلمان مدرسه از آن جلوگیری میگردد.
به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وی با اشاره به اینكه ۶۰ درصد از دانش آموزان به خاطر مشكلات اقتصادی مبادرت به ترك تحصیل می كنند، اظهار داشت: با وجود آن كه آموزش و پرورش تمهیدات لازم را از جهت تامین پوشاك و تغذیه بلاعوض دانش آموزان محروم دارد اما همچنان دامنه این مشكل از تامین این موارد كمی فراتر است.
معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: ۳۰ درصد موارد ترك تحصیل باز مربوط به مسایل اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، مهاجرت و فوت والدین است و تنها ۱۰ درصد آن به مدرسه بر می گردد.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی اضافه كرد: برای حل معضل بازماندگان از تحصیل باید بر روی متغیرهای خارجی مداخله شود كه متولی آن هم دستگاه هایی مانند كمیته امداد و بهزیستی هستند تا موانع حضور در مدرسه را بردارند.
باقرزاده با اشاره به اینكه تا اختتام برنامه ششم توسعه باید درصد با سوادی كشور به ۹۸ درصد برسد، اضافه كرد: سازمان نهضت سوادآموزی در كنار برنامه های عمومی، در مناطقی كه بیشترین جامعه هدف بی سواد را دارد برنامه های اختصاصی دیگری را باز دنبال می كند.
1397/09/08
17:22:40
5.0 / 5
4648
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین