تشكیل اتحادیه آموزش عربی به كشورهای اسلامی غیرعرب زبان

تشكیل اتحادیه آموزش عربی به كشورهای اسلامی غیرعرب زبان

مدیریت آموزش: رئیس مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش و دبیركل كمیسیون ملی آیسسكو از انتخاب سه شهر بعنوان پایتخت های اسلامی محیط زیست اطلاع داد و اظهار داشت: اتحادیه آموزش عربی به كشورهای اسلامی غیرعرب زبان در حال شكل گیری است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، غلامرضا كریمی در نشستی خبری به عرضه دستاوردهای سفر نمایندگان وزارت آموزش و پرورش به كشور مراكش و حضور در نشست سازمان اسلامی، آموزشی، علمی وفرهنگی كشورهای اسلامی (آیسسكو ) پرداخت و با اشاره به اینكه آیسسكو در سال ۱۹۸۲ تاسیس شده و ایران ۱۰ سال بعد از تاسیس، به عضویت آن درآمده است اظهار داشت: در ایران كمیسیون ملی آیسسكو در وزارت آموزش و پرورش مستقر است. كمیسیون ملی وظیفه تعامل با سازمان مركزی را برعهده دارد. آیسسكو دو دفتر منطقه ای دارد كه در حیطه آسیایی ۱۲ كشور عضو آن هستند و دفتر منطقه ای منطقه آسیا در ایران است.
وی افزود: در سایه تلاش های دولت تدبیر و امید روابط روان و خوبی با آیسسكو در جریان است و مقرر است حجم ارتباطات خویش را با آیسسكو توسعه دهیم.

دبیركل كمیسیون ملی آیسسكو با اشاره به اینكه به تازگی آیسسكو سی و نهمین اجلاس سراسری و سیزدهمین اجلاس مجمع عمومی خویش را در شهر رباط مراكش برگزار كرد اظهار داشت: هر سه سال یكبار این مجمع عمومی برگزار می گردد و برنامه های سه سال آینده خویش را تصویب می كند.
كریمی اضافه كرد: اجلاس شورای اجرایی هم هر سه سال یكبار تشكیل و عملكرد سال قبل را مرور و برنامه سه سال آینده را مصوب می كند.
وی با اشاره به اینكه در اجلاس مجمع عمومی اسنادی به تصویب می رسد اظهار نمود: در اجلاس اخیر بررسی عملكرد آیسسكو در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ انجام شد. تغییراتی هم در اساسنامه داشتیم و قرار شد اتحادیه موسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب زبانان تشكیل گردد.
دبیركل كمیسیون ملی آیسسكو در این باره اظهار نمود: سال هاست بحث آموزش زبان عربی بعنوان زبان قرآن در آیسسكو مطرح است و موسسات خوبی شكل گرفته اند و برنامه درسی تدوین و برای همه كشورهای اسلامی اجرا شده است و الان اتحادیه ای تحت عنوان موسسات آموزش زبان عربی به غیرعرب زبانان در حال شكل گیری است و موسسات حائز شرایط به عضویت اتحادیه در بیایند.
وی ادامه داد: در واقع از این به بعد یك اتحادیه در آیسسكو دایر می گردد. البته به معنای ترویج یك زبان خاص در كشورهای اسلامی نیست. برآیند ما این است كه با عنایت به دانشكده های مختلف و رشته های عربی كه در ایران داریم بتوانیم نقش فعالی در این اتحادیه داشته باشیم.

كریمی با اشاره به اینكه همینطور سند ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ در شورای اجرایی اجلاس مصوب شد و به تایید مجمع عمومی رسید اظهار داشت: در سه سال آینده یكی از اولویت های اصلی تقویت دیپلماسی آموزشی خواهد بود. تا كنون دولت ها در این زمینه همكاری داشتند ولی از این پس موسسات مردم نهاد و مطبوعات و.. هم امكان همكاری در زمینه دیپلماسی آموزشی دارند.
وی به تبادل استاد و دانشجو در قالب این مصوبه در میان كشورهای اسلامی اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از شاخص های اعتبار بخشی به دانشگاه ها میزان حضور دانشجویان و اساتید خارجی است و با این مصوبه تعامل بین كشورهای اسلامی هم افزایش می یابد و ظرفیتی فراهم می گردد كه یك دانشجو بتواند در یك كشور اسلامی دیگر یك ترم را بگذراند به نحوی كه در دانشگاه اصلی اش مورد پذیرش قرار بگیرد.
رئیس مركز امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش به فعال كردن موسسات غیردولتی هم اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از موضوعات اصلی اجلاس آیسسكو بحث فلسطین بود و با عنایت به انتقال پایتخت سرزمین اشغالی از تل آویو به بیت المقدس عنوان اجلاس قدس شریف انتخاب گردید. از اولویت خارج كردن فلسطین توسط برخی كشور های اسلامی و غیراسلامی از جانب نماینده ایران در این اجلاس مورد انتقاد قرار گرفت.
وی با اشاره به اینكه جلسات و دیدارهایی با نمایندگان كشورهای دیگر انجام و تبادل تجربیات صورت گرفت، به تصمیمی برای انتخاب پایتخت های اسلامی محیط زیست و توسعه پایدار جهان اسلام هم اشاره نمود و اظهار داشت: در سه سال آینده در سه منطقه آسیا، افریقا و كشورهای عربی یك شهر بعنوان پایتخت محیط زیست معرفی می گردد كه با سازمان محیط زیست در این باره تعاملاتی داریم تا ملاك ها را معین و شهر برگزیده را معرفی نماییم.
كریمی افزود: هر كشور چندین شهر را معرفی و گزارش ۲۰ صفحه ای از اقدامات انجام گرفته در این شهرها همچون مدیریت پسماند، حفاظت از طبیعت، مدیریت پایدار خاك، كیفیت هوا، حمل و نقل هوشمند و.... را تهیه می كند. در این گزارش باید شرح اقدامات آینده خویش را هم قید كنند. این شهر باید برنامه هایی برای یكسالی كه بعنوان پایتخت انتخاب می شوند هم داشته باشد. ۱۰۰ امتیاز درنظر گرفته شده و شهرهای حائز شرایط به آیسسكو معرفی می گردند.1397/07/27
22:37:34
5.0 / 5
4397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین