بطحائی: مدارس سرشان را از زیر خاكستر بیرون بیاورند

بطحائی: مدارس سرشان را از زیر خاكستر بیرون بیاورند

مدیریت آموزش: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه مدرسه باید سرش را از زیر خاكستر تمركز گرایی بیرون بیاورد اظهار داشت: تا زمانی كه مدرسه به سطحی از مطلوبیت نرسیده باشد و مدیر مدرسه جای خویش را بعنوان راهبر آموزشی پیدا نكند موفق نخواهیم شد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، سید محمد بطحایی در آیین رونمایی از برنامه نظام سنجش شایستگی های حرفه ای مدیران مدارس كه در اردوگاه باهنر برگزار گردید با تاكید بر اینكه تا مدرسه به سطح قابل قبولی از كیفیت و انتظارتی كه از آن توقع می رود نرسد حتما اقدامات دیگر در حوزه تحول با شكست روبرو خواهد شد اظهار داشت: شاید تلاشهایی كه تا پیش از این و از دهه ۶۰ در عرصه تحول آفرینی انجام شده بسیار قابل توجه بوده اما عموما با شكست مواجه شده و یكی از علل این است كه به ركن مهم مدرسه بی توجهی كردیم.

وی اضافه كرد: حتی اگر بهترین فضاهای آموزشی را بسازیم و بهترین تجهیرات را فراهم و در مدارس استاندارد خود جای دهیم و بهترین برنامه های درسی را طراحی نماییم اما تا زمانی كه مدرسه به سطحی از مطلوبیت نرسیده باشد و مدیر مدرسه جای خویش را بعنوان راهبر آموزشی پیدا نكند موفق نخواهیم شد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه تا زمانی كه اهمیت مدرسه از ادارات آموزش و پرورش بیشتر نشود باور كنید نسل ها می آیند و باز به فكر تحول در این نظام خواهند بود اظهار داشت: هیچ كجا مدارس تا این حد در سطح اجرا كننده محض باقی نمی مانند. ما واو به واو امور را بخشنامه می نماییم و به مدرسه می دهیم و گویی افرادی كه در مدرسه اند افرادی كر و كور و گنك اند كه باید دستشان را بگیریم و راه ببریم. مشخص است در چنین فضایی نمی توانیم در دنیای پیچیده ای كه به سرعت در حال تغییر است پاسخگو باشیم.

وی ادامه داد: در چنین فضایی مدرسه ما به یك محیط كاملا فرسایشی و كسل كننده تبدیل می شود، مقرر است این مدرسه دانش آموز را به مراحلی از حیات طیبه برساند؟ شك نكنید دانش آموز تراز انقلاب از چنین مدرسه ای بیرون نمی آید. مدرسه باید سرش را از زیر خاكستر تمركز گرایی بیرون بیاورد.

بطحایی از تلاش های جهاددانشگاهی قدر دانی كرد و اظهار داشت: اگر به سراغ موسسه ای به جز جهاد دانشگاهی می رفتیم طراحی این پروژه دو سه سال زمان می برد اما جهاددانشگاهی تجارب خوبی داشت و به ما كمك كرد تا آن را به مرحله اجرا برسانیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: امیدواریم پایلوت طرح در سه استان تهران، شهرستانهای تهران به گونه ای پیش برود كه از اول مهر با استقبال خوبی روبرو و توسعه یابد. اكنون در حوزه منابع انسانی ما، متعهدترین و دلسوزترین كاركنان ما مدیران مدارس هستند. در سطح استان ها به مدیران مدارسی برمی خوریم كه از جهات مختلف افراد پرتوان و شایسته ای هستند. امیدواریم این طرح به سرعت زمینه های تحول را فراهم آورد.1397/03/01
20:02:03
5.0 / 5
4759
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین