رئیس سازمان نوسازی مدارس كشور تاكید كرد؛

اولویت استفاده از مصالح داخلی در ساخت مدارس

اولویت استفاده از مصالح داخلی در ساخت مدارس

مدیریت آموزش: رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور تصریح كرد در سال جدید تمام تلاش سازمان ساخت مدارس ایرانی و استفاده حداكثری از مصالح و تاسیسات داخلی است.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، مهراله رخشانی مهر در یادداشتی به نامگذاری سال ۹۷ و لزوم پشتیبانی از كالای ایرانی پرداخته است. در این یادداشت آمده است: رهبر معظم انقلاب هر ساله با طرح مهم ترین اولویت ها و لزوم های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كشور تحت عنوان شعار سال، بدنه مدیریتی و اجتماعی كشور را مخاطب گفتمان راهبردی خود قرار می دهند. نام گذاری سال ۹۷ تحت عنوان پشتیبانی از كالای ایرانی هم مانند یك دهه اخیر نگاهی اقتصادی را هدف گذاری كرده است و نشان می دهداقتصاد و موضوعات مرتبط به آن همچنان اولویت اساسی كشور است.

مردم و مسئولان در تمام سطوح هر دو مورد خطاب پیام های نوروزی رهبر انقلاب بوده اند و هر یك باید به سهم و توان خود در تحقق تكالیف و ماموریت های محوله انجام وظیفه كنند. رهبر انقلاب در سخنرانی امسال در حرم مطهر رضوی گفتند: «كلید حل مشكلات در دست مسئولان و مردم است.» ازاین رو بدیهی است كه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس هم بعنوان متولی اصلی ساخت و تجهیز مدارس همچون سایر دستگاه ها و نهادها، در تحقق شعار سال و سیاستگذاری های رهبر انقلاب نقش آفرین خواهد بود و این نقش آفرینی البته می تواند در بخش هایی هم ظهور و بروز بیشتری داشته باشد بعنوان نمونه در بحث به حداكثر رساندن مشاركت آحاد جامعه برای توسعه كشور، این سازمان ظرفیت ارزشمندی به نام خیرین مدرسه ساز را در كنار خود دارد. ظرفیتی كه طی دو دهه اخیر به صورت سازمان دهی شده با تشكیل مجامع استانی خیرین در ساخت بیش از ۲۰ درصد فضاهای آموزشی در اقصی نقاط كشور مشاركت داشته است و امروز برای این سازمان نوسازی مدارس سرمایه اجتماعی بی بدیل به شمار می آید. بنابراین این سازمان، بیستمین دوره جشنواره های استانی خیرین مدرسه ساز را با رویكرد استفاده حداكثری از این ظرفیت شروع كرده است.

سازمان نوسازی مدارس كشور طی دو دهه اخیر، سرمایه و ظرفیتی پرارزش به نام «خیرین مدرسه ساز» را همگام و همراه خود در ساخت فضاهای آموزشی تجربه كرده است؛ سرمایه ای كه مقام معظم رهبری آن را بعنوان یكی از پدیده های مبارك انقلاب و كشور توصیف كردند از این رو سازمان نوسازی مدارس بر آن است تا با استفاده هدفمند از این ظرفیت، ضمن جذب مشاركت خیرین در ساخت مدارس، نظام آموزشی را هم از دستاوردهای فرهنگی این مشاركت بهره مند كند.

در مورد ترویج مصرف كالاهای داخلی كه شعار سال هم هست هرچند هم اكنون در پروژه های آموزشی، بیشتر از مصالح و تجهیزات داخلی استفاده می گردد لیكن امسال تمام تلاش سازمان بر ساخت مدارس ایرانی و استفاده حداكثری از مصالح و تاسیسات داخلی است والبته به شكل توامان توجه ویژه به تحقق معماری ایرانی اسلامی در ساخت مدارس هم مورد توجه خواهد بود. در بحث اصلاح الگوی مصرف، این سازمان ساخت و توسعه مدارس سبز و مكان یابی مدارس مبتنی بر طرح آمایش سرزمین، توجه به اقلیم و شرایط محلی و نیازسنجی های دقیق را پیگیری و اجرا خواهد نمود.در مورد تاكیدات رهبر انقلاب بر مفاهیمی چون فرهنگ جهادی وضرورت گفتمان سازی در این حوزه به منظور تسریع در روند توسعه كشور، خوشبختانه عملكرد سازمان و ادارات كل استانی دراین عرصه و بخصوص در تعامل با خیرین مدرسه ساز افتخار آفرین بوده است لیكن تلاش مضاعف بر این است كه این خصوصیت ها بعنوان رفتار سازمانی غالب بیش از پیش تقویت شود. سازمان نوسازی مدارس، علاوه برحركت در چارچوب اصول ترسیم شده از جانب رهبر فرزانه انقلاب و شعار پشتیبانی از كالای ایرانی كه برآمده از رویكرد كلی اقتصادی كشور است، در برنامه ریزی های خود قوانین بالادستی همچون سند تحول بنیادین آموزش وپرورش و سند زیر نظام تامین فضا، تجهیزات و فناوری را هم بعنوان هدف گذاری های كلان این حوزه تا افق چشم انداز ۱۴۰۴ با دقت و جدیت دنبال خواهد نمود.

1397/01/18
14:54:35
5.0 / 5
5186
تگهای خبر: توسعه , مدارس , نوسازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین