وزیر آموزش و پرورش درباره حذف مدارس سمپاد به مجلس توضیح داد

وزیر آموزش و پرورش درباره حذف مدارس سمپاد به مجلس توضیح داد

مدیریت آموزش: وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه آموزش مهارت های زندگی جایگزین كلاس های تقویتی آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی می شود، اظهار داشت: برای آموزش دانش آموزان مستعد طرح شهاب تقویت خواهد شد.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از خانه ملت، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نشست بامداد امروز كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، حذف آزمون مدارس سمپاد و نمونه دولتی را عاملی برای بازگشت نشاط و شادابی به دانش آموزان دانست.
این عضو كابینه دولت دوازدهم ضمن تشكر از نمایندگان مجلس برای احساس مسئولیت اظهار داشت: اولویت اصلی برای وزارت آموزش و پرورش، حذف آزمون مدارس استعدادهای درخشان، حذف كتاب های كمك آموزشی و حذف كلاس های آمادگی برای آزمون است؛ ازاین رو نباید نگرانی برای حذف مدارس سمپاد وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه آموزش مهارت های زندگی در مدارس به علت وجود این آزمون ها به فراموشی سپرده شده است، بیان كرد: دانش آموزان وقت كافی برای حضور در خانواده، طبیعت و بهره مندی از مسائل تربیتی را به علت وجود این آزمون ها ندارند؛ از هر ۱۷ دانش آموز تنها یك نفر می تواند وارد این مدارس شود و این خود عاملی برای استرس و اضطراب است.
وزیر آموزش و پرورش بیان كرد: مدارس برای موفقیت دانش آموزان در آزمون ورودی مدارس خاص، برنامه های تربیتی خویش را كنسل می كنند و در بعضی موارد عاملی برای سوءاستفاده سودجویان شده است در حالیكه دانش آموز ۸ ساله نمی تواند این استرس را تحمل كند.
وی با اشاره به طرح شهاب اضافه كرد: این طرح ۴ سال مورد آزمایش قرار گرفت و مقرر است دانش آموزان مستعد بدون جدا كردن و آثار مخرب آن، شناسایی شوند. برای آموزش دانش آموزان مستعد، با این طرح تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته شده است.
بطحایی با اشاره به اینكه فضای مدارس باید تربیتی شود، بیان كرد: در بعضی مدارس به معلمان اجازه صحبت درباره مسائل تربیتی داده نمی گردد، چون كه می گویند وقت كافی برای آماده سازی دانش آموزان برای آزمون ورودی مدارس وجود ندارد؛ حتی بچه ها در پیش دبستانی هم تست كار می كنند و این سوال مطرح است كه دانش آموزان چه زمانی فرصت كافی برای تربیت می یابند؛ در پایه هفتم آزمون ورودی تمام مدارس، اعم از دولتی، غیردولتی، خاص، نمونه دولتی و... حذف می گردد.
وی خاطرنشان كرد: سامانه ای طراحی نموده ایم كه توسط آن شهریه ها و هزینه هایی كه خانواده پرداخت می كنند، بررسی و نظارت می گردد تا سوءاستفاده كنندگان نتوانند از این شهریه ها استفاده كنند و اجحافی برای دانش آموزان به وجود نیاید، خانواده ها نگرانی برای آموزش دانش آموزان مستعد نداشته باشند، آنها را تحت پوشش قرار خواهیم داد.
وزیر آموزش و پرورش دولت دوازدهم در انتها اضافه كرد: مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و خاص، طی ۳ سال آینده حذف می شوند و امكانات این مدارس به مدارس دولتی واگذار می شود؛ با اینكه طرح شهاب اشكالاتی دارد، اما در حال پیشرفت است. قرار بر این است كه دانش آموزان مستعد هفته ای ۲ بار تحت آموزش ویژه و خاص قرار گیرند. این طرح تا اوایل مهرماه سال ۹۷ عملیاتی و ابلاغ می گردد.

1396/12/04
11:56:13
5.0 / 5
4867
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین