زارعی:

امکان لو رفتن سوالات امتحان نهایی وجود ندارد

امکان لو رفتن سوالات امتحان نهایی وجود ندارد

به گزارش مدیریت آموزش، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش اظهار داشت: ارسال سؤالات به صورت الکترونیک از سال ۹۷ شروع شده و از آن سال تابحال به هیچ وجه لو رفتن سؤالات گزارش نشده است.به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر، محسن زارعی در پاسخ به این سؤال که آیا سوالات آزمون نهایی لو رفته است، اظهار داشت: لو رفتن سوالات در آزمون زمانی اطلاق می شود که سوالات یک آزمون پیش از برگزاری آن انتشار یافته باشد و اگر چنین اتفاقی بیفتد، به معنای اینست که امنیت آزمون زیر سوال است و تقلب گسترده می تواند اتفاق بیفتد که در صورت لو رفتن آزمون، باید آزمون مجدداً تکرار شود، چونکه به امنیت آن خدشه واردشده است.
وی افزود: ساز و کاری که ما برای آزمون نهایی برنامه ریزی کرده ایم، در سه مرحله صورت می گیرد که شامل طراحی، اجرا و تصحیح است. در مرحله طراحی سوال، طراحان ۷۲ ساعت پیش از آزمون به قرنطینه رفته و سوالات را طراحی می کنند. بنابراین امکان لو رفتن سوالات در این مرحله وجود ندارد. بعد از این مرحله در همان محل قرنطینه طراحی، سوالات رمزنگاری شده و برای رؤسای حوزه های اجرایی به صورت فایل ارسال می شود، بنابراین تا این مرحله هیچ کس دسترسی به سوالات ندارد و به علت وجود چنین فرایندی می گوئیم هیچ گونه احتمال لو رفتن سوالات وجود ندارد و هیچ گزارشی نداریم که در این مرحله سوالات لو رفته باشد.
زارعی اظهار داشت: در حوزه اجرا، اتاقی بعنوان اتاق قرنطینه تکثیر وجود دارد و دقایقی پیش از آزمون رمز سوالات آزمون نهایی برای رئیس آزمون ارسال می شود و رئیس آزمون این رمز را به اتاق قرنطینه و فردی که در اتاق قرنطینه حضور دارد، عرضه می دهد و متصدی اتاق قرنطینه با دریافت آن رمز قادر خواهد بود تا فایل آزمون را بازکرده و تکثیر نماید. متصدی بعد از تکثیر سوالات، آنها را در داخل پاکت های مهر و موم شده قرار می دهند.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: برای چنددقیقه ای که رمز فایل ها به حوزه اجرا ارسال می شود، اتاق قرنطینه ای طراحی شده است که یک نفر متصدی در آن به صورت قرنطینه حضور دارد، بنابراین بر این اساس مطمئن هستیم در این زمان کوتاه هم امکان لو رفتن سوالات وجود ندارد. بعد از عرضه پاکت سوالات مهر و موم شده به رئیس حوزه اجرا، این پاکت در مقابل دانش آموزان باز می شود، بنابراین هیچ نوع مکان دسترسی به سوالات تا پیش از برگزاری آزمون وجود ندارد.
وی تاکید کرد: ارسال سوالات به صورت الکترونیک از سال ۹۷ آغازشده است و از آن سال تابحال به هیچ وجه لو رفتن سوالات گزارش نشده است.
زارعی با اشاره به اینکه انتشار سوال به معنای لو رفتن سوالات آزمون نهایی نیست، اظهار نمود: در مرحله ای که پاکت آزمون باز می شود و سوالات در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد، امکان دارد در ۵ هزار و ۶۵ حوزه آزمون نهایی تصویری از سوالات گرفته و به فضای مجازی ارسال شود. این چالش فقط برای آزمون های نهایی آموزش و پرورش نیست و در تمامی آزمون های کشور و سراسر جهان هم وجود دارد، اما زمانیکه شرکت کنندگان یک آزمون در محل آزمون حضور دارند و درحال آزمون دادن هستند، نگرانی به جهت اینکه سوالات بعد از آزمون منتشر شود وجود ندارد.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: امکان دارد انتشار سوالات بعد از آزمون نهایی از راه ابزارهای جاسوسی باشد و همان افرادی که این سوالات را منتقل کردند، امکان دریافت پاسخ ها را از راه همان ابزارهای جاسوسی داشته باشند، اما با عنایت به این که امتحانات به صورت تشریحی برگزار می شود، امکان این که کل پاسخ تشریحی یک آزمون با این ابزارها و باوجود مراقبین در سر جلسه آزمون بگونه ای منتقل شود که فرد آزمون دهنده بتواند تمامی پاسخ ها را بنویسد وجود ندارد و اگر این اتفاق بیفتد با بررسی پاسخ ها پس از آزمون میتوان به این مورد پی برد و آنرا کشف کرد و در آزمون دیماه سال قبل افرادی که چنین کاری را انجام داده بودند، شناسایی و برخورد قانونی با آنها را در دستور کار قراردادیم.


منبع:

1402/03/05
14:17:40
5.0 / 5
246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین