گزارش مدیریت آموزش؛

امید والدین بازگشایی مدارس در آبان ماه است

امید والدین بازگشایی مدارس در آبان ماه است

مدیریت آموزش: با سرعت گرفتن واکسیناسیون در جامعه و همین طور واکسیناسیون نوجوانان بنظر می رسد امید والدین برای نزدیک شدن به بازگشایی مدارس بیشتر شده است.گروه جامعه: پس از گذشت ۱۵ روز از مهرماه که دانش آموزان کلاس اولی تقریباً هفته ای دو بار به مدارس رفتند، همانطور که آموزش و پرورش اعلام نموده بود عموم آموزش ها باردیگر در بستر مجازی به کار خود ادامه می دهد؛ همچون آموزش کلاس اولی ها هر چند مقرر است از اول آبان ماه همراه با بازگشایی مدارس باشد. در طول این مدت کوتاه هم تنوع مدارس و روش آموزش ها و رعایت استانداردها بار دیگر خودرا نشان داد و مانند تمام دوره کرونا بیشترین لطمه را از تعطیلی مدارس دانش آموزان مدارس دولتی خورده اند. مدارس غیردولتی و مدارس استعدادهای درخشان در طول این مدت زیرساخت های مجهزتری را برای تعامل با دانش آموزان در فضای مجازی تدارک دیده اند و در این سال تحصیلی جدید نیز بیشتر بر آموزش حضوری با رعایت پروتکل ها تاکید دارند.
علیرضا کمرئی سخنگوی آموزش و پرورش درباب این که آیا بازگشایی مدارس در آبان ماه اتفاق می افتد، به خبرنگار مهر اظهار داشت: ما یک الگوی بازگشایی مدارس داریم که از قبل اعلام کردیم. طبق آن مدارس روستایی و عشایری که کلاس هایشان کمتر از ۳۰ نفر جمعیت دارد، بازگشایی شده اند و مدارس فنی و حرفه ای هم برای دروس مهارتی هم اکنون کلاس های حضوری را می سازند.
وی افزود: بنا بر همین الگوی بازگشایی مدارس مقرر است از آبان ماه مدارس کم جمعیت شهری نیز بازگشایی شوند. البته به سرعت واکسیناسیون هم بستگی دارد اما پیش بینی مان این است که مدارس کمتر از ۶۰ نفر جمعیت بازگشایی شوند. البته در مدارس دیگر هم گروه بندی دانش آموزان را برای حضور در مدارس خواهیم داشت.
کمرئی اظهار داشت: در الگوی بازگشایی مدارس که از آبان ماه داریم هر روز دانش آموزان به مدرسه نمی آیند و یک پروتکل بهداشتی طراحی شده که بچه ها گروه بندی می شوند. در این مدارس آموزش ها بصورت مجازی هم دنبال می شود.
امید والدین برای بازگشت به روزهای آموزش حضوری
بیشتر والدین این روزها امیدوارند همانطور که آموزش و پرورش اعلام نموده است مدارس از آبان ماه بصورت حضوری اجرا شود. برگزاری آموزش ها بصورت مجازی طی چندین ماه گذشته به قدری طولانی شده است که والدین را گرفتار نگرانی از وضعیت آموزشی دانش آموزان کرده است. در طول تاریخ آموزش در دنیا شاید بتوان این اختلال در آموزش را جدی ترین اختلال جهانی در امر آموزش دانست اما تقریباً هیچ کشوری نبوده است که در آن یک سال تحصیلی بطور کامل در فضای مجازی بگذرد و درهای مدارسش کاملاً بسته باشد.
حالا با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور و خصوصاً اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون معلمان و حالا هم واکسیناسیون دانش آموزان، امیدها برای بازگشایی مدارس در آبان ماه بیشتر شده است خصوصاً این که تجربه آموزش های آنلاین خصوصاً در مدارس دولتی که بیشترین تعداد مدارس را می سازند نشان میدهد که هنوز پس از این مدت آموزش های آنلاین به استانداردهای لازم نرسیده است
حالا با سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور و خصوصاً اولویت قرار گرفتن واکسیناسیون معلمان و حالا هم واکسیناسیون دانش آموزان، امیدها برای بازگشایی مدارس در آبان ماه بیشتر شده است؛ خصوصاً این که تجربه آموزش های آنلاین خصوصاً در مدارس دولتی که بیشترین تعداد مدارس را می سازند نشان میدهد که هنوز پس از این مدت آموزش های آنلاین به استانداردهای لازم نرسیده است. واقعیت این است که کلاس های ۳۰ نفره و ۴۰ نفره برای آموزش های حضوری نیز استاندارد نیست و حالا در فضای آموزش آنلاین چنین کلاس هایی عملاً امکان تعامل معلم و دانش آموزان را به صفر می رساند و می دانیم که آموزش های غیرتعاملی بازدهی حداقلی دارند.
مادر درسا که فرزندش در کلاس اول در مدرسه ای هیأت امنایی درس می خواند درباره تجربه روزهای شروع مدرسه به خبرنگار مهر اظهار داشت: در دو هفته اول دخترم ۴ روز و هر روز دو ساعت به مدرسه رفت. ۳۰ نفر سر کلاس هستند که معلمشان آنها را به دو گروه تقسیم کرده بود.
وی افزود: به نظرم خیلی حال و هوای دخترم در این روزها عوض شد. بچه ها زنگ تفریح ها با آنکه کوتاه بود اما خیلی خوشحال بودند و در حیاط بازی می کردند. البته باردیگر کلاس ها مجازی شد و هر ۳۰ نفر سر کلاس آنلاین هستند. عموماً معلم یکطرفه صحبت می کند و همه بار منتقل کردن آموزش ها به بچه ها به عهده پدر و مادرهاست. من و همسرم نوبتی سر کلاس آنلاین فرزندمان هستیم و با آنکه کارمند هستیم ولی بسیاری از همکلاسی های دخترم تنهایی سر کلاس آنلاین می شوند و هیچ کسی نیست که بتواند آنها را همراهی کند.
این مادر با اعلان اینکه دخترم هر روز بامداد می پرسد من باردیگر کی دوستانم را می بی نم، اظهار داشت: امیدوار هستم واقعاً مدارس آبان ماه باز شود چون باردیگر این بچه ها شکست می خورند. من این تجربه را سر دوره پیش دبستانی دخترم هم داشتم که دیگر نتوانست دوستانش را ببیند و مدتی افسرده شده بود.
وی بیان کرد: یکی از اشکالات جدی آموزش مجازی این است که عملاً منِ مادر باید به دخترم درس بدهم و سر حل تکالیفش خیلی با او گرفتار چالش می شوم چون عملاً تأکیدات معلمی برای انجام تکالیف مستقیم به خود فرزندم در کار نیست و هر چه فشار هست را معلم به ما والدین منتقل می کند و دخترم هیچ تصوری از این که معلم چنین تکالیفی داده است ندارد و فکر می کند این یک اجبار از طرف من مادر است و همین سبب شده این چند وقت خیلی با دخترم گرفتار مشکل شوم. از آن طرف معلم تکالیف را هیچ اصلاحی نمی نماید. انگار تصور این است که همه تکالیف را درست انجام داده اند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شبکه شاد را نصب کرده اید، نیز اظهار داشت: به اجبار مدرسه شبکه شاد را نصب کردیم ولی تا الان هیچ کاری با این شبکه نداشته ایم. کلاس ها در اسکای روم برگزار می گردد و در واتساپ هم تکالیف را می فرستیم.
مادر پریا که فرزندش کلاس پنجم است نیز به خبرنگار مهر اظهار داشت: از اول شروع سال تحصیلی همه آموزش های فرزندم در فضای مجازی است. هیچ دوره ای هم برای پایه قبلی صورت نگرفت که مطمئن هستم دخترم در آن گرفتار ضعف است. یکی از مشکلاتی که این روزها بیشتر خودش را برای ما والدین نشان میدهد این است که روش تدریس ها عوض شده است و من خودم با شیوه دیگری درس خواندم که اصلاً با این مدل آموزش آشنا نیستم. عمیقاً نگران این هستم که اصلاً دخترم در این یک سال و نیم تحصیلی همه چیزی که باید یاد می گرفته را یاد گرفته است؟ به نظرم بسیار پایه ها ضعیف شده است. الان هم همان روال ادامه دارد. معلم وویس می فرستد در واتساپ و بطورمثال تدریس می شود و بعد ما باید باردیگر تلاش نماییم مطالبی را که در وویس گفته شده به دخترمان یاد بدهیم. من واقعاً نمی فهمم این مدل را چه کسی ابداع کرده است.
وی افزود: مسئولان آموزش و پرورش خودشان بچه مدرسه ای ندارند؟ واقعاً از نزدیک در طول این مدت ندیده اند چه بلایی سر ارتباط والدین و فرزندان آمده است؟ اصلاً چه بلایی سر یادگیری بچه ها آمده است؟ سوال من این است که مگر قرار نبود زودتر معلم ها را واکسن بزنند که در مهر مدارس حضوری شود؟ الان اعلام نموده اند بچه ها هم باید واکسن بزنند بعد مدارس باز شود. بسیاری از والدین همکلاسی های دخترم نمی خواهند به فرزندانشان واکسن بزنند. واقعاً در طول این مدت نمی شد یک روش استاندارد بی خطر برای بازگشایی مدارس داشت؟ به نظرم معلم ها الان بیشترین مانع بازگشایی مدارس هستند. معلم دخترم مدام به ما می گوید خیلی بازگشایی مدارس خطرناکست. الان همه چیز در کشور باز است. همه فعالیت ها مجاز است. فقط مدرسه رفتن خطرناک است؟
تمرکز بر ارتقای شبکه شاد و فراموش کردن زیرساخت های پروتکلهای آموزش حضوری
از ابتدای شیوع ویروس کرونا پروتکلهای آموزش حضوری برای فضای آموزشی مشخص بود. ارتقای شرایط تهویه کلاس ها که این روزها حتی برای بازگشایی مدارس با وجود واکسیناسیون گسترده نیز بر آن تاکید می شود. موضوعی که بنظر می رسد در این ماه ها آموزش و پرورش تلاشی برای بهبود آن نکرده است و هیچ گزارشی که نشان بدهد چند درصد مدارس دارای این تهویه مناسب هستند یا برای ارتقای این امر چه تلاشی شده است در دست نیست. مسئولان آموزش و پرورش بیشتر به ارائه میزان مخاطبان شبکه شاد و تغییرات این پلت فرم علاقه نشان می دهند.
از دیگر پروتکل هایی که از ابتدا بر آن تاکید شد و هنوز هم در مدل جدید بازگشایی بر آن تاکید می شود کاهش تعداد دانش آموزان سر کلاس هاست. از آنجا که نسبت معلم به دانش آموزان و نسبت مدارس به دانش آموزان در خیلی از مناطق شهری خیلی کم است ما همچنان شاهد تشکیل کلاس هایی با تراکم دانش آموزی غیراستاندارد و بالای ۲۰ نفر هستیم. همین موجب می شود که صحبت از گروه بندی کلاس ها در آموزش حضوری به میان بیاید که بنظر می رسد مطمئن ترین راه برای آموزش حضوری است. همزمان با کاهش دانش آموزان در کلاس رعایت فاصله فیزیکی و داشتن ماسک سر کلاس نیز از پروتکل هایی است که از ابتدا بر آن تاکید گردیده است.
اگر همت مدیران مدارس را در این روزها شاهد باشیم بنظر می رسد مدیریت چنین پروتکل هایی چندان دشوار به نظر نرسد. اما همچنان کادر مدارس برای بازگشایی مدارس مقاومت هایی دارند. این در حالیست که تقریباً در دنیا به ندرت کشوری را می توان یافت که یک سال تحصیلی را بطور کامل تعطیل کرده باشد و به سمت آموزش مجازی برده باشد. حتی کشورهایی که عمر آموزش مجازی در آنها طولانی است و زیرساخت های لازم را هم داشته اند، اصل بر آموزش حضوری است اما مسئولان آموزش و پرورش از ابتدا با تاکید بر آموزش تلویزیونی و راه اندازی شبکه شاد و بالیدن به چنین اقداماتی که حتما در یک بازه کوتاه بسیار مؤثر است، از رفتن دنبال زیرساخت های لازم برای آموزش های حضوری باز داشته شدند تا جایی که متأسفانه آموزش آنلاین دارد به یک سبک مورد پسند برای برخی والدین و شمار زیادی از کادر مدارس تبدیل می شود.

تمام مطالعات و روش های یادگیری تاکید بر اثر گذاری آموزش حضوری دارد و حتی آموزش های آنلاین در دوره دانشگاهی نیز چندان مورد تأیید نیست. معلمان قابل جایگزینی نیستند و حتی از طرف دیگر روان شناسان هشدار جدی درباره تداخل نقش والدین در مدل آموزش مجازی می دهند و نسبت به ایجاد تنش در رابطه والدین و فرزندانشان به خاطر مدل آموزش غیرحضوری هشدار می دهند.
از سوی دیگر کاهش عمق یادگیری که از نتایج تاکید زیاد بر آموزش های مجازی است اگر با تاکید و استمرار آموزش های مجازی باشد بطور قطع از یک زمانی به بعد دیگر قابل جبران نیست. همین طور ادامه این روش آموزشی تأثیر غیرقابل برگشتی در نحوه تعامل کودکان و نوجوانان با یکدیگر و تداخل جدی در روند رشدی و شناختی آنها به وجود می آورد. خیلی از روان شناسان هشدار می دهند که اگر این شرایط عدم دسترسی سالم به همسالان ادامه پیدا کند و مدارس بسته بماند، پس از کرونا این تحمیل سبک زندگی کودکان و نوجوانان را با مشکلات جدی رو به رو می کند؛ خصوصاً کودکانی که در ابتدای مراحل شناختی هستند.
مسئولان آموزش و پرورش می گویند دانش آموزان به آموزش دسترسی دارند چونکه هم اکنون سه روش آموزش حضوری، آموزش مجازی (با تاکید بر شاد) و آموزش تلویزیونی در جریان است. اما در عین حال برای اجرای دستورالعمل کمیته سلامت مدارس اختیار به مدارس گذاشته شده است و شاید اینجاست که باید رصد و نظارت بر تلاش مدیران برای رسیدن به استانداردهای لازم بررسی شود.
هرچند آموزش و پرورش تاکید می کند که پیش از بررسی، تأیید منطقه یا ناحیه و ابلاغ آن به مدیر، حضور مستمر روزانه دانش آموزان در مدرسه و در کلاس های درس مجاز نیست و پس از بازگشایی و در طول سال تحصیلی، مدیر مدرسه بطور مداوم بوسیله «کمیته سلامت مدرسه»، شرایط مدرسه را از نظر رعایت مسائل بهداشتی بطور مستمر پایش کرده و ارتقا می دهد.
به گزارش مدیریت آموزش به نقل از مهر و بنا به اعلام وزارت بهداشت، واکسیناسیون معلمان با حدود بیش از ۹۰ درصد معلمان انجام شده است و واکسیناسیون دانش آموزان نیز برای گروه ۱۲ تا ۱۸ سال در حال انجام می باشد. هم اکنون تصمیم قابل اجرائی برای گروه سنی ۶ تا ۱۲ سال اعلام نشده است.


منبع:

1400/07/18
23:59:02
0.0 / 5
233
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین