بخشنامه اجرائی جدید مدارس

بخشنامه اجرائی جدید مدارس

دبیرکل شورای عالی آموزش و پروش به تشریح بخشنامه اجرائی مدارس پرداخت و جایگاه مدرسه را از منظر سند تحول بنیادین بیان کرد.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، بامداد امروز محمود امانی در گردهمایی مشترک شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش که با موضوع پروژه مهر و بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید و در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار نمود: در سند تحول بنیادین، از مدرسه بعنوان محلی برای شکل گیری موقعیت های مختلف یادگیری مؤثر، نام برده می شود، پس مدرسه محل درک و اصلاح موقعیت است و آئین نامه اجرائی جدید مدارس نیز با این نگاه به مدرسه در فضای جدید شکل گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: برمبنای تحلیلی که از سند تحول بنیادین صورت می گیرد، ماموریت مدرسه این است که بر تربیت رسمی و عمومی متمرکز باشد؛ البته در دوره تربیت رسمی و عمومی، از مدرسه انتظارات زیادی بیان می شود در حالیکه مدرسه یک ماموریت اولیه دارد.
امانی طهرانی اضافه کرد: برمبنای سند تحول بنیادین، مدرسه باید بر شایستگی های پایه یادگیری، رشد متوازن در شایستگی های تربیتی در ۶ساحت و ماموریت های ویژه ملی متمرکز باشد.
وی افزود: در سند تحول بنیادین به «مدیر مدرسه»، نگاه ویژه ای شده است و مدیر مدرسه، مخاطب بی واسطه سند تحول است.
دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش با تشریح نقش مدیر، تصریح کرد: «مدیر» رکن ایجاد ارتباط موثر بین مدرسه، جامعه و حاکمیت، و دارای صلاحیت و اختیار، کنشگر و مسئول در قبال کیفیت و اثربخشی است. بدین سبب آئین نامه اجرائی مدارس با این نگاه تدوین شده و نسخه امروز آن حاصل کار چند سال تلاش شورایعالی آموزش و پرورش است.
امانی طهرانی اظهار داشت: آئین نامه اجرائی مدارس، دارای ۸فصل است که ابتدا اجرای آزمایشی ۳ساله خواهد داشت.
وی ادامه داد: این آئین نامه یک درسنامه و مفصل ترین مصوبه شورایعالی آموزش و پرورش است که هدف آن ارتقای جایگاه مدرسه است؛ لذا، تقویت ارتباطات مدرسه، تمرکز زدایی، مشارکت جویی و...، در دستور کار مدرسه قرار خواهد داشت.
دبیرکل شورایعالی آموزش و پرورش درباب چرخش های تحول آفرین در پی این آیین نامه، اظهار نمود: چرخش هایی را در جهت سند تحول بنیادین برای این آیین نامه در نظر گرفته ایم، بدین سبب مدیران مدارس باید با این آیین نامه ارتباط برقرار کنند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آمورش و پرورش، وی افزود: برای آموزش این مورد نیز اقداماتی در شورایعالی آموزش و پرورش، صورت خواهد گرفت.1400/06/20
21:07:22
0.0 / 5
242
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین