تاكید كردیم امتحانات نهم و دوازدهمی ها حضوری باشد

تاكید كردیم امتحانات نهم و دوازدهمی ها حضوری باشد

به گزارش مدیریت آموزش وزیر آموزش و پرورش مدیران را عمود خیمه تعلیم و تربیت، دانست وگفت: مدیران؛ راهبران تحقق اهداف بلند تعلیم و تربیت و حلقه اتصال صف و ستاد هستند.


به گزارش مدیریت آموزش به نقل از ایسنا، بامداد امروز محسن حاجی میرزایی در گفت و گوی مستقیم با «مدیران مدارس استان بوشهر» که بصورت ویدئو کنفرانس و در بستر «شبکه شاد» برگزار شد، با آرزوی توفیق روزه داری حقیقی و بهره مندی از فیوضات ماه مبارک رمضان و تبریک پیشاپیش ولادت حضرت امام حسن مجتبی مقابل السلام، اظهار نمود: در آستانه لیالی قدر هستیم که ارزشی بیشتر از هزار ماه دارد و می تواند تأثیر عمیقی در زندگی ما بگذارد؛ امیدوارم همه ما به درک فیوضات این شب ها نائل شویم.
وی با تبریک پیشاپیش «هفته بزرگداشت مقام معلم» اشاره کرد: از زحمات و سخت کوشی ها و فداکاری ها، مهربانی ها و همدلی ها و دلسوزای های همه همکاران فرهنگی در استان بوشهر، تقدیر و تشکر می کنم. سال سختی را گذراندیم و من وظیفه می دانم از همه همکاران تشکر کنم.
حاجی میرزایی اظهار داشت: بوشهر؛ سرزمین مبارزان خستگی ناپذیر، دریانوردان دریادل، شهر شاعران و نویسندگان نام آشنا، نخلستان های پر بار، آفتاب های گرم و بادهای آتشین، دریای پرتلاطم، سرزمینی با طولانی ترین مرز دریایی، بزرگ ترین میدان گازی، بزرگ ترین نخلستان ها، مهم ترین پایانه ای نفتی، بزرگ ترین منطقه ویژه اقتصادی، زیباترین گنبد نمکی، بزرگ ترین بندر صیادی، شهر قهرمان نام آشنای ملت ایران، رئیسعلی دلواری، استان مدرسه سعادت، استانی که جز پیشگامان دایر کردن مدارس سبک جدید بوده است و در جنوب این سرزمین بزرگ، می درخشد.
وی ادامه داد: استانی با این همه برجستگی و فوق العادگی، بطور قطع از مدیران و فرهنگیانی برخوردارست که زیباترین نمایش مسئولیت پذیری، سخت کوشی، فداکاری، همدلی و مهربانی، خلاقیت و نوآوری و خلق نتایج تحسین برانگیز را می توان از او انتظار داشت.
وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد: استانی که در عرصه های مختلف درخشش های شایان توجهی داشته است، بطور قطع اتکای این توفیقات بر نهاد تعلیم و تربیت بوده است، اصحاب تعلیم و تربیت در این استان باشکوه، خدمات ارزشمندی را انجام داده اند. در این میان مدیران؛ «عمود خیمه تعلیم و تربیت» هستند، مدیران مدارس کارگردانان ماموریت خطیر آموزش و پرورش هستند، مدیران؛ راهبران تحقق اهداف بلند تعلیم و تربیت و حلقه اتصال صف و ستاد هستند، مدیران مدارس، بین معلمان و دانش آموزان و ستاد آموزش و پرورش ارتباط برقرار می کنند و بوسیله هدایت و مدیریت این پیوند و ارتباط، تحقق اهداف تعلیم و تربیت را میسر می کنند.
وی افزود: توفیقات استان بوشهر مایه افتخار است و نشان می دهد، آموزش و پرورش این استان زنده و ساعی است و مسیر خودش را پیدا کرده است.
عضو کابینه تدبیر و امید اظهار نمود: موفقیت در ارتقای وضعیت دانش آموزان، موفقیت در امتحانات نهایی، تقویت بنیه علمی، بهبود عملکرد دانش آموزان در امتحانات نهایی، افزایش پوشش تحصیلی، کاهش نرخ ترک تحصیل، افزایش نرخ ارتقا و گذر و جذب بیشتر بازماندگان از تحصیل، بخش مهمی از خدمات بوده است. این خدمات و موفقیت ها، به همت مجموعه فرهنگیان استان حاصل شده و در این میان نقش مدیران، نقشی برجسته و درخشانی است.
وی افزود: همه دستگاه عظیم و گسترده تعلیم و تربیت، تلاش می کنند دانش آموز پرورش و ارتقا پیدا کند و سطح دانش و آگاهی و یادگیری او افزایش یابد و این کار در منظر و چشم مدیران اتفاق می افتد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، همه امید ما برای تحقق این هدف، به تدبیر مدیران بستگی دارد؛ این مدیر است که با سازماندهی سنجیده معلمان و نظارت آگاهانه بر کار آنها و مراقبت صمیمانه و دلسوزانه نسبت به دانش آموزان، تحقق این اهداف را میسر می کند.
حاجی میرزایی اظهار داشت: جامعه اهداف بلندی را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است؛ اگر استان بوشهر ماموریت دارد که بوسیله میادین نفتی و گازی بنادر دریایی تحصیل درآمد کند و منابع لازم را برای اداره کشور، فراهم آورد، به مدیران نیز این فرصت داده شده است که انسان هایی خلاق که سازنده همه این تحولات هستند را پرورش دهد.
تأثیر نقش آفرینی مدیران در همه پیشرفت های استان، انکار شدنی نیست و در نگاه انسان های تیزبین و هوشیار، نتایج تلاش فرهنگیان در تحولات یک جامعه، کاملاً قابل مشاهده می باشد.
وی افزود: وقتی یک اتفاق خوب در جامعه فرهنگی واقع می شود، اثرات آنرا برای سالهای سال، می توان در جامعه مشاهده کرد، ما و شما مدیران وظایفی داریم، آن بخش از وظایفی که به ما محول شده، این است که شرایط، مقدمات و تمهیدات برنامه ها فراهم نموده و میسرها را هموار نماییم تا شما بتوانید اهداف نظام تعلیم و تربیت به به نحو مطلوبی محقق کنید؛ بدین سبب ما در این راه، تلاش نموده و همه توان و انرژی خودرا به کار خواهیم گرفت.
وی ادامه داد: ایمان دارم که برای افزایش رضایت شغلی همکاران و فراهم کردن زمینه های کار و تلاش آنها، باید بیش از پیش تلاش نماییم، اگر لایحه رتبه بندی تدوین و در دولت تصویب و در مجلس شورای اسلامی، تقدیم شود، گامی است برای پشتیبانی از همکاران فرهنگی، که به آن اهتمام داریم. در سالی که گذشت، کوشش های گسترده ای کردیم و در خیلی از شاخص ها، وضعیت را در مقایسه با سالهای قبل، ارتقا دادیم. منابع بیشتری را در اختیار استانها قرار دادیم، تا شرایط مناسب تری را فراهم نماییم. البته به این معنا نیست که امروز، شرایط کاری همکاران مطلوب است؛ اما از هیچ کوششی برای بهبود شرایط، دریغ نکرده و نخواهیم کرد.
عضو کابینه تدبیر و امید، اشاره کرد: به شما مدیران اطمینان می دهم همکاران شما در حوزه ستادی، تمام تلاش خودرا برای بهبود فضای کاری فرهنگیان، به کار گرفته اند. البته مسئولیتی هم بر عهده شماست؛ آن چه موجب به ثمر نشستن تلاش همه عوامل، می شود، «فعالیت و نقش آفرینی مدیران» در مدرسه است. نتایج کارهای ما باید در مدرسه مشاهده شود.
وی افزود: مدیران مدارس باید اطمینان داشته باشند که همه دانش آموزان تحت آموزش قرار گرفته اند و به آموزش های باکیفیت دسترسی دارند. ما باید از تحقق اهداف تعلیم و تربیت در مورد دانش آموزان اطمینان حاصل کینم. آن کسی که باید این اطمینان را به ما بدهد، مدیران مدارس هستند.
حاجی میرزایی اذعان کرد: در سالی که گذشت، شاهد سخت کوشی های فراوان «مدیران» و «معلمان» و دیگر عوامل و ارکان مدرسه بودیم، کار معلمان و مدیران، با شرایط کرونائی، بسیار دشوار و پیچیده تر شد. بطوریکه برای انجام مأموریتی که در گذشته با روش های ساده تری امکان پذیر بود، اینک باید راه و روش های متنوع و جدیدی را می آموختند و توانمندی های جدیدی را کسب می کردند و از روش های متنوع و جدیدی استفاده می کردند.
پیمودن مسیرهای قبلی، همیشه با آرامش بیشتری هم راه است و خالی از اضطراب بوده و ساده تر از پیمودن مسیرهای جدید است، اما وقتی پای در راه ناشناخته می گذاریم و به عرصه ای وارد می شویم که توانایی های دیگری را طلب کرده و موقعیت ما را دشوارتر می کند؛ این شرایط دشوار، دو عنصر مهم در درون خود دارد؛ اول این که، ما را رشد می دهد و سبب ارتقای توانایی های ما می شو؛ دیگر آن که تجربیات ما را غنی تر و شایستگی های مدیران را بیشتر می کند.
وی سال کرونائی را یک دوره تحصیلی برای همه نظام تعلیم وتربیت دانست و اظهار داشت: این دوران، دوره ای بود که ما با تجربیات جدیدی آشنا شدیم و توانایی های جدیدی پیدا کردیم و روش های متفاوتی را تمرین کردیم و این مساله کمک می نماید تا توانایی های عمومی مجموعه ما ارتقا یابد.
وزیر آموزش و پرورش اشاره کرد: مدیران باید اطمینان داشته باشند که، همه دانش آموزان تحت آموزش قرار دارند، یک مدیر سرافراز و باشکوه، مقتدر، سرافراز و خلاق، کسی است که اطمینان داشته باشد که همه دانش آموزان در کنترل او قرار دارند و از وضعیت تمامی آنها با خبر باشد. اطمینان داشته باشد که بر کار همه معلمان، اشراف داشته و با آنها در ارتباط باشد، و بداند که معلمان با چه کیفیتی برنامه های آموزشی مدرسه را ارائه می دهند.
وی مدیر موفق را مدیری دانست که بتواند ارتباطات مناسبی را با خانواده ها برقرار کند و در این راه سخت خانواده ها را به یاری بطلبد و اظهار نمود: با اطمینان می گویم مسیری که امسال طی کردیم، بدون همراهی و همکاری خانواده ها، امکان پذیر نبود، وقتی دانش آموز در دید ما قرار ندارد، خانواده ها باید چشم مدرسه باشند، خانواده ها، دستیار معلمان هستند برای این که ماموریت مهم آنها محقق شود.
عضو کابینه تدبیر و امید اظهار نمود: ما در یک آزمون قرار گرفتیم، آزمونی که خود و دیگران، توانایی های ما را بسنجند، آیا می توانیم کار را با همان کیفیت قبلی انجام دهیم، بدین سبب جامعه ما را مورد ارزیابی قرار می دهد، و همه خانواده ها، ناظر کار مدرسه هستند، خلاقیت معلمان از طرف خانواده ها، ارزش گذاری می شود، و مسئولیت پذیری معلمان توسط خانواده ها، سنجیده می شود، ممکنست بیان نکنند، اما مطمناً در خاطر آنها، باقی خواهد ماند.
وی افزود: مدیران و معلمان عزیز بدانند، موقعیتی که دارند، موقعیتی جاودانه است؛ خاطرات همه ما از «معلمان»، «مدیران» و یا از همکلاسی ها و سایر کادر مدرسه است، اما کمتر دانش آموزی است که از رئیس منطقه، مدیرکل، معاون وزیر و یا خود وزیر، خاطره ای داشته باشد، آن چه در اذهان دانش آموزان و خانواده هایشان ماندگار است، تصویر زیبایی از ارکان مدرسه است.
حاجی میرزایی اضافه کرد: تلاش نماییم تصویری زیبا و ماندگاری در ذهن دانش آموزان نقش ببندد، باید خاطره این سال کرونائی به حدی جذاب و دلپذیر باشد که همه عوامل تعلیم و تربیت علاقمند باشند این تصویر را در اذهان خود قاب کنند و ثبت کنند. ما در موقعیتی هستیم که می توانیم بعنوان تابلویی زیبا و ثابت در ذهن آنها بدرخشیم؛ این فرصت را از دست ندهید، این فداکاری ها مانگار است.
وی خطاب به مدیران، گفت؛ تجربیات خودرا با هم مبادله کنید و این دوره تحصیلی را جدی بگیرید و همانطور که از ۱۵شهریور تا ۳۰خرداد برای دانش آموزان «مدرک تحصیلی» دارد؛ برای شما نیز مدرک فداکاری، مهربانی، سخت کوشی، نظارت حداکثری، ... داشته باشد.
وزیر آموزش و پرورش، مدیر باخبر از وضعیت همه دانش آموزانش را «مدیری بزرگ» برشمرد و اضافه کرد: باتوجه به نزدیک شدن اختتام سال، مهم ترین وظیفه ما، ارزشیابی از یادگیری دانش آموزان است، این مرحله را به مدیران و شورای مدرسه واگذار کردیم، بنابراین، همه تلاش خودرا برای یک ارزشیابی سنجیده و درست به کار بگیرید.
برمبنای مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، تاکید کردیم امتحانات پایه «نهم» و «دوازدهم» حضوری باشد، علت این مساله هم «حیاتی بودن امتحانات این دو پایه تحصیلی» است. در این دو پایه، همه دانش آموزان باید در یک شرایط برابر با هم سنجیده شوند و نباید در این حق دانش آموزان، تعدّی نماییم.
وی افزود: البته اگر ستاد کرونا در ایام آینده با محدودیت هایی روبه رو شده و محدودیت هایی را به ما سفارش کند، ممکنست زمان برگزاری امتحانات را جابجا نماییم، اما ارزشیابی سایر پایه های تحصیلی، در اختیار شورای مدرسه است تا به هر روشی که صلاح می دانند، عمل کنند و امتحانات را برگزار کنند و اختتام مناسب و دلپذیری را برای سال تحصیلی رقم بزنند.
عضو کابینه تدبیر و امید اظهار داشت: در پایان، مجدداً از همه همکاران خود سپاسگزاری می کنم، عمیقاً پیچیدگی و دشواری کار مدیران و معلمان را درک می کنم؛ اما تحقق همه امید و آمال ما به شما مدیران بستگی دارد؛ این مدیران هستند که می توانند ارزش کار دیگران را افزایش دهند؛ همه تلاش ها، با شما مدیران معنا می شود و اعتبار می یابد، امیدوارم امسال، سال خوبی باشد.
برای همه عوامل تعلیم و تربیت، آرزوی موفقیت دارم و سفارش می کنم تا جای ممکن، ارتباطات خودرا تقویت کنید تا کارهای بهتر و باکیفیت تری را ارائه نمایید؛ سختی کارهای شما را درک می کنم اما امید من به شماست، این شما هستید که می توانید همه کوشش های ما معنا کنید و همه کوشش های ما با شما اعتبار پیدا می کند.
منبع:

1400/02/08
15:46:29
0.0 / 5
409
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان مدیریت آموزش

تگهای مدیریت آموزش

olms.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مدیریت آموزش محفوظ است

مدیریت آموزش

آموزش آنلاین